Füzesgyarmat – Club Atletic Oradea 0–4 (0–0)

🏟️ Stadion: Lázár Gyula II (Füzesgyarmat)

Füzesgyarmat: 12. Ivicsevics – 22. S. Achim, 33. Á. Vincze, 3. Răducu, 19. Benkő-Bíró (7. Katona 57′), 77. Pataki – 15. D. Székely (5. Sz. Kis 70′), 6. Á. Achim, 91. D. Constantinescu, 23. D. Kovács (8. Fejes 57′) 10. Cr. Cigan
Antr. Tibor Boros & Sorin Cigan

CAO: 12. Ghețe – 20. Cr. Copil (6. Ș. Man 74′), 23. D. Stan, 4. Panti, 13. Ioviță – 22. Letan (11. Balog 81′), 8. Haș (5. Cherman 79′) 19. Sg. Ciocan (17. Blăgea 81′), 18. A. Iacob (15. R. Ardelean 67′), 30. Al. Lezeu (43. D. Jurcă 81′) – 9. Dobrescu (21. A. Roman 81′)
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Finalul perioadei de pregătire se apropie cu pași repezi de final, iar pentru Club Atletic Oradea a sosit vremea amicalelor din Ungaria. Primul dintre ele s-a disputat sâmbătă, 22 februarie, la Füzesgyarmat, unde favoriții noștrii au întâlnit liderul la zi al seriei de est din Liga 3-a maghiară.

Meciul a debutat într-o notă de echilibru, cu Andrei Iacob irosind o primă șansă pentru orădeni, la capătul unei lovituri libere, chiar în minutul 6. Această ocazie avea să fie urmată de replica gazdelor prin Cristian Cigan (min. 12), apoi prin Sebi Achim (min. 14), respectiv Dávid Székely (min. 24), niciunul nereușind însă să nimerească cadrul porții apărate de Vlad Ghețe.

Până la pauză, forțele au rămas balansate, “alb-roșii” fiind periculoși prin Ákos Vincze în min. 33, iar “atleticii” prin Victor Dobrescu în min. 37, a cărui lovitură de cap a fost parată de Márk Ivicsevics, portarul amfitrionilor blocând apoi și șutul lui Sergiu Ciocan din min. 45, la capătul unei pase filtrante a lui Alex Lezeu.

În mitanul secund, formația “de pe Crișul Repede” a “turat motoarele”, impresionând publicul prezent (inclusiv pe cel gazdă) cu o prestație de zile mari. Pressing-ul agresiv și efortul susținut al celor echipați în “roșu-albastru” și-a spus cuvântul pentru prima dată în min. 55, atunci devierea lui Dobrescu l-a găsit excelent pe Ciocan, care, deși șicanat în careu, și aproape deposedat, a luptat dârz pentru balon, reușind să câștige duelul și să strecoare mingea în poarta gazdelor, 0-1.

Formația din țara vecină a replicat aproape instant, prin nou intratul János Fejes, a cărui șut a fost parat cu succes de Ghețe. Echipa noastră nu s-a pierdut însă cu firea, iar după numai un minut, la capătul unui triunghi de pase, căpitanul Andrei Haș l-a găsit excelent pe Andrei Iacob, acesta a sprintat 15 metri și a finalizat peste “nefericitul” Ivicsevics, 0-2, min. 59 și o liniște apăsătoare se lăsa peste cocheta arenă din micul oraș maghiar.

După alte 7 minute, Dobrescu insista la marginea careului advers, îi “fura” mingea goalkeeper-ului gazdă, după care din tușa dreaptă găsea o diagonală de geniu, până în fața porții celor de la Füzesgyarmat, unde nemarcat, Lezeu punea excelent capul și trimitea balonul în colțul lung, 0-3, scor de forfait.

După un joc reușit de travaliu, cu recuperări inclusiv din tușa opusă, Alex Lezeu și-a încununat prestația cu încă câteva artificii tehnice marcă propie, plus un gol în min. 71, când, la un duel între Loren Ioviță, ajuns în avanposturi și un adversar, mingea a sărit la purtătorul tricoului cu numărul 30, acesta lovind balonul cu multă sete, direct din voleu, pentru un neverosimil 0-4.

Neputincioase, gazdele nu au mai emis pretenții până la final, iar scorul putea lua proporții și mai mari. Prima dată în min. 76,  la o acțiune purtată de Dobrescu, Ciocan și Raul Ardelean, apoi în min. 87 la șutul puternic a lui Patrick Blăgea, scos in extremis de Ivicsevics de sub transversală, dar și în min. 88, când pe rând Șerban Man și Daniel Stan nu au găsit plasa porții “alb-roșiilor”.

O victorie frumoasă și meritată a echipei noastre, care a arătat o atitudine deosebită pe întreaga durată a partidei, fiind de notat capacitatea de sacrificiu și efort a tuturor jucătorilor. Următoarea partidă de pregătire, și totodată ultima înaintea reluării campionatului, va avea loc sâmbăta viitoare, la Tiszaújváros, locul 7 în aceeași serie de est a Ligii a 3-a maghiare.