Cronica. La prima infrangere din campionat

Etapa din acest weekend din cadrul campionatului Ligii a III-a la fotbal a adus și prima înfrîngere pentru jucătorii de la CAO 1910 Oradea. Deși au evoluat acasă, aceștia au fost învinși de cei de la SCM Zalău, cu scorul de 5-2.

Orădenii au început extrem de timorat partida, permițând oaspeților să deschidă scorul destul de repede, încă din minutul 2, prin Dan Berci, care a înscris din șase metri, în urma unei lovituri de colț.

Din păcate nici după primirea golului, elevii antrenorului Florin Fărcaș nu au prea avut reacții, mai mult, pe finalul primei reprize, jucătorii formației din Zalău au mai înscris o dată, în minutul 39, printr-un șut în diagonală, de la circa 30 de metri, a lui Cosmin Meșter.

În repriza a doua în schimb, CAO a început mult mai bine, chiar a reușit să reducă din handicap, la cinci minute de la reluare, prin atacantul Marius Hosu. Același jucător putea egala peste doar un minut, când a rămas singur cu portarul, dar nu a reușit să-l învingă pe acesta.

Apoi, Lezeu a ratat o bună oportunitate din careu. De asemenea, Daniel Stan a avut o bună ocazie, în minutul 57, când a trimis cu capul puțin pe lângă bară.

Cum ocaziile se răzbună, în loc să fie 2-2, scorul a devenit 1-3, în minutul 61, când zălăuanii au înscris pe contraatac, prin Sergiu Jurj, care a marcat cu un șut pe jos, din careu, la colțul lung.

Chiar și așa, orădenii nu s-au resemnat, au continuat să spere și, după ce Chitaș a trimis mingea în transversală, dintr-o lovitură liberă, în minutul 77, elevii antrenorului Florin Fărcaș au marcat pentru 2-3, după o reluare din șase metri a lui Alexenadru Lezeu, în minutul 79.

Jocul a continuat să fie frumos, deschis, cu multe ocazii, dar CAO, deși a alergat după egalare, a mai fost surprinsă de două ori pe contraatac, chiar în final. Mai întâi, în minutul 89, Mihai Doroftei a înscris pentru 2-4, în timp ce în ultimul minut al prelungirilor, 90+4, după o centrare de pe dreapta, Cosmin Letan, vrând să respingă a trimis, cu capul, în proprie poartă. S-a terminat 2-5, iar CAO coboară acum o poziție în clasament, de pe locul 2 pe 3, la trei puncte în urma liderului Minaur Baia Mare.

Declarație Florin Fărcaș

„A fost un joc în care noi am început foarte timorați, cu lipsă de încredere și personalitate. Am început, putem spune, de la 0-1, după ce am luat un gol în minutul 2, pe greșeli elementare și foarte simple. A fost o primă repriză destul de bunicică a Zalăului, a doua repriză am echilibrat noi jocul, am pus stăpânire pe joc, am ieșit, am riscat, dar sigur că din momentul ieșirii noastre și a faptului că am riscat, ne-au surprins pe contraatac, dar tot pe anumite greșeli defensive. Dar, acesta este fotbalul, vin și momentele acestea, pentru că știam că o să vină, pentru că, așa după cum am mai spus, noi suntem o echipă în formare și în dezvoltare”.

CA Oradea – SCM Zalău 2–5 (02)

Au marcat: Marius Hosu (min. 50), Alexandru Lezeu (min. 79) / Dan Berci (min. 2), Cosmin Meșter (min. 39), Sergiu Jurj (min. 61), Mihai Doroftei (min. 89), Cosmin Letan (min. 90+4 autogol)

CAO: Barabaș – Cr. Copil (min. 29 G. Cherman), C. Letan – ctp., D. Stan, L. Ioviță – R. Gunie, R. Ardelean (min. 70 Gheorghiță)– D. Marina (min. 29 Al. Lezeu), C. Roșu (min. 70 Fl. Porumb), Fl. Chitaș – M. Hosu (min. 81 Cîrjan). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe

SCM Zalău: A. Pop – D. Berci, R. Dulap, M. Onicaș, A. Șumlea – Al. Mare (min. 90+1 Al. Jula), V. Calugher, C. Meșter (min. 76 R. Stanciu) – R. Logon (min. 76 Doroftei), Sg. Jurj (min. 90+1 Sg. Negruț), Sg. Pop (min. 56 R. Gorovei). Antrenori: George Zima și Alexandru Pop

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Daniel Lar (Baia Mare) și Daniel Humiță (Armeniș – Caraș Severin)
Observatori FRF: Iulian Szekely (Cluj-Napoca), Ioan Papp (Carei)

În etapa viitoare, CAO 1910 Oradea va juca în deplasare, dar tot cu o echipă din județul Sălaj, Sportul Șimleu Silvaniei, sâmbătă, 9 octombrie.