⚽️Arbitri: Adrian Pal – Bogdan Bărar și Diana Ilie (toți din Oradea)
👀 Observator AJF: Cornel Pantea (Oradea)

🔵FCBH: 12. Ed. Nergheș – 15. L. Buciuman, 26. A. Bala, 4. D. Lupșe, 21. R. Clemeniuc – 18. Rzv. Săutiuț, 8. A. Moga – 14. M. Pop, 34. A. Hosu, 11. A. Chindlea – 10. A. Cherman (31. D. Cociuba 74′)

🔄Rezerve neutilizate: 1. R. Giurgiucă – 7. L. Nicoară, 17. F. Vereș, 20. Al. Ferariu, 27. A. Tuderici
🗣Antrenor: Claudiu Mutu

💚CAO: 1. Ct. Har – 88. L. Mănoiu, 6. Al. Panc, 4. M. Abagiu, 5. Vl. Naghi – 77. L. Criste, 14. Ov. Ienciu (17. D. Bóné 24′) – 11. N. Farcaș, 25. A. Morar (7. R. Pădurean 52′), 10. Sg. Ciocan – 97. Á. Waritz (9. R. Bodea 77′)

🔄Rezerve neutilizate: 30. D. Negrea – 3. Vl. Spiridon, 22. Vl. Jiroș, 90. E. Zádori
🗣Antrenor: Dragoș Căvășdan

Club Atletic Oradea a reușit prima victorie din derby-urile cu FC Bihor, jucate în acest sezon, “alb-verzii” s-au impus cu 1–3 după ce au reușit o remontada de senzația în partea secundă.

PRIMA REPRIZA. FC BIHOR II ECHIPA MAI PERICULOASA

Primele 45 de minute ale disputei de pe Stadionul Iuliu Bodola au aparținut gazdelor, băieții noștri intrându-și mai greu în ritm. Prima ocazie importantă i-a aparținut lui Andrei Cherman, care a reluat pe lângă poartă din 3 m, după o fază construită de Andrei Chindlea (min. 6). Tot “roș-albaștrii” au ieșit la rampă în min. 18, reluarea din vole a căpitanului Răzvan Săutiuț ocolind de puțin poarta lui Cătălin Har. În cele din urmă, insistențele tinerilor de la FC Bihor II aveau să dea roade, în min. 38, când centralul partidei, Adrian Pal a indicat punctul cu var, la un duel între Vlad Naghi și Raul Clemeniuc. Andrei Moga și-a asumat riscul executării loviturii de pedeapsă, plasând excelent mingea în dreapta lui Cătălin Har, 1–0. În min. 40, goalkeeper-ul “atleticilor” se evidențiază cu un reflex excelent, la reluarea cu capul a lui Andrei Cherman, apoi, după trei minute, ai noștri și-au arătat “colții”, prin Ákos Waritz, care a deviat periculos o minge centrată de căpitanul Sergiu Ciocan, din corner, la pauză FC Bihor II–CAO 1–0.

REPRIZA SECUNDA. REVENIRE IN JOC SI PE TABELA

Chiar debutul reprizei secunde putea fi dezastruos pentru “alb-verzi”, dar Cătălin Har și bara transversală au fost îngerii păzitori la reluarea lui Răzvan Săutiuț din lovitură liberă, apoi Andrei Cherman nu a putut cadra, cu capul, din 6 m. A fost momentul declicului pentru favoriții noștri, care au restabilit egalitatea după o un corner executat în forța de Ciocan, de pe partea stângă, Andrei Cherman reușind să marcheze într-un final, dar în propria poartă (min. 57), 1–1. După doar trei minute, Robert Pădurean, proaspăt intrat pe teren prinde un vole de zile mari, mingea plecând rachetă în vinclul porții lui Eduard Nergheș, 1–2. Răspunsul fulger al favoriților noștri a turnat plumb în ghetele celor de la FC Bihor, care timp de 30 de minute au căutat fără succes golul egalizator, defensiva și goalkeeper-ul Har fiind la post de fiecare dată. Golul izbăvitor, a venit în al doilea minut de prelungire, Raul Bodea a recuperat o minge în propria jumătate de teren, a trimis mai departe spre Pădurean, care a realizat o cursă senzațională de 50 de m, a întors pentru Sergiu Ciocan, iar căpitanul nu a iertat, de la aprox. 11 m, final FC Bihor II–CAO 1–3.

Victorie importantă pentru economia clasamentului, unde CAO este acum lider detașat, dar și pentru moralul băieților noștri, o victorie într-un derby valorând dublu, din acest punct de vedere!

✍️Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Marius Clemeniuc