⚽️Arbitri: Adrian Pop – Sergiu Mitra (ambii din Oradea) și Andrei Laza (Vașcău)
👀 Observator AJF: Cornel Pantea (Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har (30. D. Negrea 40′) – 16. D. Pop, 6. Al. Panc, 4. M. Abagiu (22. Vl. Jiroș 81′), 5. Vl. Naghi – 21. Cr. Jurcuț (20. Ed. Tămaș 81′), 44. Seb. Zádori (C), 17. R. Pohl (8. A. Haș 31′) – 11. R. Gergely, 9. Á. Waritz (18. D. Coroianu 81′), 88. L. Mănoiu

🔄Rezerve: – 19. Sz. Kincses, 98. M. Bica
🗣Antrenor: Imre Lukács

🔴Avram Iancu: 12. Rzv. Vaida – 9. Ct. Chișe, 3. I. Apetroaei (87. Rzv. Sala 73′), 69. A. Cureș, 7. I. Chișe – 19. A. Coste (C) (77. N. Sabău 52′), 23. Cr. Țîrlea – 8. P. Torj (24. Al. Lapteș 60′), 10. Fl. Buzgău, 11. F. Kocsis (15. P. Păcurar 60′) – 98. Al. Lobonț (20. Al. Brie 73′)

🔄Rezerve: 1. S. Milian –
🗣Antrenor: Florin Benea

Club Atletic Oradea a continuat parcursul bun din acest start de sezon, astfel după calificarea în semi-finalele fazei județene a Cupei României, sâmbătă, la Paleu, a urmat o victorie clară, 5–0 în fața Victoriei Avram Iancu, prima din noul sezon al Ligii a 4-a.

PRIMA REPRIZA. OCAZII MULTE, UN GOL SI O FAZA NEFERICITA

Cu o primă garnitură îmbunătățită, avrămeștii au dat o replică peste așteptări în prima parte, dar ocaziile mai multe s-au adunat tot la poarta lui Răzvan Vaida. Prima șansă a gazdelor și-a făcut prezența la 12 minute de la primul fluier al centralului Adrian Pop, centrare Róbert Gergely, de pe partea dreaptă, cap Ákos Waritz, din 6 m, dar mingea a trecut de puțin alături. A urmat Sebi Zádori, două minute mai târziu, șutul său de la 12-13 m, fiind însă respins de Vaida, lucru care nu s-a mai întâmplat însă peste alte două minute, când Gergely a rămas singur cu portarul oaspete, după o pasă pe culoar a lui Roland Pohl, jucătorul cu nr. 11 îndeplinind acum o simplă formalitate, 1–0. Până la prima pauză de hidratare, Abagiu a trimis și el de puțin alături, iar oaspeții au replicat prin Alexandru Lobonț, șutul său fiind respins de același Mario Abagiu.

După jumătate de oră de joc, a început să iasă la rampă banda stângă a orădenilor, prima dată prin Lucian Mănoiu, care a trimis bine de la 20 de m, dar mingea a lovit stâlpul din dreapta lui Vaida, spre surprinderea portarului oaspete, care a anticipat că balonul va trece alături. După trei minute, a urmat Vlad Naghi, cu o centrare în fața porții, de unde Cristi Jurcuț nu a putut cadra. Sarabanda ocaziilor “alb-verzi” a continuat, șutul în forță a lui Andrei Haș fiind parat de Vaida, iar Waritz aflat în apropiere a fost blocat la timp (min. 35). Apoi a urmat probabil cel mai tensionat moment al acestui meci, după ce Ionuț Chișe, în încercarea de a lovi balonul, l-a prins cu talpa în zona claviculei, pe portarul Cătălin Har, ieșit în întâmpinare, clinci care s-a încheiat cu un roșu direct pentru șeptarul oaspete, solicitarea ambulanței pentru portarul gazdă și câteva momente de haos.

REPRIZA SECUNDA. AU APARUT GOLURILE, CAO S-A DESPRINS

Partea secundă a debutat cu portarul nostru părăsind terenul în ambulanță, respectiv cu “alb-verzii” mult mai deciși, astfel că după doar un minut, Darius Pop a realizat o acțiune individuală superbă în partea dreaptă, și a trimis pe lângă Vaida pentru 2–0. Avram Iancu s-a trezit pentru o clipă din amorțeală și a replicat prin Cătălin Chișe, care a reluat cu capul din 6 m, profitând și de ezitarea lui Negrea, dar mingea a lovit transversala (min. 53), peste trei minute Gergely avea să-i liniștească definitiv pe oaspeți, după ce s-a descotorosit de apărătorii “alb-roșii” și a trimis pe lângă goalkeeper, 3–0 și un start de sezon excelent pentru jucătorul sosit în această vară de la Vulturii Săcueni.

Au urmat trei minute în care oaspeții au fost groggy, Zádori a trimis pentru Waritz, care la finalul acestei combinații scutura și el plasa lui Vaida, 4–0 (min. 59), apoi Lucian Mănoiu, aflat și el într-o formă foarte bună de joc, i-a luat “la mână” pe apărătorii adverși, l-a “culcat” și pe Răzvan Vaida, trimițând apoi în poarta goală, stabilind totodată și scorul final, 5–0 (min. 61). Până la final am mai notat însă ocazii importante, ambele marca Mănoiu, cu un șut de puțin pe lângă vinclu (min. 79), respectiv un șut în blocajul aceluiași Vaida, după un duel unu la unu (min. 88). La finalul partidei, am primit vești bune și de la spital, unde după investigațiile realizate s-a decis că portarul nostru, Cătălin Har, are doar niște contuzii, fiind în afara oricărui pericol.

Săptămâna viitoare, Club Atletic Oradea se deplasează la Salonta, unde de la ora 11:00, va întâlni formația locală, Olimpia, echipă care a început și ea cu o victorie, 6–3 pe terenul Izvorului Cociuba Mare.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)