Cronica. Victoria tinerilor, momentul lui Vlad Ghete!

Ultimul derby al județului Bihor la fotbal din acest sezon, desfășurat sâmbătă, la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola” a fost unul aparte. Fără miză, antrenorii celor două echipe au încercat să dea mai mult credit tinerilor, tehnicianul echipei CAO, Florin Fărcaș, și-a menajat chiar toți titularii, înaintea partidei de baraj cu CS Hunedoara, de miercuri.

Jocul CAO 1910 Oradea – Lotus Băile Felix s-a încheiat cu victoria formației orădene cu 2-1, cu un gol al victoriei marcat în minutul 90, de Andrei Hosu, după o lovitură liberă executată însă de portarul Vlad Ghețe, cel care a fost surpriza plăcută a acestei dispute, el intrând în ultimele zece minute ale jocului, pentru a-și face retragerea din activitatea competițională.

Prima ocazie a disputei a apărut în minutul 14, când Marina a scăpat singur cu portarul Lotusului, Eduard Beke, dar acesta din urmă l-a blocat. Apoi, în minutul 19, oaspeții au replicat printr-un șut de la marginea careului a lui Al. Jurcuț, reținut însă de goalkeeperul echipei CAO, Barabaș.

În minutul 26, A. Hosu de la orădeni a scăpat în careul celor de la Lotus, a driblat un adversar, dar apoi a fost faultat de Bala, iar arbitrul a dictat penalty. Lovitura de la 11 metri a fost executată și transformată cu siguranță de Paul Chiș Toie, care a deschis scorul, 1-0 pentru CAO.

Pe finalul primei reprize cei de la Lotus au fost mai periculoși, iar după ce Al. Jurcuț a șutat de la 14 metri puțin pe lângă poartă, în minutul 45+1, după o lovitură de colț de pe dreapta, Sg. Ciocan a reluat din șase metri, dar portarul echipei CAO a fost la post.

În partea a doua, cei de la Lotus au început mai bine, iar în minutul 48 au reușit să restabilească egalitatea. Angajat în careu, Sergiu Ciocan l-a învins pe portarul Barabaș cu un șut bun sub transversală, de la 14 metri.

Lipsa de experință și tracul tinerilor jucători din cele două echipe s-a văzut, astfel până în minutul 74 nu s-a mai consemnat vreo ocazie. Atunci însă, Andrei Hosu de la gazde a prins un șut bun din voleu, dar pe lângă poartă.

Spre final, CAO și-a intensificat atacurile, iar în minutul 80, D. Marina a expediat un șut puternic, dar pe lângă poartă.

În minutul 82 s-a produs un moment aplaudat la scenă deschisă de publicul spectator. Antrenorul echipei CAO, Florin Fărcaș l-a înlocuit pe portarul Barabaș cu Vlad Ghețe, cel care este și antrenorul cu portarii de la orădeni și pe care l-a introdus pentru a-și lua adio de la activitatea de fotbalist. Vlad Ghețe a oferit însă momente spectaculoase la meciul său de retragere. El a avut două bune intervenții, dar mai mult decât atât, în minutul 90, când coechipeirii săi au obținut o lovitură liberă de la 28 de metri, aceștia l-au lăsat pe el să execute, iar Ghețe a executat foarte periculos. Portarul advers a respins în lateral, dar pe fază Andrei Hosu a urmărit și a înscris din unghi, aducând victoria echipei CAO.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO:

„Am încheiat sezonul în Seria a 10-a a Ligii a III-a cu acest derby local, în care, zic eu, ambele echipe au procedat bine, trimițând în teren mai mult jucătorii tineri. Cred că a fost un joc atractiv, spectaculos, cu niște copii dornici de afirmare, iar, per ansamblu, o victorie meritată pentru noi. Am dorit să-i facem un cadou și lui Vlad Ghețe, pentru că el a fost copilul de suflet al acestui club. A activat foarte mulți ani la acest club. A fost un deliciu și pentru spectatori, care l-au aplaudat la scenă deschisă, mai ales atunci când a fost anunțat CV-ul lui”, a declarat, la finalul partidei, antrenorul principal al echipei CAO, Florin Fărcaș.

Activitate competițională Vlad Mircea Ghețe

– a debutat la echipa a doua a clubului FC Bihor, în Liga a III-a, apoi a mai jucat la Luceafărul Oradea, tot în Liga a III-a, la FC Paleu (Liga a IV-a), a trecut la CS Diosig, unde a devenit golgheter, cu 16 reușite, în Liga a IV-a și apoi la Crișul Sântandrei (Liga a IV-a);

– a fost component al lotului național de futsal;

– a participat la preliminariile Campionatului Mondial de futsal – 2012 și, de asemenea, a fost campion european la minifotbal în Croația, în 2015.

CA Oradea – Lotus Băile Felix 2–1 (1–0)

Au marcat: Paul Chiș Toie (min. 27 – penalty) și Andrei Hosu (min. 90) / Sergiu Ciocan (min. 48)

CAO: Barabaș (min. 82 V. Ghețe) – Săutiuț, Urbanowski (min. 31 D. Pop), Oșvat, Berdea – M. Balint (min. 82 C. Roșu), P. Chiș Toie, R. Pop, Chindlea – D. Marina și A. Hosu. Antrenor: Florin Fărcaș

Lotus: Beke (min. 79 Csapo) – P. Andraș, P. Tamas, A. Bala, A. Creț (min. 66 D. Malinger) – S. Cucu – Șt. Meșter, P. Blăgea, G. Gitye (min. 60 L. Țifra), Sg. Ciocan – Al. Jurcuț (min. 46 D. Sala). Antrenor: Gheorghe Ghiț

Au arbitrat: Adina Popa (Satu Mare) – Alin Revnic (Cluj Napoca) și Bogdan Pojar (Cugir)