🙋‍♂️Arbitri: Adrian Pop – Daniel Leuca (ambii din Oradea) și Andrei Laza (Vașcău)

🔴Roșia: 12. Al. Schipko – 22. Șt. Kövari, 21. R. Sarkadi, 4. P. Andraș (17. D. Bóne 46′), 3. A. Berdea – 6. M. Bóne, 10. R. Ardelean (C) (15. Ant. Marcu 69′) – 7. A. Catana, 14. B. Boka, 11. Al. Pașc – 9. R. Bodea (25. Ct. Mladin 73′)

🔄Rezerve: 12. C. Pop – 2. Ad. Coțolan, 20. H. Lazăr
🗣Antrenor: Pavel Popovits

💚CAO: 43. M. Reynolds – 88. L. Mănoiu, 14. Ov. Ienciu (20 Ed. Tămaș 83′), 2. D. Guppy, 5. Vl. Naghi (7. D. Pop 46′) – 21. Cr. Jurcuț (22. Vl. Jiroș 83′), 25. P. Fadnis (77. R. Pohl 76′), 44. Seb. Zádori (C) – 11. R. Gergely, 9. Á. Waritz (8. A. Haș 68′), 10. Sg. Ciocan

🔄Rezerve: 1. Ct. Har – 6. Al. Panc
🗣Antrenor: Imre Lukács

“Alb-verzii” au făcut recital în Depresiunea Beiușului, unde au administrat un set la zero formației de pe locul 4, Unirea Roșia (Transilvania Sport Academy). A fost de departe cel mai bun joc al băieților noștri de până acum, iar victoria este una pe deplin meritată, fără loc de alte întrebări.

PRIMA REPRIZA. DUBLA CAMPIOANA DEZLANTUITA

O parte din spiritul dublei campioane din 1949 (România) și 1944 (Ungaria), a purtat formația noastră favorită spre o victorie spectaculoasă, în partida de la Roșia, una contând pentru etapa a 7-a din Liga a 4-a Bihor. Prima ocazie a fost totuși a gazdelor, prin fostul nostru jucător, Raul Bodea, care de la 16 m, a șutat puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Matthew Reynolds (min. 3). Replica băieților noștri a adus și primul gol, șut senzațional a lui Sebi Zádori, de la 25 de m, lateral stânga, direct în vinclu, fără reacție pentru Alexandru Schipko (min. 13). A urmat apoi Róbert Gergely, care lansat excelent de Ákos Waritz, a trecut inclusiv de portarul gazdelor, ducând rapid tabela la 0–2 (min. 19), un scor de obicei periculos, dar nu și astăzi, pentru că Raul Bodea (min. 24) și Raul Ardelean (min. 28) au fost blocați extraordinar de Reynolds, din nou în mare formă.

“Atleticii” au replicat tăios de fiecare dată, Cristian Jurcuț a trimis lung de la centrul terenului, Waritz a reluat cu capul de pe 6 m, dar mingea a izbit violent bara transversală a porții apărate de Schipko (min. 33). Ocazia nouarului orădean a fost încadrată de două șuturi trase la indigo a lui Zádori, ce au ocolit de puțin poarta “roș-negrilor”. Pe fondul căderii gazdelor, golul al treilea plutea în aer, iar în min. 40, Jurcuț și Waritz au repetat faza petrecută cu cinci minute înainte, acum însă atacantul nostru nu a mai ratat, direcționând mingea cu capul, pe spate, direct în plasa laterală, 0–3 (min. 40). Tot atacantul formației pregătite de Imre Lukács l-a servit, două minute mai târziu, pe Gergely, care de la 6 m, lateral dreapta, a luat la țintă stâlpul de la colțul lung, lucru pe care nu l-a repetat însă decarul Ciocan, care peste doar un minut scutura plasa nefericitului Schipko, servit tot de Waritz, pauză, 0–4.

REPRIZA SECUNDA. MECI DECIS FARA MARI EMOTII

Formația noastră a început mai bine și partea secundă, iar în min. 53, Sergiu Ciocan a trimis alături, din poziție ideală, aprox. 6 m, lateral dreapta. Gazdele au replicat după numai un minut, prin căpitanul Raul Ardelean, care a trimis la colțul scurt, dar Reynolds a fost la post. În min. 55, Roșia a ratat cea mai mare ocazie a sa. care în fapt a fost o dublă ocazie, Dávid Bóne fiind blocat însă de fiecare dată de către Matthew Reynolds, absolut de netrecut, în această după masă ploioasă de septembrie. În replică, la doar patru minute distanță, “atleticii” au mai plesnit și a treia bară, prin Ciocan, după o centrare venită din partea dreaptă, de la Lucian Mănoiu.

Odată cu această bară, s-au epuizat și acțiunile periculoase ale Roșiei Transilvănene, iar CAO a mutat ușor, ușor jocul în partea adversă de teren, căpitanul Zádori reușind un gol de kinogramă, după șapte minute, dublă scurtă pe 25-30 de m advers, și șut violent, sub bara transversală, fără șanse pentru Schipko, învins astăzi din toate unghiurile posibile, 0–5. În min. 79, același Zádori avea să-l servească perfect pe decarul Ciocan, în zona de 11 m, iar acesta nu a iertat, închizând setul și meciul în favoarea “alb-verzilor”. Pănă la final, antrenorul-jucător Andrei Haș, Sergiu Ciocan și Sebi Zádori, au trimis pe rând de puțin alături, semn că oaspeții puteau să mai puncteze.

Etapa viitoare, sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 11, Club Atletic Oradea va primi, la Paleu, vizita concitadinei Universitatea, într-un interesant derby local.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: CA Oradea