CS Oșorhei – Club Atletic Oradea 0–4 (0–3)

🕚 Ora: 12:00
🏟️ Stadion: Comunal–Tricolorul (Alparea)
☀️ Vremea: Senin, 20°C
🏟️ Teren: Mediu, denivelat
⚽️ Arbitri: Ionuț Cheregi (Oradea) – Marius Matica (Oradea), Sergiu Cearnău (Oradea)
⚽️ Observator: Cornel Pantea (Oradea)

Oșorhei: 1. M. Jakab – 8. S. Rus, 5. Samuilă, 3. Foia (25. Keresztesy 87′), 13. Fitero – 6. B. Iova (18. Leș 77′), 21. M. Gal (C) – 11. M. Ban, 7. S. Ban, 10. Boka (19. C. Pașca 65′) – 9. P. Suciu

Rezerve neutilizate: 12. Danciu – 2. D. Pașcalău
Antr. Emil Borza

CAO: 12. Ghețe – 20. Copil (6. Ș. Man 53′), 22. Letan (13. Ioviță 53′), 23. D. Stan, 4. Panti – 8. Haș (C) (11. Balog 53′), 88. Tenche – 10. Costea, 30. Lezeu, 19. Ciocan – 7. Hosu (27. Negruțiu 70′)

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 18. A. Farcaș, 43. Torok
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

După victoria obținută week-end-ul trecut în fața Crișului Sântandrei, respectiv o săptămână ce a adus vești bune pentru tinerii jucători ai clubului, Patrick Gânțe (testat de AS Roma) și Luca Popa (selecționat la naționala U15 a României), Club Atletic Oradea a poposit la Alparea, pentru penultima deplasare a anului 2019, pe terenul fostei divizionare terțe, CS Oșorhei.

În ciuda faptului că gazdele abordau întâlnirea din postura de ocupantă a locului patru în clasamentul la zi, disputa a curs într-o singură direcție, și anume spre poarta „galben-negrilor”, fapt consumat oarecum natural, cu echipa „de pe Bodola” impunându-se aproape din inerție, în ciuda unui fotbal ceva mai modest etalat, în comparație cu ultimele runde. A fost nevoie de doar patru minute pentru ca „roș-albaștrii” să spargă gheața, atunci, la un corner executat de căpitanul Andrei Haș, de pe partea dreaptă în direcția de atac a orădenilor, mingea a trecut razant prin fața lui Daniel Stan, aflat în trei metri adverși, fiind trimisă apoi în „ațe” de un alt apărător, urcat și el excelent în avanposturi, Alin Panti, fotbalist aflat la al doilea gol stagional după cel reușit la Cordău, în fața satelitului formației din Sânmartin.

După alte două minute, trupa din localitatea limitrofă Oradiei și-a arătat și ea „colții”, Paul Suciu reluând cu capul de puțin alături, la un corner executat de pe partea stângă. Au urmat câteva minute de fotbal mai puțin intens, apoi echipa noastră s-a întors în ofensivă, iar în minutul 19, Alex Lezeu trimitea o pasă filtrantă pentru Sergiu Ciocan, al doilea golgheter al formației „de pe Crișul Repede” fiind însă blocat de Márk Jakab, portarul gazdelor. La scurt timp după această ocazie, Marius Hosu realiza o cursă în flancul drept, finalizată cu o minge bine așezată în 7-8 metri adverși, de unde însă, Lezeu nu a reușit nici el mai mult decât să-l evidențieze pe tânărul goalkeeper al Oșorheiului. În minutul 28, o acțiune în banda stângă a lui Panti se încheia cu o centrare spre limita careului de șase metri, de unde, decarul Darius Costea punea latul și îndeplinea o simplă formalitate, 0-2.

Până la pauză tot „atleticii” s-au dovedit mai inspirați, iar în minutul 32, Cosmin Letan lua la țintă transversala porții „galben-negre”, în urma unei lovituri de pedeapsă obținute de Ciocan, pentru ca mai apoi, CAO să urce tabela la scor de neprezentare. Minutul 42 indica cronometrul, când, George Tenche scotea din joc doi adversari, prelungea faza excelent pentru Hosu, care își așeza balonul pe piciorul drept și trimitea necruțător de la 16 metri în colțul lung al porții aceluiași Jakab, 0-3.

La șase minute după reluarea jocului, Marius Hosu era găsit bine plasat de o centrare venită dinspre Costea, în zona de 7-8 metri ai careului advers, de unde avea să redirecționeze mingea în plasa Oșorheiului, îndeplinind o simplă formalitate, 0-4, respectiv al 29-lea gol pentru șeptarul formației noastre favorite. Ulterior, jocul a intrat într-o stare de amorțeală, antrenorii Florin Farcaș și Dorin Mihuț profitând de avantajul consistent de pe tabelă pentru a da minute și unor jucători ce au bifat mai puțin timp pe dreptunghiul verde în acest tur de campionat. Totuși „roș-albaștrii” au  irosit în continuare șanse bune de a marca prin Hosu (min. 66), Ciocan (min. 70), respectiv Negruțiu (min. 86), care fiind pus în poziție iminentă de gol de o pasă a lui Sergiu Ciocan, nu a reușit să cadreze, trimițând pe lângă buturile CS-ului. Gazdele au mai avut și ele încercările lor, prin golgheterul Sorin Ban, căpitanul Marcel Gal sau nouarul Suciu, cel mai aproape de gol fiind primul, al cărui șut l-a întins pe Vlad Ghețe în minutul 78.

Așadar, o victorie destul de lejeră pentru trupa „alb-verde”, încă trei puncte bifate, încă un meci fără gol primit și o poziție tot mai consolidată de lider autoritar al Ligii a 4-a, seria bihoreană. Până la finalul turului, express-ul numit Club Atletic Oradea mai are de oprit în trei stații, prima, chiar sâmbăta viitoare (16 noiembrie), de la ora 11:00, pe stadionul Iuliu Bodola, în fața formației Foresta Tileagd, ocupanta locului 11 și nou promovată în eșalonul cu numărul patru.

*La juniori, CS Oșorhei (4) – Club Atletic Oradea (1) 1–2.