Club Atletic Oradea – Crișul Sântandrei 4–0 (3–0)

🕚 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Iuliu Bodola (Oradea)
🌧️Vremea: Ploaie, 9°C
🏟️ Teren: Bun, ușor moale
⚽️ Arbitri: Mihai Buescu (Oradea) – Ovidiu Timar (Marghita), Alexandru Bogdănel (Oradea)
⚽️ Observator: Radu Bitea (Oradea)

CAO: 12. Ghețe – 20. Cr. Copil, 22. Letan, 23. D. Stan, 4. Panti – 8. Haș (C) (17. Blăgea 65′), 88. Tenche (6. Man 79′) – 10. Costea (21. Gânțe 71′), 30. Lezeu (11. Balog 68′), 19. Ciocan – 7. Hosu

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 13. Ioviță, 43. Torok
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Sântandrei: 1. G. Luca – 94. Pascu (D. Silaghi 64′), 5. Filimon, 15. Rz. Matei (C), 13. S. Ungur –6. Covaciu, 14. Novak (12. Chișvași 66′) – 21. G. Kun, 10. Cl. Copil, 20. Onaca (2. Voiț 46′) – 25. Șumălan (7. Lascu 62′)

Rezerve neutilizate: 12. C. Negruț – 9. Bungău, 19. G. Petrila
Antr. Petre Gabor

Odată cu trecerea etapelor se apropie și finalul turului de campionat al actualului sezon din Liga 4 – Bihor. Pretendentele au venit toate cu speranțe, dar au plecat dezamăgite, niciuna dintre ele nereușind să smulgă măcar un punct de pe bătrânul stadion situat în strada Olimpiadei, în fața unei echipe a Club Atletic Oradea absolut dezlănțuită. Până la intrarea în bine meritata pauză de iarnă, doar trei șanse mai aveau oaspeții de jucat, șanse numite Crișul Sântandrei, Foresta Tileagd și Bihorul Beiuș. Cum ultimele două se zbat în subsolul clasamentului, se părea că data de 2 noiembrie ar putea fi ultima ocazie a vizitatorilor în 2019, și ce ocazie bună, deoarece Crișul din Sântandrei, locul 2, se prezenta drept una dintre echipele cu ștaif la nivel județean, fiind de ani de zile în topul diviziei.

Pe o vreme „câinească”, dominată de reprize succesive de ploaie, fapt ce a ținut mulți spectatori departe de stadion, Crișul părea decisă să dea o replică bună, surprinzând prin incisivitatea și jocul bine așezat etalat în primele zece minute ale partidei. Calmă, stăpână pe joc și ajutată de situația clasamentului, formația noastră favorită a practicat însă un fotbal matur, „de echipă”, poate cel mai bun din actuala ediție, iar în minutul 14, conform zicalei „jocul greșeala așteaptă”, Cristian Copil se descotorosea în flancul drept de apărătorul oaspeților, Sorin Ungur, și plasa balonul ideal la limita careului de 6 metri, de unde, golgheterul campionatului, Marius Hosu, relua nestingherit cu capul dintre fundașii centrali ai oaspeților, Flaviu Filimon și  Răzvan Matei, 1-0.

După alte trei minute, Alex Lezeu îl găsea cu o pasă filtrantă pe același Hosu, care însă avea să trimită milimetric pe lângă stâlpul din stânga al porții apărate de Gabriel Luca, o fază desfășurată la indigo cu o săptămână mai devreme, la Săcueni. În minutul 23, același Hosu se transforma în pasator pentru Darius Costea, execuția decarului echipei noastre ocolind însă vinclul porții Crișului. Peste alte două minute, o fază aproape identică celei de la golul lui Hosu avea să aducă desprinderea pe tabelă, același Cristian Copil, responsabil cu sprint-ul în flancul drept, l-a depășit la pas pe Ungur, a pătruns nestingherit până la limita careului de 6 metri, de unde a ales să-i trimită în „gura” porții lui Sergiu Ciocan, care a îndeplinit o simplă formalitate, 2-0.

Până la pauză „roș-albaștrii” s-au dezlănțuit total, având ratări de tot felul, Ciocan a fost cel care a deschis seria ocaziilor orădene, șutul său fiind parat cu greu de Luca (min. 32), apoi Lezeu a trimis pentru Copil, mingea centrată de acesta în 6 metri, neputând fii interceptată de Ciocan (min. 38), a urmat George Tenche, care și-a încercat și el norocul cu o ghiulea de la 25 de metri, balonul trecând razant peste bara transversală a „alb-negrilor” (min. 40), iar șutul căpitanului Andrei Haș, venit la un minut distanță, era reținut de același Gabriel Luca. În minutul 44, CAO avea să ducă tabela la scor de neprezentare, o combinație letală între golgheterii echipei, cu Ciocan trimițând printre liniile adverse pentru deja renumitul sprint a lui Hosu, care a trecut fără emoții de apărătorii oaspeți și a plasat balonul cu mult sânge rece în colțul lung al porții „dinspre linia de tramvai”, semnându-și astfel a 22-a reușită stagională.

Mitanul secund a adus un fotbal poate mai puțin spectaculos, la acest fapt contribuind arbitrajul nesigur al centralului Buescu, scorul de pe tabelă și schimbările din angrenajele celor două combatante. Cu toate acestea, ocaziile nu au lipsit, iar „atleticii” s-au arătat periculoși chiar în minutul 47, când reluarea lui Lezeu a fost deviată de apărarea Sântandreiului, totul pentru ca, după cinci minute Crișul să aibă o primă ocazie, lovitura liberă de la 23 de metri executată de Claudiu Copil ocolind poarta lui Vlad Ghețe.  În minutul 55, același Lezeu, aflat într-o formă de joc crescândă, a preluat o minge în ușor lateralul dreapta al careului de 16 metri, s-a întors în zona punctului cu var, de unde a trimis fără menajamente în colțul lung al porții apărate de Luca, pentru un neverosimil 4-0.

Până la final tot tricourile roș-albastre s-au arătat mai prezente în joc, întinzându-l pe același goalkeeper oaspete în mai multe rânduri, prima dată prin același Alex Lezeu, cu un șut de la 11-12 metri, lateral stânga, la capătul unei acțiuni în viteză a decarului Costea, acțiune pornită undeva la centrul terenului și prin care scosese câțiva adversari din joc (min. 57). Apoi spre finalul jocului prin Ciocan, al cărui șut a fost parat din nou (min. 86) și prin experimentatul Cosmin Letan (min. 90), care a trimis o torpilă din afara careului, însă aceasta a fost respinsă de sub transversală de același Luca, cu un reflex de efect. Între sumedenia de ocazii orădene s-a înfiripat și singura mare ocazie a oaspeților, în minutul 60, Claudiu Copil l-a găsit destul de lejer marcat pe Andrei Șumălan, acesta a pătruns până la limita careului mare, de unde a ales un șut spre colțul lung, la firul ierbii, parat însă cu un reflex de senzație de portarul nostru, Vlad Ghețe.

Victorie fără dubii așadar pentru Club Atletic Oradea în acest derby de clasament, echipa noastră favorită ajungând la 11 victorii, din tot atâtea posibile și depărtându-se acum la 8 puncte de locul secund, ocupat de Viitorul Borș.  Săptămâna viitoare pentru „alb-verzi” urmează o deplasare scurtă, la Oșorhei, unde vor întâlni formația locală, CS, locul 4 în clasament. Partida se va desfășura sâmbătă, 9 noiembrie, pe Stadionul Comunal, situat în satul Alparea, cu începere de la ora 12:00.