Minaur Baia Mare – Club Atletic Oradea 4–1 (2–1)

🕚 Ora: 17:00
🏟️ Stadion: Viorel Mateianu (Baia Mare)
☀️️Vremea: Senin, 22°C
🏟️ Teren: Acceptabil
⚽️ Arbitri: Sorin Vădana (Cluj-Napoca) – George Suciu (Câmpia Turzii), Alin Revnic (Cluj-Napoca)
⚽️ Observatori: Toma Ivan (Bistrița) și Sergiu Neichi (Satu Mare)

Minaur: 34. Gudea – 29. P. Cristian, 3. Prunescu (C), 31. A. Tânc, 15. K. Székely – 11. Berindea (13. R. Lupu 54′), 77. Donca 10. V. Pop (7. V. Giurgiu 86′), 17. P. Nistor (30. D. Groza 54′), 91. B. Minteuan (44. Ofrim 86′) – 9. Cp. Stanciu (27. S. Serediuc 35′)

Rezerve neutilizate: 1. E. Juhász 5. Al. Petruș, 12. Parnău, 23. Duruș
Antr. Dorin Toma, Vlad Ungureanu & Marius Marian

CAO: 1. Verdeș – 20. Cr. Copil, 27. Mintaș (9. Dobrescu 70′), 23. D. Stan, 13. Ioviță (3. L. Popa 90+1′) – 15. R. Ardelean (5. Cherman 46′), 22. Letan (C) – 11. C-tin. Roșu, 17. Blăgea (18. A. Iacob 70′), 30. Al. Lezeu (10. D. Costea 46′) – 7. M. Hosu

Rezerve neutilizate: 12. Ghețe – 4. Panti, 8. M. Kovács, 88. Urbanowski
Antr. Florin Farcaș, Dorin Mihuț & Vlad Ghețe

Ieri, 19 septembrie 2020, Club Atletic Oradea 1910 a debutat în prima deplasare a acestui sezon de Liga a 3-a, iar „botezul” terenurilor străine din divizia terță a țării se anunța de la început unul al „focului”, Minaurul din Baia Mare fiind de departe una dintre favoritele la promovare ale Seriei a 10-a. Cu toate acestea, băieții noștri au mers deciși să-și vândă scump pielea în Dealul Florilor.

PRIMA REPRIZA. CAO ACUZA SOCUL DIVIZIEI

Deși motivată, formația noastră favorită a intrat pe terenul din Baia Mare parcă prea respectuoasă față de adversarul său, cei drept mult mai experimentat. Astfel, nu trecuseră bine 7 minute din partidă, când fostul jucător al Luceafărului Oradea, Vasile Pop, a expediat un șut bun din lateral dreapta, mingea a lovit transversala porții apărate de Cosmin Verdeș și a ricoșat fericit la 6 metri, de unde, fără a sta pe gânduri, Bogdan Minteuan (fiul fostului fotbalist Alin Minteuan) a trimis sub transversală, 1–0.

Golul încasat rapid a turnat plumb în ghetele tinerilor fotbaliști orădeni, astfel că Minaur s-a instalat la conducerea jocului, iar după alte 9 minute avea să cadă și golul cu numărul doi, atunci, la capătul unei acțiuni de atac insistente a „minerilor”, mingea a ajuns de data aceasta la Paul Nistor, undeva în marginea careului mare, iar tânărul mijlocaș băimărean nu a stat pe gânduri și a expediat un șut la semi-înălțime, ce s-a oprit direct în colțul lung, fără șanse pentru Verdeș, 2–0.

Instalată confortabil la conducerea partidei, Baia Mare a mai redus parcă din turație, pe de altă parte, formația noastră, trezită din pumni, a început să iasă la joc, dezvoltând acțiuni ofensive mai ales prin Marius Hosu și Constantin Roșu, dar fără rezultate notabile la poarta lui Alex Gudea, o altă cunoștință mai veche a fotbalului bihorean. Apoi în min. 34, Patrick Blăgea a trimis o centrare perfectă pe 6 m, de unde însă, Daniel Stan a reluat cu capul destul de modest.

Prima acțiune mai periculoasă a „atleticilor” avea să anunțe și golul, era min. 40, când, Cosmin Letan recupera o minge la centrul terenului, trimitea mai departe pentru Roșu, iar acesta îl găsea cu o diagonală pe Marius Hosu, liber la 17 m de poarta băimăreană, golgheterul echipei noastre a pătruns până în 10 metri adverși de unde l-a „executat” pe Gudea cu un șut la colțul lung, 2–1.

Golul a dat curaj echipei noastre, care s-a dovedit de multe ori de-a lungul timpului a fi una de moral, astfel că au urmat 5-6 minute de joc bun prestat de „trupa de pe Bodola”, însă lipsa de experiență era să ne coste scump din nou, în min. 44, când doar parada de senzație a lui Cosmin Verdeș, la un șut trimis pe colțul lung, la semi-înălțime, de Paul Nistor, a mai păstrat nemodificat scorul de pe tabelă.

REPRIZA SECUNDA. JOC SPECTACULOS, REZULTAT POATE PREA ASPRU

Orădenii au ieșit de la cabine cu ceva mai mult tupeu, simțind că s-ar putea să smulgă măcar un punct în fieful unui adversar redutabil, însă din nou, ceea ce pare a deveni un obicei, deloc bun, s-a întâmplat, CAO a luat gol repede, min. 52. Atunci, o acțiune destul de încâlcită plecată din flancul drept și suspectă de offside, a strecurat mingea la 8 metri de poarta noastră, acolo unde se afla Sebastian Serediuc (intrat în prima repriză în locul accidentatului Ciprian Stanciu), acesta a trimis surprinzător cu călcâiul, mingea a șters bara laterală a porții lui Verdeș, ulterior poposind liniștită în ațe, 3–1.

CAO nu s-a predat nici la 3–1 și a refuzat un joc defensiv, fapt ce a mirat chiar și gazdele acestei partide, obișnuite cu adversari cantonați pe două linii. A rezultat un joc deschis, plăcut ochiului, iar în min. 58 Bogdan Mintaș rata o ocazie bună de tot pentru orădeni, în replică, după doar două minute Minaur avea însă să taxeze din nou naivitatea echipei noastre și să puncteze prin experimentatul Vasile Pop, lovitură liberă de la 20 de metri, ușor lateral dreapta, executată direct în vinclul porții lui Cosmin Verdeș, care a reacționat și el destul de târziu, la această fază, 4–1.

În min. 66, Daniel Groza, de la gazde, a trimis periculos cu capul, din apropiere, apoi „atleticii” au reacționat, prin același Marius Hosu, acesta fiind blocat de Gudea în situație de unu la unu (min. 75). Ulterior, șeptarul orădean, angajat de Stan cu o minge lungă, a intrat din lateral stânga în careul „galben-albaștrilor” și a șutat în forță, însă într-un apărător al gazdelor.

În min. 86, Cristian Copil a avut o șarjă ofensivă ce a destabilizat banda stângă a defensivei gazdă, însă avea să fie blocat in-extremis de fostul bihorean Andrei Tânc, ca mai apoi în min. 88 gazdele să irosească ocazia meciului, moment în care, la o centrare a lui Groza, din flancul drept, Serediuc, nemarcat, a plonjat în 6 m, ștergând însă defectuos mingea cu capul. Ar mai fi de menționat că în finalul partidei, antrenorii Florin Farcaș și Dorin Mihuț i-au dat șansa debutului la seniori internaționalului U16, Luca Popa, care astfel la doar 14 ani a bifat primele minute în campionatele naționale de seniori.

CONCLUZII

Rezultat final 4–1, la capătul unui meci deschis, spectaculos, în care însă experiența băimăreană a taxat naivitatea orădeană aproape ori de câte ori a avut ocazia. Pentru Club Atletic Oradea 1910 urmează partida de pe stadionul Iuliu Bodola, împotriva formației Gloria Bistrița, partidă contând pentru etapa cu nr. 3 a sezonului 2020–2021 și ce se va disputa vineri, 25 septembrie 2020, începând cu ora 17:00.

Rezultate (Liga a 3-a, Seria 10, Etapa 2)
Minaur Baia Mare – CA Oradea 4–1 (2–1)
CSC Sânmartin – Luceafărul Oradea 2–1 (1–1)
SCM Zalău – Someșul Dej 1–0 (0–0)
Gloria Bistrița – Progresul Șomcuta Mare 0–0 (0–0)
Sportul Șimleu Silvaniei – CSM Satu Mare 2–1 (1–1)

Pentru a vizualiza CLASAMENTUL COMPLET (CLICK AICI)