Cronica. Tot mai aproape de play-off

Fotbaliștii echipei CAO au continuat și sâmbătă seria foarte bună de jocuri din această perioadă, astfel au obținut și cea de-a șasea victorie consecutivă, după ce au învins pe teren propriu, la Stadionul „Iuliu Bodola”, echipa maramureșeană Progresul Șomcuta Mare, cu scorul de 3-1.

După 1-1 la pauză, trupa pregătită de Florin Fărcaș s-a desprins în repriza a două, câștigând în cele din urmă detașat, la două goluri diferență.

Orădenii au început destul de bine, iar în minutul 4, Lezeu a reluat din șase metri, dar oaspeții au scos de pe linia porții. Maramureșenii au avut, la rândul lor, în minutul 8, un șut din afara careului, dar reținut fără probleme de portarul Barabaș.

În minutul 11 însă CAO putea deschide scorul, dar Hosu, care a scăpat singur, după ce a fost angajat de Chitaș, a trimis pe lângă poartă. În cele din urmă, orădenii au reușit deschiderea scorului, în minutul 27, când Lezeu l-a angajat în adâncime pe Florin Chitaș, care a scăpat singur cu portarul, iar din interiorul careului l-a „executat” pe acesta, cu un șut pe jos.

Nu au trecut decât trei minute și oaspeții, contrar cursului jocului, au restabilit egalitatea. După o centrare de pe partea dreaptă, mingea a fost trimisă înalt în fața porții la bara a doua, de unde, căpitanul oaspeților, experimentatul Paul Batin a reluat cu capul învingându-l pe portarul Barabaș.

După primirea golului, elevii antrenorului Florin Fărcaș au ieșit mai mult la atac, iar în minutele 36, 39, 40 și 45+1 și-au creat patru bune situații, dar nici Gheorghiță, nici Chitaș și nici atacantul Hosu, de două ori, nu au reușit să trimită mingea în poartă. S-a intart în pauză, astfel, cu scor egal, 1-1.

Repriza a doua a fost mult mai bună pentru CAO, care în minutul 47, prin Gheorghiță a anunțat deja că este decisă să înscrie cât mai repede. A urmat însă în minutul 52 un șut bun al oaspeților, prin Balmoș, care de la 22 de metri, din unghi de 45 de grade, a trimis puțin peste poartă.

La faza imediat următoare orădenii au dat lovitura. Angajat în adâncime, Hosu a intrat în careu, i-a trimis în fața porții lui Chitaș, care a îndeplinit o simplă formalitate din patru metri, scor 2-1.

Dezlănțuiți, orădenii au continuat să fie periculoși. În minutul 56, Hosu a scăpat din nou singur cu portarul, l-a driblat pe acesta, apoi a trimis spre poartă, dar, incredibil, Cezar Bud s-a repliat și a respins de pe linia porții.

În minutul 60 a fost rândul oaspeților să fie periculoși, dar reluarea cu capul a lui Paul Batin, din 8 metri, a trecut pe lângă poartă.

Nu au trecut decât două minute și bihorenii au obținut un penalty. Portarul celor de la Șomcuta, Brumar a greșit. A trimis mai întâi în Florin Chitaș, după care l-a faultat pe acesta în careu. Arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri, iar Cosmin Letan a transformat-o în minutul 64, urcând scorul la 3-1.

Pe final, maramureșenii au avut și ei o ocazie, dar șutul pe jos din 6 metri, a fost reținut de portarul Barabaș, de lângă bară. Ultima ocazie a disputei a aparținut însă orădenilor, care în minutul 90+1 puteau mai înscrie, dar Lezeu, scăpat singur, a intrat în unghi și nu a reușit să trimită pe poartă.

Jocul s-a încheiat cu victoria bihorenilor cu 3-1, fapt care face ca cei de la CAO să ajungă la cea de-a șasea victorie consecutivă, fapt care îi plasează detașat pe locul al doilea, la cinci puncte față de echipa de pe locul 3 și la egalitate cu liderul ierarhiei.

Declarație Florin Fărcaș (antrenor principal CAO):

„Am avut o partidă destul de grea, ținând cont de suprafața de joc, pentru că a fost un teren foarte greu, iar noi ne bazăm pe un joc de posesie, cu progresie din faza defensivă până în zona de finalizare. Una pese alta, eu spun însă că am fost conectați pe toată durata partidei. Am încercat, pe cât posibil, să ne luăm toate cele trei puncte, pentru că acestea au fost cele mai importante, ținând cont că a fost ultimul joc din acest an pe teren propriu.”

CA Oradea – Progresul Șomcuta Mare 3–1 (1–1)

Au marcat: Florin Chitaș (min. 27 și 53) și Cosmin Letan (min. 64 din penalty) / Paul Batin (min. 30)

CAO: Barabaș – Cr. Copil (min. 69 M. Kovacs), C. Letan – ctp., D. Stan, L. Ioviță – G. Cherman, R. Gunie (min. 82 Șt. Meșter) – A. Gheorghiță (min. 69 D. Marina), Al. Lezeu, Fl. Chitaș (min. 75 Fl. Porumb) – M. Hosu (min. 82 D. Cîrjan). Antrenor: Florin Farcaș

Progresul: D. Brumar – B. Pașca, C. Bud, P. Szecui, Ad. Tarța – R. Sima (min, 69 R. Marian), B. Bușică – B. Jeler (min. 69 G. Borode) E. Piroska (min. 61 Cr. Raicu), T. Balmoș – P. Batin – ctp. (min. 73 B. Bîrle). Antrenor: Vasile Oană

Au arbitrat: Ioan Boldea (Ciuguzel – Alba) – Daniel Popa (Câmpeni) și Daniel Nistor (Zlatna)

Ultima etapă din acest an calendaristic va avea loc sâmbătă, 4 decembrie, când CAO va juca pe terenul echipei SCM Zalău.