Club Atletic Oradea – CS Diosig 6–0 (2–0)

🕚 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Iuliu Bodola (Oradea)
🌤 Vremea: Parțial noros, 13°C
🏟️ Teren: Bun
⚽️ Arbitri: Andrei Pirtea (Oradea) – Florian Toia (Oradea), Andrei Laza (Vașcău)
⚽️ Observator: Cornel Pantea (Oradea)

CAO: 12. Ghețe – 6. Man, 22. Letan, 23. D. Stan (10. Costea 67′), 4. Panti – 8. Haș (C) (30. Lezeu 71′), 11. Balog (88. Tenche 64′) – 20. Copil, 17. Blăgea, 19. Ciocan (21. Gânțe 76′) – 7. Hosu

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 13. Ioviță, 15. Ardelean,
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Diosig: 88. Doboș – 19. D. Molnár, 3. N. Pușcaș, 69. Vaida (C), 17. Bucșe (9. Petran 17′) – 11. Bortiș (16. Z. Baran 64′), 6. G. Moga, 22. Borzescu, 7. S. Popa – 10. A. Iacob – 32. Berindei (18. M. Horvath 59′)

Rezerve neutilizate: –
Antr. Ovidiu Lazăr

După victoria obținută în derby-ul de săptămâna trecută de la Ștei, runda cu numărul șapte a adus un nou meci de interes pentru CAO, suporterii săi și ecuația ligii a 4-a, la Oradea poposind locul trei în clasamentul la zi, CS Diosig. Pregătită de emblematicul jucător al FC Bihor, Ovidiu Lazăr, trupa „alb-albastră” s-a năpustit în atac încă din primele minute, la fel cum obișnuia și antrenorul său pe vremea când încă era activ în interiorul dreptunghiului verde, astfel că în chiar primul minut de joc o centrare din partea stângă a lui Sergiu Popa îl găsea nestingherit pe Andrei Iacob, în zona liniei de șase metri, șutul acestuia fiind însă respins salvator de Vlad Ghețe, ieșit la întâmpinare. Imediat după consumarea acestei ocazii, CAO a replicat, iar în min. 2, doar reflexul lui Doboș și intervenția lui Pușcaș păstrând tabela intactă la capătul unei acțiuni creionate de Ciocan și Blăgea. După alte trei minute același Ciocan l-a întrebuințat serios pe Doboș cu o execuție de la 25 m, totul pentru ca în min. 15, Patrick Blăgea să îl lanseze excelent pe Marius Hosu, cu o pasă așezată „parcă cu mâna” între fundașii Diosigului, vârful de atac orădean a sprintat excelent, căutând apoi poarta de la 14-15 m, balonul expediat de el la semi-înălțime strecurându-se printre mâinile portarului oaspete, 1-0.

Apoi, deși aflată la timona jocului, trupei „de pe Bodola” i-au trebuit alte 14 minute să devină periculoasă la poarta oaspeților, atunci Sergiu Ciocan, „uitat” de defensiva adversă undeva la marginea careului mare, a realizat o preluare scurtă trimițând cu sânge rece pe lângă Raul Doboș, ce ieșise hazardat undeva în zona punctului de la 11 m, 2-0. Până la pauză „alb-verzii” au continuat să forțeze, dar câteva decizii neinspirate de arbitraj au menținut scorul înregistrat până atunci, ba chiar mai mult, Diosigul fiind la doar un pas de a reduce din handicap în min. 41, o desincronizare între Stan și Panti a dat prilejul duetului ofensiv Berindei-Petran să creeze o nouă ocazie rarisimă, Ghețe fiind salvator din nou, în duelul unu la unu cu nouarul formației vizitatoare.

Repriza secundă a debutat cum nu se putea mai bine pentru formația noastră favorită, în min. 50, Blăgea centra din lateral stânga, mingea reluată de Ciocan din interiorul careului mare a fost respinsă de portarul „alb-albaștrilor”, însă doar până la Hosu, care îndeplinea o simplă formalitate și realiza dubla, 3-0.  După alte două minute același Hosu rata incredibil cu poarta goală, după ce în primă instanță reușise să treacă de Doboș, autorul unei noi ieșiri neinspirate la marginea careului de 16 m. În min. 61, Cristian Copil realiza una dintre cursele sale foarte bune în flancul drept, centra excelent în careu, iar din zona punctului cu var, Ciocan relua plasat la colțul lung, fără speranțe pentru același nefericit goalkeeper oaspete, realizând astfel și el o „doppietta”. Forcing-ul formației „de pe Crișul Repede” a continuat neperturbat, iar un minut mai târziu centrarea de gol avea să vină, de data aceasta, din flanc opus, atunci Alin Panti trimitea bine în careu, de unde Hosu expedia un balon la colțul lung pentru 5-0, respectiv un hat-trick personal.

În min. 63 același Marius Hosu reușea din nou să-l depășească pe Raul Doboș, însă reluarea sa cadrată era respinsă in extremis de Nicolae Pușcaș, salvator din nou, la fel ca în prima repriză. În min. 70, decarul Costea, intrat de trei minute pe teren, trimitea frumos un balon ce însă avea să lovească stâlpul din stânga porții adverse, la capătul unei curse realizate tot de el în flancul drept. Ce nu au reușit Costea sau Hosu, a fost foarte aproape să reușească Sergiu Popa, în min. 74, atunci, șeptarul Diosigului, bine descoperit de o diagonală a lui Zoltán Baran, avea să reia spre poarta lui Vlad Ghețe, însă salvator intervenea experimentatul Letan, deviind mingea de pe traiectoria dorită. În min. 77, „atleticii” aveau să închidă „setul”, atunci Alex Lezeu năucea defensiva formației „de pe Ier” cu o serie de biciclete în lateralul stânga al careului mare, urmată de o centrare ideală pentru Hosu, care rata din poziție excelentă, acum însă cel care relua din apropiere era tânărul Patrick Gânțe, aflat la primul gol stagional, 6-0.

Până la fluierul de final, George Tenche avea să rateze și el din 7-8 m, șutul său fiind respins de Borzescu aproape de pe linia porții, iar Gânțe trimitea alături din poziție excelentă la capătul unei centrări marca Darius Costea. Rezultat final 6-0 și astfel încă trei puncte în tolba formației orădene, ce își continuă parcursul perfect, luând acum chiar un avans de cinci puncte în fața echipei nou instalate pe locul secund, Crișul Sântandrei.

Săptămâna viitoare formația noastră se va deplasa la Cordău, unde va întâlni echipa de pe locul 6, CSC Sânmartin II, partidă programată sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 14:00. Vă așteptăm în număr cât mai mare în această deplasare, una dintre cele mai scurte din acest sezon și în fața unui adversar ce a dovedit deja că poate fi unul foarte dificil.