✋Arbitri: Stelian Beleneși – George Derban și Emilia Negruț (toți din Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har (C) – 21. A. Catana, 2. Ad. Mal, 44. Lav. Păluț, 3. D. Seres (17. D. Bóné 46′) – 88. I. Pop – 23. Z. Mihály (25. D. Țîrtea 29′), 5. L. Gal, 18. Zs. Pap, 77. L. Criste (16. D. Pop 46′) – 19. Sz. Kincses

🔄Rezerve neutilizate: 43. R. Bochiș – 15. A. Páll, 24. J. Gere, 35. R. Ágoston
🗣Antrenor: Attila Váradi; Delegat: Imre Lukács

🔵Crișul: 1. Rob. Bodea (12. El. Pintea 46′) – 19. Rzv. Cacuci, 17. Bg. Fogarași (C), 4. Bg. Ardelean, 14. Rzv. Măgui – 7. Sg. Pîrcălab, 6. Fab. Meșter (5. D. Ardelean 84′) – 11. B. Mate, 13. I. Lingurar (22. Rzv. Sturz 58′), 10. Gab. Balogh – 9. Sg. Marușca

🔄Rezerve neutilizate: – 2. Șt. Ardelean, 15. R. Gherman, 16. Bg. Bara
🗣Antrenor: Ciprian Fogarași; Manager Sportiv: Vlad Crăciune

După victoria din prima etapă de la Oșorhei, echipa noastră de U19 s-a înclinat ieri, pe teren propriu, în fața celor de la Crișul Aleșd, campioana județeană en-titre la această categorie de vârstă. Victoria flăcăilor aleșdani a venit însă mai greu probabil decât se așteptau, după o replică bună a tinerilor “alb-verzi”, la doar al doilea lor joc oficial în această formulă.

PRIMA REPRIZĂ. SUB SEMNUL ECHILIBRULUI

Prima parte a duelului de la Paleu a consemnat un joc echilibrat, cu gazdele parcă mai periculoase, și pe fondul unui joc precaut al celor de la Crișul. În min. 3, Laurențiu Criste a centrat în 6 m advers, de unde Adrian Mal a reluat periculos cu capul, apoi în min. 20 am notat o nouă ocazie în contul “atleticilor”, după ce Iannis Pop a expediat un șut, deloc rău, de la 20 de m, dar necadrat. După alte cinci minute, Criste a expediat și el un șut similar, care a ocolit de puțin vinclul porții lui Bodea, iar în replică Cătălin Har a avut un reflex de senzație la prima reluare din partea aleșdanilor (și cea mai periculoasă din întreaga repriză), respingând cu dificultate de lângă bara din dreapta sa.

REPRIZA SECUNDĂ. ÎNCEPUT BUN, FINAL MAI PUȚIN REUȘIT

Mitanul secund a început cu echipa noastră favorită în avanposturi, Darius Pop reușind în min 48 să croșeteze prin defensiva adversă și astfel obținând o lovitură de la 11 m. Un minut mai târziu, Dávid Bóné avea să transforme, cu un șut puternic, în dreapta lui Pintea, care deși a ghicit colțul nu a mai putut face mare lucru, 1–0. În min. 65, Iannis Pop a reușit să-i “fure” mingea portarului în 6 m advers, dar apoi nu a putut cadra din 4-5 m, trimițând în plasa laterală.

Au urmat ocazii bune irosite de Dávid Bóné și Luca Gal, iar “alb-albaștrii” au revenit în meci abia în min. 77, când după două erori consecutive venite de la Darius Pop și Adrian Mal, Răzvan Sturz a scăpat spre poarta lui Har și a trimis sigur, în plasă, 1–1. Cu două minute înainte de final, Gabriel Balogh l-a driblat scurt pe Darius Pop, a intrat în careu, din lateral dreapta, trimițând apoi la colțul lung, direct în vinclu, fără șanse pentru Har, 1–2. Golul al treilea a venit chiar la ultima fază, după ce același Balogh a trimis în poarta goală, la capătul unui contraatac, în condițiile în care goalkeeper-ul nostru urcase în careu la faza anterioară, una fixă, în încercarea de a restabili egalitatea. Final 1–3, o victorie muncită însă pentru campioana en-titre, care a avut mult de furcă cu ambițioșii noștri băieți!

✍️Autor: Ionuț Șereș