Primul amical, prima victorie!

La exact trei săptămâni de la reunirea lotului, Club Atletic Oradea a disputat primul meci de pregătire. Debutul fals de sâmbătă, când oaspeții de la Recolta Dorolț nu s-au prezentat, nu s-a mai repetat și miercuri, 5 februarie, cand pe stadionul Motorul, echipa noastră a primit vizita Forestei Tileagd, locul 13 în clasamentul Ligii a IV-a.

În ciuda condițiilor meteorologice dificile și a unui adversar mult schimbat față de turul campionatului, în a cărui componență au apărut nume noi, precum Claudiu Copil, Cristian Fitero, George Țepele sau Claudiu Popa, CAO s-a descurcat onorabil, dominând acest prim test din 2020.

Antrenorii Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe au început prima repriză într-un 4-4-1-1, dispus astfel:

Debre – Ș. Man, Tenche, Panti, Jurcă – Costea, Ardelean, Blăgea, Ciocan – Lezeu – Dobrescu

Tabela avea să fie dezghețată în minutul 18, când golgheterul sezonului precedent, Sergiu Ciocan, expedia un șut bun de la 22-23 m lateral stânga, mingea ajungând însă în poartă și cu largul concurs al fostului nostru portar, Eduard Ruska.

În min. 39, trupa „de pe Bodola” își mărea avantajul, intrat de doar patru minute pe teren, Bogdan Jeler prindea un șut puternic de la 20 de m de poarta adversă, fără șanse pentru același Ruska.

În mitanul secund staff-ul tehnic a mizat pe o componență total schimbată, de-a lungul reprizei efectuându-se și alte câteva rotiri de jucători.

Ghețe – Ioviță, D. Stan, L. Popa, Cr. Copil – A. Iacob, Letan, Cherman, Balog – Craiovan – Hosu

În ciuda diverselor variante încercate, „alb-verzii” au menținut ritmul creându-și până la final și alte ocazii, printre care o bară la o execuție a lui Adrian Balog, fără a reuși însă să mai influențeze scorul înregistrat încă de la pauză.

Rezultat final 2-0, iar pentru echipa noastră urmează testul cu numărul 2, sâmbătă, 8 februarie, în deplasare cu Gloria Lunca-Teuz Cermei, locul 11 în Seria a IV-a, din Liga a III-a.