Cronica. CAO urca pe locul 2

Așa cum era de așteptat, meciul de sâmbătă de pe teren propriu al băieților de la CAO 1910 Oradea a adus alte trei puncte în clasament, care îi urcă pe elevii antrenorului Florin Fărcaș pe poziția a II-a a clasamentului Seriei a 10-a a Ligii a III-a.

Deși au fost menajați câțiva titulari, având în vedere că miercuri urmează meciul de cupă cu Hermannstadt, derby-ul local cu Luceafărul a fost câștigat de jucătorii de la CAO cu scorul de 4-1, după ce la pauză ei conduceau deja cu 3-0.

Aflat într-o formă bună de joc, atacantul Marius Hosu a reușit hattrick-ul în prima repriză, când a înscris de trei ori, în minutele 18, 27 și 33.

După o primă parte controlată de CAO, în jumătatea secundă cei de la Luceafărul au echilibrat jocul, au reușit să reducă din handicap, prin Lăsconi, în minutul 84, și chiar au controlat jocul pe final. Totuși, gazdele au mai înscris o dată, chiar la ultima fază, în minutul 90+3, prin A. Gheorghiță, care l-a învins pe portarul luceferilor, printr-un șut în diagonală, din interiorul careului.

Este cea de-a treia victorie din acest sezon pentru CAO în Liga a III-a, care a acumulat 10 puncte și a urcat un loc în clasament, fiind acum pe poziția secundă, în spatele liderului Minaur Baia Mare, formația care sâmbătă a câștigat derby-ul etapei cu SCM Zalău, cu scorul de 3-2.

CA Oradea – Luceafărul Oradea 4–1 (3–0)

Au marcat:  Marius Hosu (min. 18, 27 și 33) și Andrei Gheorghiță (min. 90+3) / Daniel Lăsconi (min. 84)

CAO: Barabaș – Cr. Copil (min. 67 R. Săutiuț), R. Gunie, D. Stan (min. 60 A. Popa), M. Kovacs – Al. P. Lezeu, D. Cîrjan – D. Marina (min. 76 A. Hosu), A. Gheorghiță, Fl. Chitaș (min. 60 Al. N. Lezeu ) – M. Hosu (min. 67 Fl. Porumb). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe

Luceafărul: Ed. Nergheș – R. Ștef (min. 75 Coțolan), D. Borma, Fl. Drăgan, D. Laza, R. Toderici (min. 64 Ș. Tirla), E. Higyed, R. Popovici-Ciatău, Al. Jurcuț (min. 64 R. Tirla), G. Costea (min. 75 D. Lăsconi) și D. Sfîrlea (min. 46 Cr. Țîrlea). Antrenori: Dorin Mudura și Ioan Pap-Deac

Au arbitrat: Alexandru Gornic (Arad) – Flavius Lazăr Seiche (Sânmihaiu Almașului – Sălaj), Ioan Adrian Iancău (Derșida – Sălaj).

În etapa a 5-a a Ligii a III-a, CAO va juca în deplasare, pe terenul maramureșenilor de la Progresul Șomcuta Mare, sâmbătă, 25 septembrie. Până atunci însă, miercuri, orădenii vor susține meciul din șaisprezecimile de finală ale Cupei României, cu FC Hermannstadt. Partida este programată cu începere de la ora 16:30, la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”.