Cronica. Punct pierdut in ultima secunda

Club Atletic Oradea a avut-o ca adversară, în etapa a 8-a, pe Minaur Baia Mare, considerată principala favorită la promovare în acest sezon.

Înainte de debutul partidei s-a păstrat un minut de reculegere în memoria regretatului Mircea Ghețe, tatăl antrenorului de portari ai echipei orădene, Vlad Ghețe. Mircea Ghețe era unul dintre cei mai înfocați suporteri ai echipei orădene și ai fotbalului bihorean.

Prima jumătate de oră a fost caracterizată de parametrii tactici bine stabiliți. Orădenii au cedat inițiativa, deliberat, preferând atacurile rapide. La o astfel de fază Chitaș a fost faultat în suprafața de pedeapsă iar căpitanul Cosmin Letan a transformat penalty-ul din minutul 33. Pe finalul primei reprize CAO putea face 2-0 dar Chitaș s-a precipitat într-o situație extrem de favorabilă. Pauza părea să găsească echipa orădeană în avantaj însă la ultima fază, în minutul 45+2, jucătorul împrumutat de Minaur de la Gaz Metan Mediaș, Sergiu Ciocan, a șutat din lovitură liberă, mingea a deviat din zid și l-a păcălit pe Barabas și a poposit în plasă. Astfel că la vestiare s-a intrat la egalitate: 1-1.

Același Sergiu Ciocan avea să-și aducă echipa în avantaj. În minutul 54, specialistul oaspeților în fazelor fixe l-a învins pe Andrei Barabas dintr-o lovitură de pedeapsă. Băimărenii au avut șansa lor de a închide meciul dar Simion a ratat incredibil, din doi metri, trimițând în bara exterioară. Soarta părea să le surâdă băieților pregătiți de Florin Farcaș iar o pătrundere solitară a lui Gunie s-a soldat cu un fault în suprafața de pedeapsă asupra jucătorului orădean iar Letan s-a prezentat iarăși perfect la întâlnirea cu golul restabilind egalitatea de la punctul cu var.

Jocul se îndrepta spre un rezultat echitabil de egalitate numai că în ultimele secunde decarul lui Minaur, Mircea Donca a tras la poartă în genul ”fie ce o fi” iar mingea l-a surprins pe Barabas ieșit și s-a dus taman în vinclu. A fost ultima atingere de balon. Una fericită pentru Minaur care pleacă de pe Iuliu Bodola cu toate punctele.

FLORIN FARCAȘ: ”Rezultatul este, cred eu, nedrept. Consider că 2-2 ar fi fost un rezultat echitabil. Dar acesta este fotbalul. Lipsa de experiență face ca diferența, în multe momente să fie în favoarea adversarului. Greșim în momentele cheie ale jocului, Știm că avem jucători tineri și încercăm să-i responsabilizăm și să învățăm din greșeli. Trebuie să avem răbdare. Suntem într-un proces de creștere. Când vom fi mai maturi implicit vom avea și rezultate mult mai bune”.

Meciul se putea încheia cu un alt moment de reculegere. La câteva minute după încheierea jocului a plecat spre veșnicie tatăl comentatorului nostru, Florin Mihalca.

Pe această cale Club Atletic Oradea transmite sincere condoleanțe familiilor îndoliate și le asigură de întreaga considerație.

CA Oradea – Minaur Baia Mare 2–3 (11)

Au marcat: Cosmin Letan 33′ pen, 75′ pen / Sergiu Ciocan 45′, 54′ pen, Mircea Donca 90+3

CAO: Barabaș – Urbanowski (45 Copil), Letan, Stan, Ioviță – Gunie (77 Marina), Cherman, – Cârjan (55 Ardelean), Chitaș, Gheorghiță (55 Lezeu)– Hosu (77 Porumb). Antrenor: Florin Farcaș.

Minaur: Gudea – Oiță, Lazar, Simion, Potcoavă (45 Dunca) – Donca, Rus (65 Giurgiu), Sg. Ciocan, Matei – Văsălie (75 Paul Nistor)– Batchabi (75 Ciprin Stanicu). Antrenor: Ciprian Danciu.

Arbitri: George Roman (Timișoara) – Călin Cimponeriu (Lugoj); Patrik Sandu (Timișoara). Observatori: Leontin Moga (Zalău) și Constantin Por (Satu Mare).

Etapa viitoare, ultima a turului, CA Oradea va juca în deplasare, pe terenul de la Baza Sportivă Sânmartin, în compania liderului la zi Lotus Băile Felix. Derby-ul pentru supremația fotbalistică a Bihorului se va disputa sâmbătă, 23 octombrie, de la ora 15:00.