Tiszaújváros – Club Atletic Oradea 2–0 (1–0)

🏟️ Stadion: Sportpark III (Tiszaújváros)

Tiszaújváros: 22. Cs. Tóth (32. Herceg 46′) – 16. Bokros, 2. Lippai, 8. Gelsi, 17. Márton – 4. Burics (C) – 21. M. Molnár, 19. Kulcsár (15. Kundrák 80′), 9. Zs. Pap – 10. Kristófi (7. D. Nagy 70′), 20. Bene (6. Dajka 90′)
Antr. Máté Gerliczki & Zoltán Molnár

CAO: 12. Ghețe (1. Debre 81′) – 6. Ș. Man, 23. D. Stan, 4. Panti (15. R. Ardelean 46′), 13. Ioviță (10. Țîrtea 87′) – 22. Letan (88. Tenche 83′), 8. Haș (C) (17. Blăgea 78′) – 19. Sg. Ciocan, 18. A. Iacob (10. D. Costea 55′) (11. Balog 64′), 30. Al. Lezeu (5. Cherman 78′) – 9. Dobrescu (21. A. Roman 87′)
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Ultimul amical al perioadei de pregătire din iarnă a avut loc pentru Club Atletic Oradea, în Ungaria, la Tiszaújváros, un mic oraș din Nord-Estul țării vecine, recunoscut în special pentru apele sale termale și combinatul chimic din localitate. Acest ultim meci cu caracter amical, disputat pe terenul „galben-albaștrilor” din localitate, se anunța unul interesant, ținând cont că ambele formații trebuiau să se întâlnească și în vară, când însă condițiile meteorologice nefavorabile au dus la anularea acelei dispute.

La scurt timp de la începere, și chiar cu ceva înainte, acest amical organizat în vederea reglării sistemelor de joc, al traseelor de circulație a mingii, această repetiție finală necesară atât pentru gazde, cât și pentru favoriții noștri avea să urmeze treptat un scenariu de-a dreptul aiuritor și în același timp dezamăgitor. Amfitrionii, mânați de o dorință feroce de a îndesa în ghiozdan cele „3 puncte”, și-au început „jocul” prin a reprograma partida de pe terenul 1 al bazei sportive, taman pe cel de-al treilea, cel mai mic și denivelat posibil.

Tiszaújváros – CAO 2 – 0

Trecând cu eleganță și profesionalism peste acest mic inconvenient, băieții noștri s-au aliniat la start, încurajați fiind din tribune și de vreo 20 de orădeni, veniți cu mașinile personale pentru a vedea la lucru formația „de pe Bodola”. Prima ocazie notabilă a apărut în min. 2, când Victor Dobrescu nu a reușit să găsească plasa porții dintr-o lovitură liberă, pentru ca mai apoi, în min. 7, publicul să asiste uluit la primul atac mai periculos al gazdelor. Primul atac care a fost mai de grabă un contraatac și s-a încheiat simplu, cu gol, 1-0, autor Sándor Kristófi, în condițiile în care tușierul ridicase de secunde bune fanionul, centralul hotărând însă, senin, că a văzut mai bine faza, poziționat fiind la mijlocul terenului.

Nu au trecut multe minute după acest gol pentru a fi clar obiectivul gazdelor, 3 puncte, „ura și la gară”, o demonstrație de la distanță pentru liderul seriei lor din NB III, Füzesgyarmat. Cu o echipă a celor de la Tiszaújváros axată pe „arderea ogoarelor și otrăvirea fântânilor”, CAO a încercat să dezvolte un joc combinativ, tipic formației noastre de altfel, dar în limitele posibilităților, printre tackling-uri cu talpa ridicată, intrări prin alunecare de tip sanie și trageri de tricou desprinse din luptele „greco-romane”, totul sub privirile pierdute a unei brigăzi de arbitri, ce părea de-a dreptul rătăcită în dreptunghiul verde, din te miri ce eroare a universului. Revenind la joc, combinațiile băieților în „roșu și albastru” aveau să fie creatoare de pericol, de două ori prin Sergiu Ciocan, demarcat excelent, dar blocat in extremis, apoi prin Andrei Iacob în minutul 33, a cărui șut a trecut alături.

În minutul 41, „galben-albaștrii” l-au întrebuințat serios pe Vlad Ghețe, la capătul unei lovituri libere de la 25 de metri, executată de nouarul Zsolt Pap. Momentul de fotbal a fost însă scurt și timid, până la pauză maghiarii comoționându-l bine de tot pe Alin Panti, care avea să și fie înlocuit la pauză cu Raul Ardelean.

Darius Costea, victima faulturilor maghiarilor.

În partea a doua agresivitatea celor „de pe Tisa” și buimăceala brigăzii de arbitri au creat un cocktail periculos, Darius Costea părăsind terenul accidentat serios la doar 9 minute după ce intrase pe teren, iar majoritatea jucătorilor acuzând tot felul de contuzii, care de care mai variate, unii scăpând de furia gazdelor doar datorită norocului sau inspirației de moment. În aceste condiții, formația de pe „Crișul Repede” și-a mai revenit încă o dată din corzi și a încercat să presteze fotbalul său cursiv, irosind o șansă bună prin Ardelean (min. 55). După momente în care s-a luat în calcul inclusiv retragerea echipei de pe teren (integritatea fotbaliștilor fiind pusă în pericol), Ciocan (min. 73) a trimis alături din poziție ideală, la capătul unei pase filtrante a lui Alex Lezeu. Cu experiența și capacitate de luptă a lui Dobrescu în avanposturi, CAO a continuat să își sufoce în multe momente adversarul, Tiszaújváros a replicat însă prin același periculos Pap, care a nimerit din lovitură liberă bara transversală (min. 78), ca mai apoi arbitrul maghiar să indice fără ezitare penalty, la o fază cel puțin confuză petrecută între Șerban Man și un adversar. László Gelsi și-a așezat mingea pe punctul cu var și a transformat în dreapta lui Ghețe, 2-0, până la final George Cherman expediind și el un balon alături de buturile lui Péter Herceg.

Victorie foarte importantă pentru gazde în lupta lor cu ei însăși. Ar mai fi de menționat că, de la mijlocul reprizei secunde aceștia au reușit să-și pună în valoare și o ultimă armă secretă, tragerile de timp.

În altă ordine de idei, sâmbăta viitoare, Club Atletic Oradea va debuta în returul sezonului de Liga 4, în deplasare la CS Mădăras, ocupanta locului 11, echipă de care favoriții noștri treceau cu 12-1 în prima etapă a actualului sezon.

Negrutiu la CS Osorhei!

Vlad Negruțiu

O altă noutate este aceea că jucătorul de bandă al formației noastre, Vlad Sebastian Negruțiu (n. 5 iulie 2003) a fost cedat la CS Oșorhei, sub formă de împrumut, până la finalul actualului sezon. Această decizie, asemenea cazurilor lui Andrei Farcaș și Darius Torok, vine din dorința staff-ului tehnic de a-i da șansa lui Vlad să evolueze în mod constant la nivelul Ligii a 4-a. În turul campionatului, tânărul fotbalist a avut evoluții apreciate pentru CAO Primavera, îmbrăcând de 6 ori și tricoul primei echipe, pentru care a marcat un gol în victoria din Cupa României, 4-1 la Buntești.