🙋‍♂️Arbitri: Laurențiu Pentek – Florian Toia și Sergiu Cearnău (toți din Oradea)

⚒️Ștei: 1. G. Ștef – 4. Ias. Popa (5. Al. Iștfan 46′), 16. Cr. Bilă, 3. P. Văduva, 18. A. Gruie – 6. P. Varga, 8. Al. Clepcea – 10. D. Gheban (C), 11. A. Prața, 9. Ct. Mândru (13. A. Grosu 69′) – 7. I. Oncică (17. Al. Moruț 82′)

🔄Rezerve: 12. I. Parasca – 2. I. Popa, 14. Al. Căruțășoiu, 15. P. Ienciu
🗣Antrenori: Voicu Popa și Sandu Balaj

💚CAO: 43. M. Reynolds – 7. D. Pop, 14. Ov. Ienciu (2. D. Guppy 61′), 4. M. Abagiu, 5. Vl. Naghi – 21. Cr. Jurcuț, 25. P. Fadnis (20. Ed. Tămaș 89′), 44. Seb. Zádori (C) – 11. R. Gergely (3. A. Hadade 82′), 9. Á. Waritz, 88. L. Mănoiu

🔄Rezerve: 30. D. Negrea – 6. Al. Panc, 22. Vl. Jiroș, 98. M. Bica
🗣Antrenori: Imre Lukács și Attila Váradi

Victorie obținută cu multă muncă la poalele Apusenilor, așa cum anticipam încă din avancronica partidei. În tradiția partidelor directe de pe Stadionul Minerul, CAO a avut mult de furcă, cu tânăra echipă șteiană, care a luptat până la ultimul fluier pentru a obține măcar un punct.

PRIMA REPRIZA. MOMENTUL DE INSPIRATIE A LUI FADNIS

CSO Ștei a beneficiat de prima fază periculoasă în secunda 20, când centralul Laurențiu Pentek i-a acordat direct cartonașul galben lui Lucian Mănoiu, la un simplu fault de joc (de altfel până la final acesta acordând echipei noastre încă 6 cartonașe galbene și unul roșu, în condițiile în care jocul nu a prezentat o duritate exagerată). Cătălin Mândru a trimis lung în careul orădean, mingea a căzut periculos pe 6 m, de unde Andrei Gruie a împins-o cu vârful, din cădere, dar Matthew Reynolds, aflat la debut, a avut o primă intervenție excelentă. Replica “alb-verzilor” s-a lăsat așteptată cam un sfert de oră, perioadă în care a ieșit în evidență centralul partidei, cu încă două galbene în contul nostru, pentru Sebi Zádori și Darius Pop. În min. 16, Ákos Waritz a trimis razant, din lateral dreapta (aprox. 12-14 m), iar după încă un minut, Róbert Gergely a centrat din corner, același număr 9 orădean reluând cu capul, acum puțin peste cadrul porții lui Ștef.

“Alb-albaștrii” au replicat cu probabil cea mai mare ocazie a reprizei, Cătălin Mândru a trimis o minge lungă, de urmărire, pentru Ionuț Oncică, acesta a intrat în careu, a trimis în 3-4 m, unde Dacian Gheban a fost blocat in extremis de Reynolds, tot Gheban a mai trimis o dată, căzut fiind pe jos, dar Naghi a respins de pe linia porții, până la Prața, care a șutat însă în blocajul lui Darius Pop. În min. 32, CAO a replicat prin Gergely, care scăpat singur cu Ștef, dar a trimis peste poartă, din 6 m, același nr. 11 luându-l la țintă pe portarul șteian, tot din 6 m, după două minute. În min. 39, Waritz vede roșu direct, la un duel în careu, premergător unei lovituri de colț, fază fixă din care avea să iasă și unicul gol al partidei, centrare Gergely, mingea respinsă deficitar de defensiva gazdelor, iar Pranay Fadnis, aflat la debut, a trimis cu capul, pe spate, dintre trei adversari, mingea oprindu-se în colțul lung al porții șteiene, 0–1.

REPRIZA SECUNDA. STEIUL A FORTAT EGALAREA, FARA SUCCES

Gazdele au început în forță partea secundă, cu om în plus și setați să nu piardă șansa punctelor, au ratat incredibil din nou, în min. 48, prin Oncică, care a fost blocat perfect de Reynolds, pe 6 m. A urmat replica oaspeților, prin Mănoiu, care l-a lobat pe Ștef, dar și poarta, de la limita careului mic (min. 52), apoi Gheban a reluat din vole, tot de la limita careului mic, mingea a prins efect, dar a ocolit de puțin colțul lung al porții noastre (min. 58). Au urmat din nou “atleticii”, tot prin Mănoiu, care din 6 m a trimis peste poartă, după o lovitură liberă executată de Jurcuț și o pasă decisivă a lui Abagiu (min. 68).

În ultima ei parte, disputa de la Ștei a fost una pe contre, Andrei Grosu a reluat din 6 m, cu capul, dar Reynolds a fost la post (min. 72), apoi Zádori nu l-a putut învinge pe Ștef, de la limita celuilalt careu mic, după o centrare venită din partea activului Mănoiu. Fazele fixe s-au succedat apoi la ambele porți, fără succes, de nici o parte, în final, băieții noștri, reușind o victorie importantă, după ce au evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.

Pentru CAO urmează partida de pe teren propriu, în compania “lanternei roșii”, Izvorul Cociuba Mare, sâmbăta viitoare, cu începere de la ora 11:00.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: CA Oradea