CS Săcueni – Club Atletic Oradea 1–5 (0–3)

🕚 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Orășenesc (Săcueni)
☀️ Vremea: Senin, 16°C
🏟️ Teren: Rău; denivelat, tare
⚽️ Arbitri: Bogdan Tocuț (Oradea) – Adrian Ciuciu (Oradea), Adina Moza (Sântandrei)
⚽️ Observator: Ioan Pirtea (Oradea)

Săcueni: 1. E. Pál – 16. J. Szűcs, 3. Vl. Mare, 6. Kaszonyi, 21. I. Racz – 5. B. Kiss (11. Vl. Oros 86′), 20. Daroczi (10. Sas 57′), 4. N. Lőrincz (C), 18. Kéri – 2. D. Nagy (9. Zambo 85′) – 7. R. Gergely

Rezerve neutilizate:  – 8. Al. Papp
Antr. Alexandru Kiss

CAO: 12. Ghețe – 20. Copil (6. Man 66′), 22. Letan, 4. Panti, 13. Ioviță – 8. Haș (C), 88. Tenche (11. Balog 59′) – 19. Ciocan (21. Gânțe 46′), 30. Lezeu (17. Blăgea 46′), 10. Costea – 7. Hosu

Rezerve neutilizate: 80. R. Bob – 27. Negruțiu, 43. Torok
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Sâmbătă, 26 octombrie, echipa noastră favorită, CAO, s-a deplasat la Săcueni pentru meciul cu formația locală, CS, ocupanta locului 11, după nouă runde disputate din actualul sezon al eșalonului cu numărul patru.

Începutul de meci nu a fost chiar cel așteptat din partea liderului la zi al clasamentului, care a practicat un fotbal pe alocuri visător, dând șansa gazdelor să aibă parte de câteva șarje ofensive periculoase în primul sfert de oră. Totuși prima ocazie însemnată a disputei, ocazie ce s-a dovedit a fi și ratarea meciului, avea să aparțină trupei „de pe Bodola”, era minutul 11 când, o minge trimisă lung spre avanposturi îl găsea în poziție excelentă de gol pe Sergiu Ciocan, acesta trecea relativ ușor de portarul gazdă, însă reluarea sa spre buturile Săcueniului, destul de slabă ca intensitate, îi dădea oportunitatea goalkeeper-ului Erik Pál să revină și să rețină balonul în ultimă instanță.

Imediat după ocazia „atleticilor”, tot „roș-negrii”, profitând de forma bună de moment, reveneau cu aplomb în atac, iar de această dată nu mult a lipsit  ca reluarea pe colțul lung a lui Beniamin Kiss să dezghețe tabela, doar reflexul salvator al portarului nostru, Vlad Ghețe, menținând șansele intacte. După alte trei minute, „roș-albaștrii” replicau din nou, iar șutul lui Alex Lezeu de la aproximativ 23 de metri de poarta adversă a fost parat cu destulă dificultate de același Pál, Ciocan, aflat excelent pe respingere, avea însă să trimită defectuos, mult pe lângă buturile Săcueniului. Un minut mai târziu însă același nr. 19 se revanșa printr-o pătrundere din partea dreaptă urmată de o centrare în forță, la capătul căreia mingea a fost respinsă în propria poartă de fundașul gazdelor, Vlad Mare, venit în viteză pe repliere, 0-1.

Au trebuit să treacă apoi alte 12 minute pentru ca liderul la zi a diviziei bihorene să creeze pericol, atunci, Lezeu îl găsea cu o pasă filtrantă printre liniile „Stăruinței” pe Marius Hosu, vârful orădean a pătruns în careul advers, finalizând apoi fără prea mari emoții pentru 0-2. În minutul 38, o cursă a lui Cristian Copil în flancul drept a fost urmată de o centrare în zona careului de 6 m, reluarea lui Ciocan fiind respinsă in extremis, iar Lezeu, aflat în apropiere, l-a „executat” pe același Pál pentru un sec 0-3, acesta fiind de altfel primul gol stagional în tricolul echipei „de pe Crișul Repede” pentru mijlocașul nostru ofensiv, transferat în vară de la CS Mădăras. Până la pauză, Hosu a trimis și el milimetric pe lângă stâlpul din stânga al buturilor adverse, la capătul unei centrări venită din flancul stâng de la  Loren Ioviță, aflat la primul său meci de Liga 4 în postura de titular.

În mitanul secund, cu mai multe schimbări efectuate în primul 11, CAO s-a resimțit din nou, iar în minutul 64, „roș-negrii” dădeau semnalul de alarmă, atunci șeptarul Róbert Gergely pătrundea din lateral dreapta, mingea expediată de acesta spre colțul lung fiind deviată cu piciorul în corner de al nostru goalkeeper, Vlad Ghețe. Aveau să treacă doar două minute până când amfitrionii contribuiau și ei la modificarea tabelei de marcaj, atunci Cristopher Sas centra din lateral dreapta în zona liniei de 6 m, de unde, Vlad Mare, venit lansat, trimitea direct în colțul lung, 1-3. Au urmat alte momente bune de joc pentru formația gazdă, periculoasă în special prin Sas sau Gergely, dar în minutul 76 CAO își arăta din nou colții, balonul centrat de Hosu fiind reluat cu capul spre poartă de Patrick Gânțe, doar reflexul aceluiași Erik Pál păstrând scorul înregistrat pe tabelă.

Încurajați de această ocazie, „atleticii” și-au reluat intențiile ofensive, iar în minutul 82, un triunghi de pase pe culoarul Gânțe-Hosu-Costea, era fructificat în gol de decarul echipei noastre, care a îndeplinit o simplă formalitate din trei metri adverși, 1-4. După alte trei minute, scorul final al acestui meci avea să fie stabilit, atunci o diagonală a căpitanului Andrei Haș îl găsea pe Darius Costea, în lateral stânga, pasa dată de acesta găsindu-l în careu pe Gânțe, care a reluat spre poartă, mingea scăpată de portarul gazdă fiind trimisă în plasă de Hosu, atent pe respingere.

Scor final 1-5, a 10-a victorie din tot atâtea posibile pentru CAO, care își continuă parcursul metronomic, urmând ca sâmbăta viitoare, 2 noiembrie, să întâlnească de la ora 11:00, pe stadionul Iuliu Bodola, formația Crișul Sântandrei, ocupanta locului secund, în ceea ce se anunță un veritabil derby al acestui sezon.