Cronica. Victorie si la Satu Mare

După victoria de la Sânmartin, din derby-ul județului Bihor, fotbaliștii de la CAO 1910 Oradea și-au continuat sâmbătă seria victoriilor importante din această ediție a campionatului Ligii a III-a.

De această dată, în etapa a 10-a, prima din returul de campionat, trupa orădeană s-a deplasat la Satu Mare, unde a dat piept cu echipa locală CSM.

După un început ezitant, jucătorii de la CAO au controlat jocul și s-au impus cu scorul de 3-1.

Cum s-a mai întâmplat și în alte partide în această ediție de campionat, CAO a încasat gol chiar în debut, în minutul 3 de această dată, după un șut al gazdelor. Portarul Barabaș a respins, dar Antonio Pașca a fost pe fază și a marcat pentru 1-0.

După primirea golului, elevii antrenorului Florin Fărcaș au luat jocul în serios, au început să controleze partida, iar Hosu a avut prima ocazie mai periculasă în minutul 21, când a trimis peste transversală. Orădenii au continuat să preseze, iar în minutul 29 au reușit egalarea, în urma unei lovituri de colț. Mingea a ajuns la Hosu, după un șut-centrare a lui Roșu, iar atacantul orădean a marcat.

Pe final de primă repriză și gazdele au avut o bună oportunitate, dar portarul orădean Barabaș a respins lovitura liberă executată de Brata. Totuși, CAO a fost cea care putea intra în avantaj la pauză, dar Hosu nu a reușit să înscrie, fiind deposedat de Stajic.

Repriza a doua a aparținut orădenilor, care după ce în minutul 55 au ratat o nouă ocazie, în urma unui contraatac, în minutul 60 au reușit să preia conducerea pe tabelă. După o lovitură de la colț, fundașul stânga Ioviță a reluat cu capul de la marginea careului mic, învingându-l pe portarul Anca.

Nu au trecut decât trei minute și CAO a dat lovitura. În urma unui contraatac, Roșu i-a trimis lui Chitaș, care a reușit să înscrie împotriva fostei sale echipe.

Partea a doua a reprizei secunde a adus și două eliminari, câte una de ambele părți. Mai întâi, în minutul 69, gazdele au rămas în zece oameni, după ce fundașul central Mureșan a primit al doilea cartonaș galben. Apoi, fundașul dreapta al echipei CAO, Cristian Copil a fost și el eliminat, după ce a primit direct cartonașul roșu, în urma unui fault în calitate de ultim apărător, în minutul 76. Înainte de aceasta însă, Daniel Stan a ratat o ocazie uriașă, din doar trei metri.

Orădenii s-au impus cu 3-1, rămân pe locul 4, dar s-au apropiat acum la doar două puncte de lider.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO:

„Este o victorie muncită, o victorie meritată, după un joc în care am început destul de ezitant, cu un gol luat din neatenție. Apoi am intrat foarte bine în joc, am avut două ocazii mari de a egala, dar am reușit ulterior să marcăm. Am avut din nou o ocazie mare, iar în repriza a doua intensitatea a fost total diferită, cu ocazii mari și un joc controlat de noi. Îi felicit pe băieți pentru modul de intensitate. Este o victorie importantă pentru noi, mai ales că legăm două succese pe teren străin, după ce ne-am impus și pe terenul celor de la Lotus, o echipă foarte bună a campionatului. Pot să spun că suntem pe un drum bun”.

CSM Satu Mare – CA Oradea 1–3 (11)

Au marcat: Antonio Pașca (min. 3) / Marius Hosu (min. 29), Loren Ioviță (min. 60) și Florin Chitaș (min. 63)

CSM Satu Mare: Anca Trip – M. Nieki, Vădan, Mureșan (min. 69 eliminat), Stajic – Tincău (min. 67 Dobrai), Pașca, Brata (min. 67 Schwartzkopf), Zamfir – Cadar (min. 67 Zsiga), Ziman. Antrenori: Zoltan Ritli și Tiberiu Csik

CAO: Barabas – Cr. Copil (min. 76 eliminat), Letan, D. Stan, Ioviță – Cherman, Ardelean (min. 72 Cârjan) – Gheorghiță (min. 78 Kovacs), Chitaș (min. 78 Lezeu), C. Roșu (min. 84 Marina) – Hosu. Antrenor: Florin Farcaș

Arbitri: Victor Hurducaș (Iclod) – Sergiu Duma (Zalău) și Adrian Iancău (Derșida).

În etapa viitoare, CAO 1910 Oradea va evolua tot pe teren străin, în compania celor de la CFR Cluj II, vineri 5 noiembrie.