⚽️ Arbitri: Adrian Pop – Sergiu Cearnău și Jeanina Păduraru (toți din Oradea)

👀 Observator AJF: Gheorghe Rusu (Șuncuiuș)

💚CAO: 1. Ct. Har – 21. A. Catana, 22. C. Letan (C), 4. M. Abagiu, 16. D. Pop – 88. I. Pop – 11. N. Farcaș (98. P. Torj 69′), 17. D. Bóné (5. L. Gal 62′), 77. L. Criste (6. D. Farcaș 62′), 10. Sg. Ciocan (7. R. Pădurean 62′) – 9. V. Dobrescu (97. R. Bodea 62′)

🔄Rezerve neutilizate: 12. M. Axente – 8. Vl. Negruțiu
🗣Antrenori: Ciprian Dianu, Cosmin Letan, Victor Dobrescu și Attila Váradi

🔵Dobrești: 1. Sg. Ban – 18. I. Știrbu, 13. D. Dume, 10. M. Onița (C), 3. C. Bălășoiu – 11. Rzv. Ilincău, 5. Bg. Berindei – 7. Seb. Gliția, 9. Ad. Florea, 16. Bg. Covaciu – 8. Fl. Pașca

🔄Rezerve neutilizate: – 2. T. Ambrău, 6. D. Jurcuț, 28. Vl. Sînza
🗣Antrenor secund: Radu Dume

Ajunsă cu “cuțitul la os”, echipa noastră s-a văzut obligată să atace încă din primul minut în partida disputată împotriva Viitorul Dobrești, astfel la capătul unui meci dominat aproape în totalitate, “alb-verzii” și-au acontat toate cele 3 puncte, tot en-fanfare, așa cum ne obișnuiseră până nu de mult.

Ar mai fi de menționat că lovitura de start a partidei dintre Club Atletic Oradea și Viitorul Dobrești a fost dată de Daniel Constantinescu, nepotul legendarului Bodó György. Bodó György a evoluat de-a lungul carierei sale doar pentru CAO, bifând 190 de meciuri și 35 de goluri în perioada 1946–1959. A fost campion al României în 1949 și câștigător al Cupei României din 1956 cu “alb-verzii”. Pentru naționala României a bifat 8 prezențe și 2 goluri, fiind component al lotului “tricolor” prezent la Olimpiada de Vară din 1952, de la Helsinki. De asemenea la meci a fost prezentă și fiica regretatului fotbalist, Iolanda Bodó, ambii urmași, la fel ca și soția răposatului nostru mare fotbalist, Jolán Bodó, au devenit Membrii de Onoare ai Clubului Atletic din Oradea.

PRIMA REPRIZA. UN PIC DE TRAC, DAR AVANTAJ LINISTITOR

Oaspeții (veniți cu un lot deloc numeros la această partidă) au irosit totuși prima șansă de gol, prin Sebi Gliția, care a reluat peste poarta apărată de Cătălin Har (min. 8). Trei minute mai târziu, CAO a dat o primă replică prin experimentatul Victor Dobrescu, care a pătruns în careu, dar a fost blocat la timp de portarul dobreștean Sergiu Ban, pe respingere, Noah Farcaș a reluat spre poartă, dar căpitanul Mircea Onița a respins și el, in extremis, de pe linia porții. “Atleticii” au continuat să preseze tot mai mult defensiva oaspeților, care a început să se clatine, astfel “veteranii” Dobrescu (min. 23) și Letan (min. 27) au irosit noi șanse importante, la reluarea căpitanului orădean, portarul Ban evidențiindu-se cu un reflex frumos, respingând balonul de sub bara transversală. Din cornerul rezultat, Iannis Pop a trimis plasat de pe 6 m, mingea a întâlnit stâlpul din dreapta, a revenit la Laurențiu Criste, care din câțiva metri a îndeplinit o simplă formalitate, 1–0.

A fost golul de care avea nevoie team-ul nostru, pentru a se “debloca”, astfel în min. 32, Sergiu Ciocan avea să irosească o nouă șansă bună de tot, în situație de unu la unu cu Ban, ca doar două minute mai târziu același Ciocan să execute perfect o lovitură liberă de pe partea dreaptă, Mario Abagiu apărea perfect pe 6 m, de unde relua cu capul, mingea a lovit pământul și s-a dus direct în plasa dobreșteană, 2–0. După alte două minute, Dávid Bóné a așezat ideal un balon pentru Dobrescu, iar acesta nu a iertat, șut plasat la colțul lung, 3–0. După doar câteva secunde, același Bóné a recuperat, a trimis mai departe pentru Ciocan, care ajuns din nou în poziție de unu la unu cu Ban, a trimis însă de această dată cu mult sânge rece, 4–0. Chiar înainte de pauză, CAO mai putea înscrie o dată, dar șutul trimis de Ciocan a fost deviat în corner de același căpitan al “albaștrilor”, Onița.

REPRIZA SECUNDA. DE NEOPRIT

“Alb-verzii” au început mult mai pragmatic mitanul secund, astfel că la prima acțiune mai notabilă tabela avea să ajungă la 5–0, pasă Noah Farcaș pe culoar pentru Ciocan, care rămas singur cu Ban a trimis elegant la colțul lung. După doar trei minute, Dobrescu l-a servit pe Ciocan în partea stângă, decarul orădean a reluat din prima, cu stângul, dar mingea a izbit în plin transversala. În min. 60, Noah Farcaș a luat o acțiune pe cont propriu, a trimis de la 16 m cu stângul, nu foarte plasat, dar goalkeeper-ul Ban a scăpat mingea în plasă, 6–0. Nu la mult timp după, Andrei Catana a pasat în 6 m, de unde nou-intratul Robert Pădurean, nemarcat, a trimis la colțul lung, 7–0 (min. 66).

În min. 76, același Pădurean a trecut elegant pe lângă apărătorul dreapta al “vulturilor”, Ionuț Știrbu, acesta din urmă având o intervenție prin alunecare, total întârziată, penalty. Cosmin Letan, expertul loviturilor de la 11 m, a arestat balonul și a transformat sigur, în stilul său caracteristic, 8–0. Cu oaspeții resemnați, “mânjii” ce duc mai departe istoria legendarului club orădean au zburdat spre și mai multe goluri, distrându-se (am zice chiar nepermis) cu ocaziile avute. Balul a fost deschis de Pădurean care a ratat două ocazii monumentale în min. 80 și 84, prima din poziție de unu la unu cu Ban, a doua din 3-4 m, după o centrare venită de la Raul Bodea, l-a continuat Paul Torj, care a driblat inclusiv portarul advers, dar nu a mai reușit să finalizeze (min. 89), ocazii la care am putea adăuga fără nici o problemă reluarea defectuoasă a lui Bodea din 4 m (min. 73) și șutul lui Pădurean respins de portarul dobreștean (min. 75). În final, Torj avea să puncteze și el, după un sprint susținut, încheiat cu un balon trimis pe sub goalkeeper-ul oaspeților, scor final 9–0.

Pentru CAO urmează meciul de săptămâna viitoare, de la Roșia, cu echipa locală Unirea, “lanterna roșie” a Seriei Sud. Partida se va desfășura duminică, 23 octombrie, de la ora 15:00, iara cele trei puncte puse în joc sunt absolut necesare.

✍️Autor: Ionuț Șereș

📸Foto: CAO & Teo Biriș (bihon.ro)