⚽️Arbitri: Adrian Pop – Sergiu Cearnău și Adrian Ciuciu (toți din Oradea)
👀 Observator AJF: Florin Marian (Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har – 88. L. Mănoiu, 22. Vl. Jiroș (6. Al. Panc 63′), 4. M. Abagiu, 5. Vl. Naghi – 14. Ov. Ienciu (8. D. Farcaș 74′), 3. Vl. Spiridon – 11. N. Farcaș (16. D. Pop 46′), 77. L. Criste (C) (7. Rob. Pădurean 46′), 10. Sg. Ciocan – 97. Á. Waritz (9. R. Bodea 63′)

🔄Rezerve neutilizate: 30. D. Negrea – 17. D. Bóné
🗣Antrenor: Dragoș Căvășdan

🟡Dobrești: 1. Sg. Dume – 19. G. Gliția, 13. D. Dume, 10. M. Onița (C), 5. D. Dărăban – 11. Rzv. Ilincău, 6. Bg. Berindei, 18. Vl. Sînza, 8. Fl. Pașca – 7. Seb. Gliția, 21. Bg. Covaciu

🔄Rezerve neutilizate: 12. Ct. Lazăr – 9. Bg. Florea, 15. T. Bocioc, 22. Sg. Ban
🗣Antrenor: Ioan Herman

“Alb-verzii” și-au respectat din nou statutul, reușind să ajungă la a șaptea victorie din șapte posibile în play-out, după ce au dispus sâmbătă cu 6–1 de Viitorul Dobrești. După o primă repriză cu două goluri și alte trei-patru ocazii mari, favoriții noștri s-au dovedit a fi mai inspirați în partea secundă, când au mai găsit de alte patru ori drumul spre poarta apărată de Sergiu Dume, goalkeeper de conjunctură pentru dobreșteni.

PRIMA REPRIZA. DOMINARE CONCRETIZATA PREA PUTIN

CAO a deschis scorul după doar șase minute de joc, la prima fază mai legată, Vlad Naghi a centrat excelent de pe partea stângă, iar Noah Farcaș, apărut pe 6 m, la colțul lung, a trimis cu sete sub bară, 1–0. După alte patru minute, Laurențiu Criste a venit cu o nouă centrare foarte bună pe 6 m, acum de pe partea dreaptă, iar sărbătoritul zilei, Mario Abagiu, a reluat din prima, fără a sta prea mult pe gânduri, astfel că scorul devenea 2–0. Au urmat două ocazii mari, semnate Ákos Waritz, la prima șansă trimițând violent în transversală (min. 12), apoi întrebuințându-l serios pe Sergiu Dume (min. 15). “Atleticii” și-au continuat dominarea teritorială, dar fără a reuși să-și creeze ocazii prea mari pentru aproape tot restul reprizei, până în min. 41, când Sergiu Ciocan l-a luat la țintă pe același Dume, din 6-7 m. În replică, Sebi Gliția a centrat din lovitură liberă de la aprox. 20 de m, lateral stânga, iar George Gliția, a trimis peste poartă din 3-4 m, consemnând cea mai mare ocazie a oaspeților, apoi Waritz a mai luat o dată la țintă transversala lui Dume, trei minute mai târziu, pauză 2–0.

REPRIZA SECUNDA. RAPORTUL JOC-TABELA S-A ECHILIBRAT

Mitanul secund a debutat cu o nouă ocazie semnată de Abagiu, care a reluat pe lângă poartă din interiorul careului mare (min. 50), apoi Lucian Mănoiu a centrat din lateral dreapta, mingea s-a scurs însă prin fața porții dobreștene, fără ca Robert Pădurean să reușească să o ajungă (min. 59). Încercările lui Waritz aveau să fie răsplătite în min. 63, când a fructificat o minge centrată la prima bară de același Mănoiu, 3–0. După patru minute, Mănoiu avea să și puncteze, după o pătrundere prin zona centrală a defensivei Viitorului, 4–0, ca la doar un minut distanță să își asigure titlul de “omul meciului”, când a centrat excelent pentru Robert Pădurean, care a îndeplinit o simplă formalitate, 5–0. Sebi Gliția avea să transforme în stânga lui Cătălin Har o lovitură de pedeapsă, min. 75, 5–1, iar în replică, după trei minute puncta și Sergiu Ciocan, tot de la punctul cu var, în dreapta lui Dume, 6–1. Până la final, Bogdan Covaciu a fost aproape să-l surprindă pe Cătălin Har, dar goalkeeper-ul nostru a intervenit inspirat și salvator (min. 81), astfel tabela avea să râmână nemodificată până la fluierul de final al centralului Adrian Pop.

✍️Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: CA Oradea