Club Atletic Oradea – CS Diosig 6–1 (2–1)
Panti 11′; Al. Lezeu 25′; Dobrescu 47′, 66′ (pen.); R. Ardelean 59′, D. Molnár 80′ (ag.) / Torok 32

CAO: Ghețe (Debre 60′) – Cr. Copil (Ș. Man 70′), D. Stan (Tenche 66′), Panti (Kovács 74′), Ioviță (D. Jurcă 59′) – Letan (Cherman 62′), Haș (A. Hosu 74′) – Sg. Ciocan (Balog 70′), A. Iacob (R. Ardelean 46′), Al. Lezeu (Țîrtea 70′) – Dobrescu (A. Roman 75′)
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Diosig: Mihelea – D. Molnár, C. Pașca, Cervinschi, Sg. Vereș – Neuner, Ikpe, D. Sabău, D. Torok – P. Suciu, C. Morgovan (A. Farcaș 62′)
Antr. Ovidiu Lazăr

De voie, de nevoie, Club Atletic Oradea a disputat sâmbătă un nou meci amical, meci rezultat în urma amânării primei etape a returului din Liga 4 Bihor. Reprogramarea partidei de campionat cu CS Mădăras, venită din pricina vremii capricioase, a adus în fața „atleticilor” o altă combatantă, CS Diosig, locul 9 la finalul turului.

În ciuda ploii care nu a contenit nici o clipă, a terenului denivelat și alunecos, formația noastră favorită a reușit o nouă demonstrație de forță, în fața unei formații a Diosigului, care deși limitată numeric a ținut bine ritmul, pentru cel puțin 45 de minute. Seria ocaziilor „roș-albastre” a fost deschisă de Alex Lezeu în min. 5, care nu a putut găsi plasa porții oaspete din 5-6 metri, ca mai apoi din cornerul rezultat, Alin Panti să deschidă scorul, gol reușit cu capul, la capătul unei centrări de calitate marca Andrei Iacob, 1–0.

Club Atletic Oradea – CS Diosig 6–1

Au urmat aproape 20 de minute de presiune constantă a favoriților noștri, care au arătat multă poftă de joc, însă și destul de multă imprecizie în fața porții adverse. În min. 12, același Lezeu l-a servit excelent pe Victor Dobrescu, care însă încurcat de terenul denivelat nu a putut cadra din 3 metri,  trimițând peste cadrul porții lui Felix Mihelea și consemnând ratarea disputei. Sarabanda șanselor orădene s-a întețit odată cu trecere timpului, Andrei Haș (min. 16), Sergiu Ciocan (min. 20) și Alex Lezeu (min. 23) nereușind să găsească plasa adversă sau fiind blocați in extremis de portarul oaspeților. În min. 22, același Mihelea a parat o lovitură de pedeapsă obținută de Andrei Iacob și executată de Lezeu, ca după doar 3 minute mijlocașul nostru să se revanșeze, plasând cu multă lejeritate o minge peste goalkeeperul oaspeților, 2–0.

Diosigul și-a arătat prima dată „colții” în min. 28, când la o centrare de pe partea dreaptă, atent pe respingere, Paul Suciu a trimis deosebit de periculos, mingea fiind însă deviată în corner. După alte 2 minute, același Suciu a profitat de o desincronizare defensivă a cuplului de fundași centrali Daniel Stan – Alin Panti, nereușind însă mai apoi să cadreze de la 11 m, singur cu Vlad Ghețe. Momentele bune ale trupei „de pe Ier” s-au concretizat în min. 32, atunci Darius Torok (jucător împrumutat de CAO la Diosig) a profitat de o ezitare a goalkeeperului nostru și a plasat nestingherit balonul cu capul, 2–1.

Până la pauză Iacob a trimis și el de puțin alături (min. 38), ca mai apoi, imediat după începerea părții secunde, Dobrescu să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor, după o pasă a lui Lezeu, 3–1. Incursiunea periculoasă a lui Ciocan din min. 56 avea să anunțe golul lui Raul Ardelean, căzut trei minute mai târziu, care a expediat o minge fără prea multe menajamente, de la 18-20 de m de poarta „alb-negrilor”, pentru un meritat 4–1.

Pe fondul schimbărilor efectuate în garnitura formației noastre, jocul a mai scăzut ca ritm, Diosigul de asemenea resimțind lipsa unei bănci de rezerve consistente și nemaiputând să pună aceleași probleme ca la început. Totuși, oarecum natural, CAO a mai punctat de două ori, prima dată prin Dobrescu, la capătul unei penalty obținut de Lezeu (min. 66), vârful orădean transformând în gol această șansă, cu o execuție simplă, în colțul din dreapta lui Mihelea. Apoi în minutul 80, când oaspeții au trimis mingea în propria poartă prin Dávid Molnár, la capătul unei centrări venite de pe partea dreaptă.

Scor final 6–1, o ultimă repetiție reușită pentru formația „de pe Crișul Repede”, care așteaptă acum cu multă nerăbdare și determinare reluarea părții secunde a campionatului.