⚽️Arbitri: Valentin Zah – Marius Andor și Adina Moza (toți din Oradea)
👀 Observator AJF: Gheorghe Pirte (Oradea)

🔴Avram Iancu: 1. S. Milian (86. M. Avram 65′) – 9. Ct. Chișe, 17. Cl. Harapu, 2. Fl. Gale (C) (22. Bg. Szabo 78′), 3. A. Cureș – 7. I. Chișe (87. Rzv. Sala 78′), 20. I. Apetroaei – 11. F. Kocsis, 10. Fl. Buzgău (18. P. Torj 55′), 8. A. Valkai – 98. Al. Lobonț

🔄Rezerve neutilizate: 23. Flv. Gurguța – 19. Fl. Benea
🗣Antrenor: Florin Benea

💚CAO: 12. Rob. Bodea (1. Ct. Har 46′) – 88. L. Mănoiu, 6. Al. Panc, 4. M. Abagiu, 16. D. Pop – 22. Vl. Jiroș (C) – 11. N. Farcaș (21. A. Catana 78′), 77. L. Criste (25. A. Morar 78′), 3. Vl. Spiridon (17. D. Bóné 63′), 7. Rob. Pădurean (20. B. Balogh 85′) – 10. Sg. Ciocan

🔄Rezerve neutilizate: – 5. Vl. Naghi, 18. D. Coroianu
🗣Antrenor: Dragoș Căvășdan

Favoriții noștri și-au respectat blazonul și la Avram Iancu, unde s-au impus cu 3–7, după o primă repriză echilibrată însă, încheiată la egalitate, scor 1–1. Cu această victorie, “alb-verzii” au realizat tripla cu Victoria Avram Iancu în acest sezon, după 8–0 în toamnă și 8–2 în această primăvară.

PRIMA REPRIZA. 45 DE MINUTE ECHILIBRATE

Băieții noștri au început mai bine disputa din sud-vestul județului, iar după o serie de cornere succesive, Robert Pădurean a scăpat spre poarta avrămeștilor, dar șutul său a fost parat de Samuel Milian (min. 6). După doar un minut, gazdele deschideau însă scorul, Alin Valkai reluând senzațional în vinclul colțului lung (de la aprox. 18 m, lateral stânga), fără șanse pentru Robert Bodea, 1–0. La trei minute distanță, localnicul Sergiu Ciocan, a trimis în bara porții apărate de Milian, ocazie care anunța bijuteria lui Noah Farcaș (min. 13), care a șutat de la 25 de m, mingea ștergând pânzele de păianjen de la încheietura barelor “alb-roșii”, 1–1. Victoria a trecut pe lângă un nou gol, în min. 27, reluarea cu capul din 6 m, a lui Alexandru Lobonț, fiind parată de Robert Bodea, în replică Alex Panc a reluat și el cu capul din 6 m, peste bara transversală a porții lui Milian (min. 40), pauză 1–1.

REPRIZA SECUNDA. FESTIVAL DE GOLURI

Cu Robert Bodea accidentat și el în prima repriză, astfel adăugându-se unei lungi liste de indisponibili (David Negrea, Vlad Naghi, Ovidiu Ienciu, David Farcaș, Szabolcs Kincses, Sebi Zadori, Akos Waritz și Raul Bodea) nimic nu anunța festivalul de goluri din mitanul secund. În min. 52, Spiridon a centrat la colțul lung, Pădurean a întors la 25 de m, în zonă centrală, de unde Vlad Jiroș a trimis un șut la firul ierbii, gazonul ud și careul aglomerat l-au indus în eroare pe tânărul Milian, care a scăpat balonul în plasă, 1–2. După doar un minut, Vlăduț Spiridon profită de legea avantajului, după un fault în careu și reia la colțul lung, 1–3, iar formația gazdă se vedea năucită de rapiditatea golurilor încasate. Alex Panc vede meritat două cartonașe galbene în mai puțin de 10 minute și implicit pe cel roșu (min. 57), factor catalizator pentru avrămești, care îl pun la încercare pe Cătălin Har, prin Paul Torj (min. 59).

CAO replica prin Noah Farcaș, care reușea dubla, după ce în primă fază, Ciocan a reluat în portar (min. 62), apoi decarul “alb-verzilor” avea să puncteze și el (pe terenul echipei unde a făcut primii pași în fotbal), după o lovitură de cap, dintr-un corner executat de Pădurean. Fostul “atletic”, Paul Torj, avea să reducă din handicap (min. 78), apoi Ciocan avea să reușească hattrick-ul, după un șut perfect la colțul lung (min. 80), respectiv cu o reluare din careu, după o centrare venită de la Lucian Mănoiu (min. 81). Ionuț Apetroaei avea să reușească și el un gol de kinogramă, la chiar ultima fază, șut în vinclu de la aprox. 25 de m, scor final, 3–7.

📷Foto: CA Oradea