O noua victorie ce nu lasa loc de interpretari!

Viitorul Borș – Club Atletic Oradea 0–5 (0–2)

🕚 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Comunal (Borș)
☀️ Vremea: Senin, 28°C
🏟️ Teren: Foarte bun
⚽️ Arbitri: Adrian Pal (Oradea) – Marius Matica (Oradea), Cristian Grozman (Oradea)
⚽️ Observator: Alexandru Herman (Paleu)

Viitorul Borș: 25. Verdeș – 9. E. Zadori 6. Ienciu 4. Alungi 20. T. Popa – 22. S. Zadori – 15. Tomuța 7. Giura 13. V. Petricău (18. Jurcuț 56′) 17. Slab – 11. Cr. Tătar (C) (10. Varitz 77′)

Rezerve neutilizate: 5. Konta, 8. Pup, 16. Racz
Antr. Lucian Stance

CAO: 12. Ghețe (1. Herman 86′) – 6. Man, 22. Letan, 23. Stan, 4. Panti – 15. Ardelean (11. Balog 80′), 8. Haș (C) – 20. Copil (30. Lezeu 82′), 17. Blăgea, 19. Ciocan – 7. Hosu

Rezerve neutilizate: – 18. A. Farcaș, 21. Gânțe, 27. Negruțiu, 43. Torok
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Runda cu numărul doi a ligii a 4-a programa la Borș, pe stadionul Comunal, o întâlnire ce după calculele hârtiei se anunța un veritabil derby al noului sezon, între echipa noastră favorită, CAO și gazdele de la Viitorul, gazde ce prin lotul destul de experimentat avut la dispoziție erau considerate drept o veritabilă “nucă tare”.

În fața unui public numeros, meciul a început într-o oarecare notă de tatonare, în ciuda ritmului bun de joc, astfel că până spre mijlocul primei reprizei mingea s-a plimbat pe diverse rute între cele două careuri fără a se apropia însă periculos de ațele vreuneia dintre porți. În min. 22, simțind că și-ar fi dibuit adversarul, CAO s-a aruncat în atac, o centrare bine plasată din flancul stâng, la capătul unei curse bune a pătrarului Alin Panti, a fost reluată cu capul din câțiva metri de Cristian Copil, reflexul salvator a lui Verdeș a trimis însă mingea doar până la Marius Hosu care a reluat nestingherit din apropiere, 0-1. Cu doza de moral administrată, jucătorii în roșu și albastru au avut două minute de fotbal total, prima dată Raul Ardelean a reluat de puțin alături la capătul unei acțiuni a lui Sergiu Ciocan, apoi același Ciocan a trimis o “ghiulea” sub bara transversală de la limita careului mare, totul la capătul unei faze lucrate perfect pe culoarul Ardelean-Blăgea.

În min. 27, o nouă fază inițiată de Panti, de altfel cu o prestație impecabilă pe toată durata jocului, a făcut ca mingea să ajungă la Ciocan, șutul puternic al acestuia nu a cadrat însă poarta lui Cosmin Verdeș. Până la pauză CAO a continuat să fie periculoasă prin același Ciocan, goalkeeper-ul Borșului împotrivindu-se primirii unui nou gol, atât în min. 31, cât și 39. Ocaziile trupei de pe Crișul Repede i-au trezit însă pe amfitrioni, care aveau să rateze două șanse bune, prima dată la reluarea lui Giura, salvată in extremis de Vlad Ghețe, apoi prin veteranul și totodată căpitanul Tătar care a trimis cu capul peste poartă din doar patru metri.

Mitanul secund a început în aceeași notă astfel că se consemna min. 59 deja când Sebi Zadori rata prima ocazie importantă a reprizei, mingea reluată cu capul de coordonatorul de joc al echipei în galben-alb-albastru trecând periculos de aproape de buturile lui Ghețe. Peste doar două minute însă, orădenii aveau să ducă tabela la scor de forfait, trecere în viteză a lui Hosu pe lângă fundașul central Alungi, fost purtător al tricoului alb-verde, urmată de o execuție bine plasată, fără speranțe pentru portarul Viitorului. La poarta cealaltă Răzvan Giura a fost cel care l-a “încercat” pe goalkeeper-ul nostru cu un șut din drop, ca în min. 72, Popa să respingă în ultima clipă din fața lui Ciocan, aflat în poziție ideală de gol.

Insistențele “roș-albastre” au creat din nou pericol la poarta Borșului, iar în min. 84, Hosu profita de o respingere nu prea convingătoare a apărării gazdă pentru un neverosimil 0-4. Un minut mai târziu, Ciocan, servit ideal între linii de Alex Lezeu, a ținut să replice cu un șut ce a ocolit de puțin colțul lung, iar ocazia aproape în oglindă a lui Popa la poarta apărata de tânărul Nadin Herman (intrat în min. 86) avea să anunțe golul, însă la poarta cealaltă. Același Hosu, din nou bine poziționat în destul de largul marcaj al fundașilor centrali Ienciu și Alungi, a reluat fără probleme în poarta “nefericitului” Verdeș, 0-5. În min. 90 CAO a forțat închiderea setului, dar traseul frumos creionat de Blăgea și Ciocan, încheiat cu un șut al ultimului, a fost de data aceasta stopat de portarul trupei “de pe frontieră”.

Echipa noastră se impune așadar clar în fieful Viitorului Borș, în primul test important al sezonului, test la capătul căruia a arătat un joc solid, cu prea puține momente de slăbiciune și în care Marius Hosu, vârf de conjunctură în acest debut de campionat, a atins borna de nouă goluri stagionale în doar două etape, fiind deja în pole position-ul clasamentulului golgheterilor.

*La juniori, Viitorul Borș – Club Atletic Oradea 0–12.