⚽️Arbitri: Giuliano Marchica – Jeanina Păduraru și Dan Bronț (toți din Oradea)
👀 Observator AJF: Gheorghe Pirte (Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har (30. D. Negrea 46′) – 88. L. Mănoiu, 14. Ov. Ienciu, 4. M. Abagiu, 5. Vl. Naghi – 3. Vl. Spiridon (8. D. Farcaș 46′), 77. L. Criste (7. Rob. Pădurean 60′) – 11. N. Farcaș (17. D. Bóné 60′), 44. Seb. Zádori (C), 25. A. Morar – 97. Á. Waritz (9. R. Bodea 66′)

🔄Rezerve neutilizate: – 22. Vl. Jiroș, 90. E. Zádori
🗣Antrenor: Dragoș Căvășdan

🔴Av. Iancu: 12. M. Avram (1. S. Milian 72′) – 77. N. Sabău, 2. Fl. Gale (87. Rzv. Sala 77′), 4. Cl. Harapu, 3. A. Cureș – 19. A. Costea (C), 11. I. Apetroaei – 9. Ct. Chișe (69. I. Sabău 77′), 10. Fl. Buzgău, 7. I. Chișe (17. R. Păcurar 65′) – 98. Al. Lobonț (8. P. Torj 46′)

🔄Rezerve neutilizate: – 13. Rob. Cotrău
🗣Antrenor: Florin Benea

În partida disputată la Salonta, din cauza terenului impracticabil de la Paleu (fapt datorat vremii de săptămâna trecută), “alb-verzii” și-au respectat statutul și s-au impus cu un neverosimil 8–2 în fața Victoriei Avram Iancu.

PRIMA REPRIZA. CAO A FUNCTIONAT PE DIESEL

Deși “atleticii” au avut două ocazii notabile până în min. 10, prin Aris Morar (min. 2) și Noah Farcaș (min. 9), nici băieții noștri, nici avrămeștii nu s-au întrecut în mari ocazii, la capătul primei jumătăți de oră. Tabela avea să fie “dezghețată” de Ákos Waritz, care a deviat cu capul pe spate o minge venită din corner, de la Noah Farcaș (min. 32), 1–0. După alte două minute, același Waritz avea să reușească dubla, cu un șut la colțul lung, după o centrare a aceluiași Noah Farcaș, 2–0. Scorul pauzei avea să fie stabilit de Sebi Zádori, care a plasat excelent cu capul, la colțul lung, o minge venită din corner, de această dată de la Aris Morar (min. 44), 3–0.

REPRIZA SECUNDA. S-A SPART CONDUCTA CU GOLURI

În min. 49, CAO își arăta deja intențiile ofensive, dar Noah Farcaș a fost blocat în două rânduri de Mihnea Avram, apoi după doar un minut, fază la indigo cu cea de la prima reușită a disputei, corner, centrare Noah, cap Waritz, 4–0. Până la urmă avea să vină și reușita nr. 11 din tabăra orădeană, șapte minute mai târziu, când a croșetat printre patru adversari și a șutat plasat, la colțul lung, fără șanse pentru Avram, 5–0. Ákos Waritz avea să reușească un “poker” în cele din urmă, după ce a marcat cu o nouă lovitură de cap, de data aceasta din centrarea lui Sebi Zádori, 6–0. “Alb-verzii” nu aveau să se oprească aici, iar după nici două minute, același Waritz îl mai încearcă o dată pe Avram, dar tânărul goalkeeper al “alb-roșiilor” reușește de această dată să se opună. În min. 71, Aris Morar avea să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor, după ce a reluat perfect o minge așezată de Raul Bodea.

Victoria din Avram Iancu avea să semneze însă reușita partidei, după ce Florin Buzgău l-a învins pe David Negrea cu o execuție din propria jumătate de teren (min. 72). La doar patru minute a venit replica amfitrionilor de ocazie, care au punctat din nou, acum prin Robert Pădurean, cu largul concurs al nou intratului între buturile avrămești, Samuel Milian, 8–1. Același Milian s-a revanșat însă în min. 85, când a parat excelent reluarea de la 25 de m a lui David Farcaș. Tabela avea să o închidă Ionuț Apetroaei, cu două minute înainte de final, după ce a reluat din apropiere o minge respinsă în prima fază de Negrea, scor final 8–2.

✍️Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: CA Oradea