🕚 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Baza Sportivă Paleu (Paleu)
🌦️ Vremea: Noros cu averse sporadice, 22°C
🏟️ Teren: Bun, moale pe alocuri
⚽️ Arbitri: Laurențiu Pentek – Cristian Gozman și Florian Toia (toți din Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har – 16. D. Pop, 2. Ad. Mal, 22. C. Letan (C), 4. M. Abagiu – 88. I. Pop (5. L. Gal 66′) – 11. N. Farcaș, 17. D. Bóné (21. A. Catana 85′), 77. L. Criste, 8. Vl. Negruțiu (98. P. Torj 57′) – 9. V. Dobrescu

🔄Rezerve neutilizate: 12. M. Axente – 44. Lav. Păluț, 23. Z. Mihály, 19. Sz. Kincses
🗣Antrenori: Ciprian Dianu (principal), Cosmin Letan și Victor Dobrescu (secunzi), Attila Váradi (cu portarii)

🔴Olimpia: 12. D. Zaha (C) – 18. A. Hosu, 16. I. Kuruț, 4. L. Lavrincsik, 6. C. Chișe – 10. Cr. Țîrlea, 15. P. Pereț – 13. R. Iabloncic (11. P. Boiț 84′), 17. Fl. Mintaș, 7. D. Mughiuruș (9. P. Ardelean 90′) – 8. Ad. Țuțuianu

🔄Rezerve neutilizate: – 5. D. Budău, 20. Rob. Baran, 25. D. Chiș
🗣Antrenor: Cristian Țirban

În etapa a doua a noului sezon, echipa noastră a obținut prima victorie din noua ediție de campionat, 1–0 pe teren propriu împotriva unei echipe de tradiție a județului Bihor, Olimpia Salonta, o echipă care de altfel a început foarte bine campionatul, cu o victorie, 4–1 în prima etapă, împotriva Universității Oradea.

PRIMA REPRIZA. ALB-VERZII MAI INSISTENȚI, DAR IMPRECIȘI

Prima parte a disputei de la Paleu a fost una echilibrată, cu un plus totuși pentru „alb-verzi”, care și-au creat ceva mai multe situații de a marca. Prima mare ocazie a aparținut însă oaspeților, Cristian Țîrlea a executat un corner de pe partea stângă, a urmat o recentrare cu capul, în 6 m, de unde Andrei Hosu a reluat spectaculos, pe spate, dar Cătălin Har a intervenit salvator, cu un reflex de excepție.

După opt minute, CAO a replicat la fel de tăios, Victor Dobrescu a executat scurt o lovitură liberă de la 20 de m, căpitanul Cosmin Letan a scăpat singur, și de la 8 m a trimis alături. În min. 29, același Dobrescu a scăpat spre poartă, după o cursă în lateral dreapta, dar Daniel Zaha l-a blocat. Până la pauză, Laurențiu Criste l-a întins serios pe Zaha, cu un șut de la 25 de m (min. 31), iar Darius Pop a avut o execuție similară, reținută de același portar salontan (min. 43).

REPRIZA SECUNDĂ. GOL VENIT PE FINAL, DUPĂ O FAZĂ CURSIVĂ

Har a intervenit salvator în debutul reprizei secunde, apoi Criste l-a întrebuințat din nou pe goalkeeper-ul salontanilor, cu un șut de la distanță (min. 67). Meciul a continuat sub semnul echilibrului, reluarea lui Abagiu cu capul, din 6 m, după un corner de pe partea dreaptă, dezmorțind atmosfera (min. 74). Au urmat două momente mai puțin inspirate a lui Petru Pereț, care în min. 75 a văzut cartonașul galben, după ce a voleibalat o minge, apoi după doar un minut l-a văzut și pe al doilea, după ce a blocat repunerea unei balonului din lovitură liberă, nerespectând distanța.

În 10 oameni, Olimpia a început să cedeze teren, apoi în min. 83 a venit și golul, după o fază cursivă a „atleticilor”, plecată din propriul careu, cu mingea circulând pe traseul Mal-Darius Pop-Gal, acesta din urmă a trimis mai departe pentru Dobrescu, care a găsit o pasă cu exteriorul pentru Noah Farcaș, tânărul jucător de bandă a intrat în interior, a reluat cu stângul în blocajul lui Călin Chișe, mingea a ricoșat, și tot același Farcaș a trimis acum cu dreptul, direct în colțul lung. Final 1–0, prima victorie oficială din noul sezon pentru CAO și prima victorie oficială în noua noastră casă de la Paleu.

Etapa viitoare, Club Atletic Oradea se va deplasa la Cociuba Mare, unde va întâlni formația gazdă, Izvorul, o deplasare complicată ținând cont de foamea de puncte a amfitrionilor, rămași la borna 0 după primele două runde din actualul sezon.

✍️Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)