Cronica. Punct muncit la Simleu

Fotbaliștii de la CAO 1910 Oradea au cucerit un punct în etapa a 7-a a Ligii a III-a.

Evoluând în deplasare, la Șimleu Silvaniei, elevii antrenorului Florin Fărcaș au remizat cu scorul de 1-1, după ce și la pauză s-a consemnat egalitate, 0-0, în disputa cu formația locală Sportul.

Orădenii au avut un început bun, o primă repriză în care au fost la timonă și în care au ratat două oportunități. S-a intrat însă în pauză fără gol marcat.

Partea secundă a partidei a fost ceva mai echilibrată, dar tot bihorenii au controlat jocul.

În minutul 73 însă, fundașul gazdelor Ismael Guiti a prins un șut foarte bun de la 32 de metri, mingea s-a dus sub transversală și l-a învins pe portarul Barabaș, reușind un eurogol.

După primirea golului, CAO a ieșit mai mult la joc, antrenorul Florin Fărcaș a efectuat câteva schimbări și a evoluat cu doi atacanți. În cele din urmă, eforturile orădenilor au fost răsplătite, chiar în prelungiri, în minutul 90+4, după ce atacantul Marius Hosu, singur cu portarul, a primit un pumn în față de la goalkeeper, la o fază în care orădeanul a vrut să reia cu capul, iar portarul gazdelor să respingă. S-a dictat lovitură de la 11 metri, iar căpitanul Cosmin Letan a transformat penalty-ul. Astfel, jocul s-a încheiat la egalitate, cu scorul de 1-1, scor care mai aduce un punct în clasament echipei orădene, care rămâne pe locul 3 în serie.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO:

„Sunt mulțumit de joc, chiar dacă am înscris în prelungiri. Am avut o atitudine bună, am avut concentrare și încredere și, astfel, am pus stăpânire pe joc. Am întâlnit o echipă bună a campionatului, care nu a mai pierdut acasă de un an. Deși consider că am pierdut două puncte și nu am câștigat unul, nu pot decât să-i felicit pe băieți”.

Șimleu Silvaniei – CA Oradea 1–1 (00)

Au marcat: Ismael Guiti (min. 73) / Cosmin Letan (min. 90+4 penalty)

Sportul: P. Cosma – Al. Negrea, S. Petruș, I. Pascu, I. Guiti, L. Pop, G. Pop, R. Pop (min. 67 R. Pedro), G. Contraș (min. 78 G. Caba), G. Mansour, C. Vaida (min. 30 Al. Crișan, min. 83 Z. Lazar)) Antrenor: Dacian Nastai

CAO: Barabaș – Cr. Urbanowschi, C. Letan, D. Stan, L. Ioviță – R. Ardelean (min. 77 A. Gheorghiță), G. Cherman – R. Gunie (min. 80 Fl. Porumb), Al. Lezeu (min. 69 Cr. Copil), Fl. Chitaș (min. 80 D. Cîrjan) – M. Hosu. Antrenor: Florin Farcaș

Arbitri: Narcis Bodocan (Cluj-Napoca) – Casian Băla (Arad), Alina Mihoc (Arad)
Observatori FRF: Ioan Teodor (Târgu Mureș) și Tiberiu Gabor (Reghin)

În etapa viitoare, sâmbătă, 16 octombrie, băieții de la CAO vor evolua pe teren propriu, la Stadionul Municipal Iuliu Bodola, în compania băimărenilor de la Minaur.