Cronica. Victorie facila, eveniment reusit

⚽Dávid Bóné 12′, Sergiu Ciocan 16′, Robert Pădurean 30′ 50′, Mario Abagiu 36′, Darius Pop 45′, Robert Bodea 70′, Szabólcs Kincses 86′, Vlad Negruțiu 89′

🏟️ Teren: Foarte bun
⚽️ Arbitri: Adrian Pop – Răzvan Necșoiu, Norbert Orbán (toți din Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har (12. M. Axente 60′) (33. T. Jaczkó 75′) – 2. A. Catană (13. D. Seres 75′), 14. C. Letan (C) (3. R. Iuhas 60′), 4. M. Abagiu (22. Ad. Mal 46′), 16. D. Pop (19. Sz. Kincses 75′) – 17. D. Bóné (15. Zs. Pap 75′) – 23. N. Farcaș (11. A. Páll-Zsigmond 75′), 6. D. Farcaș (24. J. Gere 75′), 20. L. Criste (5. L. Gal 46′), 7. Rob. Pădurean (8. Vl. Negruțiu 60′) – 10. Sg. Ciocan (9. R. Bodea 60′)

🔄Rezerve neutilizate: –
🗣Antrenori: Ciprian Dianu (principal), Cosmin Letan și Victor Dobrescu (secunzi), Attila Váradi (cu portarii)

🔵GLO: R. Ardelean – I. Kupas, D. Dobrea (C), A. Pădurean, M. Tapaszto N. Stupar, R. Oneț B. Măgureanu, R. Cislaru, D Zavastian C. Frăsincar. Au mai intrat. M. Ordog – D. Suciu, D. Cohut, R. Tincka, R. Țuicu, Cr. Dobre și R. Bej

🗣Antrenori: Remus Borlean (principal) și Nicholas Stupar (secund)

Pregătirile noului sezon competițional sunt în toi, iar sâmbătă, 6 august, Club Atletic Oradea a organizat un eveniment de gală, care a presupus prezentarea lotului de jucători, o partidă amicală în fața proaspăt reînființatei Gloria Arad (cel mai vechi club de fotbal arădean) și o repriză a treia, presărată cu mici și bere rece, produse oferite spre vânzare de partenerii noștri.

PRIMA REPRIZĂ. O SINGURĂ ECHIPĂ PE TEREN

Lovitura de start a partidei a fost dată de către o legendă a fotbalului orădean, este vorba despre Árpád Szűcs, care a debutat la seniori chiar pentru CAO (numită CSM Crișana Oradea la acea vreme), echipă pentru care a evoluat în 53 de meciuri și a reușit 8 goluri, între 1961 și 1963, la nivelul Diviziei A și B. Cu această ocazie acesta a devenit și membru de onoare al Club Atletic Oradea.

Prima parte a duelului amical dintre CAO și Gloria a curs într-o singură direcție, și anume spre poarta apărată de Ardelean, lucru de înțeles totuși prin prisma nivelului de pregătire la care s-a aflat nou reînființata Gloria, echipă aflată în perioada de selecție, trialuri și primenire a lotului, unul de altfel deosebit de tânăr la ora acestei partide. La capătul primelor 45 de minute aveam să trecem 5 goluri și nu mai puțin de alte 7 ocazii importante în contul “alb-verzilor”, care au deschis scorul după aproape un sfert de oră de joc, prin Dávid Bóné, care a reluat de la aprox. 8 m, o minge venită de la Darius Pop. În min. 16, Sergiu Ciocan dubla avantajul echipei noastre, cu un șut la colțul lung, apoi Robert Pădurean ducea tabela la scor de neprezentare (min. 30). Mario Abagiu a spart și el gheața pentru CAO, după o lovitură de cap plasată excelent, în colțul lung, la o centrare din corner a lui Laurențiu Criste. Darius Pop avea să stabilească scorul pauzei, după o incursiune în careul advers urmată de un șut la colțul lung, de undeva de la 6-8 m. Celelalte ocazii importante au fost semnate pe rând de Abagiu (min. 5), Pădurean (min. 11), Bóné (min. 15), Letan (min. 19) și Ciocan (min. 32, 33 și 44), acesta din urmă nimerind și bara transversală a porții arădene.

REPRIZA SECUNDĂ. CAO ȘI-A FĂCUT JOCUL, GLORIA A DAT SEMNE DE VIAȚĂ

“Atleticii„ au început ca din tun și partea secundă, iar Pădurean a urcat rapid tabela la scor de tenis (min. 50), cu un șut la colțul lung. În min. 73, Robert Bodea a mărit avantajul la o diferență de șapte goluri, după care s-a mai jucat cu câteva ocazii mari, în situație de unu la unu (min. 73, 78 și 88), de fiecare dată fiind blocat de bravul Ordog. Între ocaziile lui Bodea s-au strecurat două ocazii importante ale Gloriei, care a profitat și de schimbările din echipa noastră, a cărui nivel de vârstă a scăzut semnificativ, dar la post a fost de fiecare dată Mihai Axente, cu două intervenții spectaculoase (min. 73 și 76). În min. 86, Vlad Negruțiu a centrat, iar tânărul Szabólcs Kincses (15 ani) a trimis spre poartă, mingea l-a surprins pe Ordog și a ajuns în plasă, 8–0. După alte trei minute, Negruțiu avea să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor, la capătul unui corner, final 9–0.

PARTEA A TREIA. VOIE BUNĂ ȘI PRIETENIE

La finalul disputei amicale, ambele echipe au primit câte o masă, prilej excelent de socializare și de schimbare a unor impresii. Suntem convinși că cele două proiecte vor crește natural, deoarece acolo unde se muncește cu pasiune nu are cum să nu apară rezultatele, și cine știe?…peste câțiva ani poate vom avea un CAO vs. Gloria Arad, la un nivel superior, într-o divizie națională. Până una alta, le mulțumim oaspeților noștri și le urăm multă baftă în noul sezon, de asemenea le mulțumim celor din “Galeria Verzilor„ care au creat o atmosferă fantastică, partenerilor care s-au alăturat evenimentului, dar și dumneavoastră suporterilor și simpatizanților care ați fost prezenți fizic sau măcar cu gândul alături de noi.

Sâmbăta viitoare, 13 august, Club Atletic Oradea se va deplasa la Avram Iancu, pe Stadionul Comunal, pentru partida amicală împotriva celor de la Victoria. Ora de disputare a partidei se va stabili pe parcursul săptămânii viitoare.