⚽Cătălin Mândru 2′ (pen.), Șerban Ușvat 35′, Florinel Alb 78′ / Sergiu Ciocan 30′, 49′, Cosmin Letan 90+5 (pen.)

🕑 Ora: 14:00
🏟️ Stadion: Comunal “Unirea” (Roșia)
⛅ Vremea: Parțial noros, 15°C
🏟️ Teren: Moale și denivelat
⚽️ Arbitri: Cosmin Cormoș – Adrian Ciuciu (ambii din Oradea) și Adina Moza (Sântandrei)

👀 Observator AJF: Gheorghe Pirte (Oradea)

🔴Roșia: 12. Fl. Pup – 16. Fl. Ciuhandu, 2. L. Tirla, 8. Ct. Mândru – 9. Fl. Alb – 22. Ad. Sârb, 21. Bg. Pirtea, 10. Ș. Ușvat (C), 17. Al. Tipea (13. D. Bolha 67′) – 24. I. Oraș – 7. Ad. Patronea (11. D. Lezeu 80′)

🔄Rezerve neutilizate: – 3. Fl. Dumea, 6. C. Mitran, 14. Val. Burescu,
🗣Antrenor: Ioan Oraș

💚CAO: 1. Ct. Har – 21. A. Catana (97. R. Bodea 76′), 22. C. Letan (C), 4. M. Abagiu, 16. D. Pop – 6. D. Farcaș (98. P. Torj 68′) – 11. N. Farcaș, 17. D. Bóné (7. R. Pădurean 46′), 77. L. Criste, 10. Sg. Ciocan – 9. V. Dobrescu

🔄Rezerve neutilizate: 12. M. Axente – 2. Ad. Mal, 8. Vl. Negruțiu
🗣Antrenori: Ciprian Dianu, Cosmin Letan, Victor Dobrescu și Attila Váradi

Tânăra noastră formație continuă să nu-și găsească constanța, după o reprezentație solidă acasă cu Viitorul Dobrești, săptămâna trecută, scor 9–0, a urmat o nouă deziluzie, pe terenul “lanternei roșii”, Unirea Roșia, unde am remizat spectaculos, 3–3, dar total ineficient, anulându-ne astfel și ultima fărâmă de speranță pentru un loc de play-off.

PRIMA REPRIZA. CE INCEPE PROST, SE TERMINA PROST

“Alb-verzii” au demonstrat și la Roșia o totală lipsă de concentrare și atenție în debutul partidelor, astfel în min. 2, Cătălin Mândru a executat o lovitură liberă de la 40 de m, apărarea orădeană a respins anemic până la Florinel Alb, care a reluat de la 16 m, șutul deviat, dar slab ca intensitate, i-a pus (aproape greu de înțeles cum?!) mari probleme tânărului Cătălin Har, care a respins la 6-7 m, Ioan Oraș a urmărit atent balonul, iar Har l-a faultat, intervenție total imprudentă și un penalty corect acordat. Mândru a executat în forță, pe centru, și “lanterna” trecea în avantaj, 1–0.

Ai noștri s-au aruncat apoi în atac, dar pe rând David Farcaș (min. 4), Laurențiu Criste (min. 7), Dávid Bóné (min. 11) și Noah Farcaș (min. 15) nu au reușit să găsească drum spre gol, la poarta apărată de experimentatul Florin Pup. Până la urmă, egalarea mult dorită avea să vină după o jumătate de oră de joc, când la o centrare a lui Victor Dobrescu din partea stângă, Pup avea să respingă total nesigur în 6 m, de unde Sergiu Ciocan, pe fază, a reluat cu capul, 1–1. Bucurie de scurtă durată însă pentru “atletici”, după doar cinci minute, Bóné acordă un corner, după ce în primă fază îl deposedase bine pe Adrian Patronea, apoi din cornerul rezultat, Șerban Ușvat, apărut la bara a doua, a reluat în forță cu capul, transversală și…gol, 2–1.

camioaneauseu

REPRIZA SECUNDA. CURSA DUPA PUNCTE

CAO, încurajată de o inimoasă galerie, a început mult mai bine repriza secundă, astfel în min. 49, Dobrescu a executat o lovitură liberă din lateral stânga, Ciocan s-a infiltrat excelent la bara a doua și a reluat balonul cu capul, fără șanse pentru goalkeeper-ul roșian, 2–2. În min. 55, “alb-verzii” puteau trece pentru prima dată în avantaj, Ciocan a centrat din lateral dreapta, Robert Pădurean apărut pe 6 m, a reluat din prima, dar Pup a respins in extremis, cu piciorul. După doar trei minute, Cosmin Letan a executat o lovitură liberă de la 40 de m, Dobrescu a trimis cu capul de la 14-15 m, dar portarul gazdelor a parat mingea, de sub bară. Un minut mai târziu, echipa de pe Crișul Repede a reușit o combinație frumoasă pe traseul Noah Farcaș–Sergiu Ciocan, acest din urmă a expediat un șut plasat spre colțul lung, dar Pup a parat din nou.

Unirea a replicat și ea prin Mândru, care a trimis de puțin alături, din lovitură liberă de la 25 de m (min. 61), apoi în min. 74 gazdele au dat al doilea semnal de alarmă, arătând că vor să cucerească toate cele trei puncte. Antrenorul-jucător Oraș a călcat o minge la 14 m, pentru Dorel Bolha, acesta a pătruns în careu, a șutat mingea spre Har, care a respins fantastic cu piciorul, balonul a ricoșat înapoi din transversală, iar pe respingere Adrian Sârb a reluat și el spre poartă, dar Har a fost din nou la post. Doar un minut mai târziu, același goalkeeper orădean l-a blocat fantastic pe Alb, din poziție de unu la unu. În min. 78, Alb a pătruns nestingherit din lateral dreapta, a șutat în bara laterală, de la 6 m, mingea a revenit tot la el, de această dată trimițând cu capul, acum însă balonul a scuturat plasa, tabela indicând 3–2. În prelungirile partidei, Noah Farcaș a văzut bine un potențial lung de linie, Pădurean a urmărit balonul, portarul gazdelor a ieșit total imprudent agățându-l pe mijlocașul nostru ofensiv, iar centralul Cosmin Cormoș a indicat punctul cu var, la semnalizarea tușierei Adina Moza. Au urmat momente de circotecă și scandal, jucătorii gazdelor formând un meleu în jurul tușierei, bruscând-o, asistați de spectatorii înnebuniți și urcați pe garduri (la propriu). După 6 minute de sudalme, proteste și jigniri (nesancționate cu vreun cartonaș roșu), Cosmin Letan a executat fără emoții de la punctul cu var, 3–3, gol urmat la scurt timp de fluierul final al centralului, care nu a considerat că partida ar mai trebui prelungită, în ciuda extinsului moment de întrerupere, dedicat unui spectacol de factură ieftină.

✍️Autor: Ionuț Șereș