Sportul Șimleu Silvaniei – Club Atletic Oradea 1–1 (1–1)

🕚 Ora: 15:00
🏟️ Stadion: Măgura (Șimleu Silvaniei)
☀️ Vremea: Senin, 25°C
🏟️ Teren: Acceptabil
⚽️ Arbitri: Narcis Bodocan (Cluj-Napoca) – Răzvan Soponar (Baia Mare), Marius Talpoș (Timișoara)
⚽️ Observatori: Ioan Orosfoian (Târgu Mureș) și Traian Marchiș (Baia Mare)

Sportul: 12. Sipos – 17. Rz. Pop (6. Bódis 61′), 23. Guiti, 4. Caba, 77. Leitan (3. B. Oltean 80′) – 19. B. Ciaca (C), 22. L. Pop, 21. G. Pop (9. C. Ardelean 80′), 16. Contraș (11. D. Martin 89′) – 94. A. Neaga, 18. G. Mansour (14. Slv. Crișan 89′)

Rezerve neutilizate: 1. P. Cosma 5. O. Ardelean, 8. Al. Cătuna, 26. Al. Crișan
Antr. George Zima & Răzvan Giura

CAO: 1. Verdeș – 20. Cr. Copil, 27. Mintaș, 23. D. Stan, 13. Ioviță – 15. R. Ardelean, 22. Letan (C) – 7. M. Hosu, 6. Ad. Lazăr (17. Blăgea 46′), 11. C-tin. Roșu (88. Urbanowski 90+2′) – 9. V. Dobrescu (30. Al. Lezeu 78′)

Rezerve neutilizate: 12. Ghețe – 4. Panti, 5. Cherman, 10. D. Costea, 18. A. Iacob, 43. D. Torok
Antr. Florin Farcaș, Dorin Mihuț & Vlad Ghețe

Parcursul formației noastre favorite, Club Atletic Oradea, a continuat sâmbătă, 3 octombrie 2020, la Șimleu Silvaniei, în județul Sălaj, acolo unde a întâlnit formația locală Sportul. Din păcate, în ciuda unui nou joc bun, în care formația noastră și-a creat suficiente ocazii de gol, luciditatea necesară în fața porții a continuat să lipsească, astfel „alb-verzii” au trecut din nou pe lângă prima victorie din actualul sezon, deși au fost agonizant de aproape.

PRIMA REPRIZA. SPORTUL SIMLEU ECHIPA MAI PERICULOASA

Prima parte a disputei de la poalele Măgurei a aparținut în mare parte amfitrionilor, deși CAO a fost echipa mai periculosă chiar în debutul meciului. „Atleticii” l-au încercat pentru prima dată pe portarul șimleuan József Sipos în min. 12, însă șutul lui Raul Ardelean de la 18 metri a fost reținut fără probleme. În min. 20, insistențele experimentatului Victor Dobrescu l-au făcut pe fundașul central Gabriel Caba să greșească, faultându-l clar în zona de 14 metri pe nouarul orădean, centralul Narcis Bodocan a indicat punctul cu var, iar căpitanul Cosmin Letan a executat sigur, în stânga aceluiași Sipos, 0–1.

Reacția echipei antrenate de orădeanul George Zima a fost însă peste așteptări, iar după doar 3 minute, un corner executat de căpitanul Bogdan Ciaca a creat probleme în careul de 6 metri bihorean, Cosmin Verdeș (busculat serios) a apucat să respingă, însă nesigur, până la Gueye Mansour, acesta a ratat o execuție pretențioasă, iar cu noroc mingea a ajuns din nou pe 6 metri, de unde Marius Leitan nu a mai iertat, trimițând cu sete sub bară, 1–1.

După golul egalizator, formația din Șimleu Silvaniei „s-a urcat” pe un val de încredere, iar ocaziile au început să apară la poarta băieților noștri. Mansour a creat pericol în min. 31 când a reluat alături de la 18 metri, apoi fundașul central Ismael Guiti a trimis și el pe lângă, dintr-un plonjon realizat de pe linia de 6 metri. CAO și-a arătat din nou „colții” prin același Dobrescu, care a trimis de pe la 14 metri alături (min. 39), în replică „trupa de sub Măgură” creând pericol prin Adelin Neaga, blocat imperial de Bogdan Mintaș (min. 43) și Luigi Pop, care a reluat peste poartă din 7 m (min. 44).

REPRIZA SECUNDA. CAO DIN NOU APROAPE DE VICTORIE

Repriza a doua, în schimb, s-a desfășurat după o cu totul altă partitură, deși Sportul Șimleu a ieșit la fel de decisă de la cabine, creând pericol prin căpitanul Bogdan Ciaca (min. 49 și 55), formația noastră favorită a răsturnat după min. 60 modul de desfășurare al disputei. Cel care a dat semnalul a fost același Victor Dobrescu, care la o centrare a lui Cristian Copil, a reluat nestingherit din 6 metri, mingea lovind stâlpul din stânga lui Sipos. Intrat la pauză, Patrick Blăgea era să „curenteze” poarta șimleuană, cu un nou șut în forță de la distanță, șut, ce iată, devine încet marcă înregistrată pentru tânărul nostru fotbalist, doar parada de senzație a aceluiași portar al Sportului menținând scorul intact.

După doar un minut, min. 68, șeptarul orădean, Marius Hosu, centra bine în marginea careului mic, de unde Dobrescu, scăpat din marcaj, a reluat cu capul, mingea ocolind însă agonizant poarta gazdelor. Sălăjenii aveau să creeze pericol pentru ultima dată în min. 74, când o centrare șutată din lateral stânga, pe direcția lor de atac, a luat o traiectorie ciudată, Verdeș însă respingând in-extremis du sub transversală.

După această fază, formația „de pe Crișul Repede” s-a năpustit din nou în atac, incursiunile periculoase a lui Alex Lezeu sau Cristian Copil rămânănd însă fără rezultat. CAO a mai avut totuși o șansă de a pleca de la Șimleu Silvaniei cu toate punctele puse în joc, chiar în ultimul minut al prelungirilor, Blăgea a centrat de la 35 de metri, lateral dreapta, mingea a traversat tot careul și l-a întâlnit la colțul lung pe Cristian Urbanowski, nou intratul a reluat însă defectuos cu capul pe lângă buturile „alb-albaștrilor”.

CONCLUZII

După aspectul jocului, Sportul Șimleu Silvaniei și Club Atletic Oradea remizează echitabil la poalele Dealului Măgura, ținând cont de faptul că fiecare echipă și-a adjudecat câte o repriză și vreo trei ocazii mari pe lângă golurile marcate. Jocul formației noastre favorite arată din ce în ce mai bine, fazele fixe și concentrarea la finalizare fiind capitolele care încă mai joacă feste fotbaliștilor orădeni, din păcate însă, acest fapt se întâmplă de cele mai multe ori într-un mod decisiv, care influențează rezultatul partidelor.

Rezultate (Liga a 3-a, Seria 10, Etapa 4)
Sportul Șimleu Silvaniei – CA Oradea 1–1 (1–1)
CSC Sânmartin – SCM Zalău 1–2 (0–0)
Minaur Baia Mare – Luceafărul Oradea 5–1 (2–1)
Gloria Bistrița – Someșul Dej 5–3 (3–2)