⚽️ Arbitri: Narcis Lascău (Oradea) – Dan Bronț (Oradea), Radu Bandula (Oradea)

CAO: 12. Ghețe – 6. Man, 22. Letan, 23. D. Stan, 4. Panti – 11. Balog (15. Ardelean 45′), 8. Haș (C) (13. Ioviță 53′) – 43. Torok (21. Gânțe 67′), 30. Lezeu (27. Negruțiu 77′), 19. Ciocan – 7. Hosu

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 18. A. Farcaș, 20. Copil
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

CS Mădăras: 12. Balaj (19. Morar 57′) – 17. C. Chișe, 4. E. Pop, 5. I. Chișe (8. Sala 87′), 7. D. Nistor – 3. B. Rus, 6. Kádár – 21. Slovac, 10. Buzgău, 11. Pușcaș – 2. Mughiuruș (C) (9. G. Mihuț 4′)

Rezerve neutilizate: 14. Zerni
Antr. Lóránt Kádár

La mai puțin de o săptămână de la scorul astronomic înregistrat în meciul de Cupa României împotriva Locadinului din Țețchea, CAO debuta și în noua ediție de Liga 4, de data aceasta acasă, adversar, CS Mădăras.

În formulă restrânsă, cu doar 15 jucători pe foaia de joc, dintre care unul antrenorul Lóránt Kádár, iar alți doi fiind portari, CS Mădăras s-a văzut destul de repede încolțită de acțiunile team-ului alb-verde, care rata prima ocazie în chiar primul minut de joc, pasă excelentă a ex-“mădărăsanului” Lezeu în lateral dreapta, de unde Torok trimitea, din poziție bună, departe de cadrul porții lui Balaj. Accidentarea vârfului Mughiuruș în min. 2 a afectat și mai mult echilibrul deja fragil al formulei de start a oaspeților, care au ținut totuși “să-și arate colții” prin Pușcaș, șut cadrat, fără probleme însă pentru Vlad Ghețe (min. 5). Ciocan (premiat la începutul meciului pentru titlul de golgheter obținut sezonul trecut) avea apoi să pună în pericol în două rânduri buturile oaspeților, inevitabilul producându-se însă abia în min. 18, când un corner “lucrat” inteligent de Ciocan și Lezeu s-a încheiat cu șutul bun al primului, respins în șase metri de portarul oaspete, de unde fundașul dreapta, Șerban Man a îndeplinit o simplă formalitate, 1-0.

Apoi formația noastră favorită s-a mulțumit să domine teritorial, arătând însă că poate oricând să străpungă apărarea locului 12 de la finele sezonului trecut. Sergiu Ciocan, unul dintre cei mai activi jucători în alb-verde, l-a scos în evidență pe Șerban Balaj, cu un reflex de senzație la o lovitură liberă în min. 31, apoi a nimerit bara transversală a aceleași porți “mădărăsane” în două rânduri, min. 33 și 36. Presiunea constantă pusă de orădeni a dat roade spre finalul reprizei când, același Ciocan, a reușit o dublă, min. 42, la capătul unei acțiuni purtate pe traseul Lezeu-Hosu, respectiv 44, la capătul unei faze solitare, în care a trecut inclusiv de portarul advers pentru un 3-0 sec.

În repriza a doua, la fel ca la Țețchea, echipa noastră favorită a dat drumul la robinetul cu goluri, iar în min. 47 centrarea căpitanului Haș era fructificată excelent în gol de Daniel Stan, urcat în avanposturi, 4-0. Peste alte doar cinci minute, Darius Torok îl servea excelent pe Hosu pentru 5-0, iar în min. 54, Vlad Ghețe transforma impecabil, la vinclu, o lovitură liberă de la aprox. 17 m de poarta adversă, amintind încă o dată de ceva mai celebrul portar brazilian Rogerio Ceni. Mădărasul a încercat să replice imediat prin Bulzan oprit însă de același goalkeeper orădean la marginea careului mare, ca mai apoi Marius Hosu să realizeze dubla la poarta cealaltă, min 61, șut imparabil sub bara de la marginea careului de 16 m, fără speranțe pentru “rezerva” Morar.

Fascinată parcă de renumitul profesionalism și forcing al “Mannschaft-ului”, CAO a refuzat să reducă din turație, Hosu ducea scorul la 8-0 din pasa mijlocașului ofensiv Alex Lezeu, traseu repetat două minute mai târziu pentru 9-0. Reluarea spre poartă a aceluiași Pușcaș din min. 67 avea să fie doar un foc de paie pentru că neobositul Sergiu Ciocan scutura ațele porții “dinspre terenul doi” cu un șut superb la colțul scurt, de undeva din lateral stânga, 10-0 (min. 70).

Până la final tot alb-verzii au fost mai insistenți, Ardelean lovind bara în min. 72, apoi Letan, respectiv Hosu, dintr-o pasă a aceluiași Cosmin Letan au creat pericol la buturile lui Alex Morar, portar ce avea să-și salveze din nou echipa în min. 80, la reluarea lui Ciocan, după o minge trecută pe la Hosu și Gânțe. În min. 82 insistentul Pușcaș, cel mai periculos om al oaspeților, îl întrebuința pe Ghețe cu un șut bun sub bară. Minutele 83 și 89 aveau să ducă însă la închiderea “setului doi”, prima dată Ciocan, după o cursă excelentă a lui Șerban Man, apoi Hosu, după o incursiune tipică, în viteză, așadar “poker”, respectiv “penta-trick” (din nou), pentru cei doi jucători orădeni. Oaspeții aveau să marcheze golul de onoare la chiar ultima fază, atunci Răzvan Sala, intrat de trei minute pe teren, centra din lateral dreapta pentru același Raul Pușcaș, care nu avea să mai ierte cu un șut bine plasat pe colțul lung, 12-1.

CAO are astfel parte de un debut victorios și în campionat, după cel din Cupa României, arătând un joc solid și înscriindu-se fără menajamente în cursa pentru câștigarea ligii a 4-a Bihor, respectiv promovarea în Liga 3. Pe voi stimați cititori și microbiști vă așteptăm în număr cât mai mare la meciurile ce urmează pentru a încuraja acest grup unit și muncitor în încercarea sa de a ține sus stindardul fotbalului orădean!