Cronica. Pierdem mansa tur a barajului

Stadionul Municipal „Iuliu Bodola” a găzduit din nou, după mai mulți ani, un nou meci cu miză și cu public interesat de spectacol fotbalistic. Au fost peste patru mii de suporteri, dintre care aproape patru sute veniți de la Hunedoara, pentru a asista la prima manșă a semifinalei din barajul pentru promovarea în Liga a II-a, dintre CAO 1910 Oradea și CS Hunedoara.

Spectacolul a fost la el acasă, atât în teren, cât și în tribune, unde galeria oaspeților a creat o atmosferă care a adus aminte de meciurile bune ale Bihorului. Din păcate însă, scorul final al jocului nu a fost tocmai pe placul publicului spectator orădean, care a văzut echipă favorită pierzând cu scorul de 2-4, după o primă repriză bună însă, când s-a consemnat egalitate, 1-1.

Cum era de așteptat, hunedorenii au venit să câștige la Oradea și au reușit, dar desprinderea au avut-o în partea a doua.

În prima repriză elevii antrenorului Florin Fărcaș s-au bătut de la egal la egal cu cei de la Hunedoara, care au venit la Oradea după ce au avut un parcurs aproape perfect în Seria a 9-a a Ligii a III-a, pe care au câștigat-o detașat.

Pentru majoritatea dinte jucătorii echipei CAO această partidă a constituit o experiență unică, fiind pentru prima dată când au evoluat cu o asemenea atmosferă în tribune. Lucru care s-a văzut și în teren, pentru că până s-au obișnuit ei cu atmosfera s-au văzut conduși pe tabelă încă din minutul 10, când a înscris Marian Trășcan, cu un șut din 14 metri. Oradea a replicat bine însă, iar în minutul 25, Florin Chitaș a fost faultat în careu de Garutti, iar arbitrul Florin Ovidiu Mazilu din Satu Mare a acordat penalty. L-a executat bine Ștefan Cîrjan, cel care a marcat și a restabilit egalitatea. Până la pauză nu s-a mai marcat, iar publicul orădean era mulțumit de ce a văzut și încrezător că poate și în repriza a doua favorițiilor vor face o figură frumoasă. Nu s-a mai întâmplat însă, pentru că în primele cinci minute din repriza secundă, oaspeții au înscris de două ori, pe fondul unor greșeli în defensiva orădeană.

În minutul 47 s-a făcut 1-2, după o pasă în față pentru Andrei Roșu, cel care a plonjat în 16 metri și a ciupit balonul din fața lui Mark Kovacs, dar și a portarului Sebastian Bob. A recuperat aproape pe linia de fund și a întoars înapoi pentru Sergiu Arnăutu, cel care a finalizat simplu din 7 metri ușor lateral dreapta spre colțul lung, chiar dacă în fața porții se repliaseră Bob și alți doi coechipieri.

Nu au trecut decât două minute și s-a turnat plumb în picioarele orădenilor. Aceasta, după ce, în urma unei faze de contraatac, Andrei Roșu a avansat în stânga, a pătruns în careu și a centrat la prima bară din fața fundșului Mark Kovacs, care a avut un marcaj larg, iar Antonio Bradu s-a demarcat excelent și a deviat din fața portarului în plasă, ducând scorul la 1-3.

Mizând totul pe cartea atacului, orădenii au mai fost surprinși o dată în apărare, în minutul 70, când, după o minge trimisă în față, Hergheligiu a protejat în fața lui Călin Jurj și lasat balonul pentru Andrei Roșu, cel care a avansat în centru și a șutat din 16 metri din fața lui Kovacs, iar mingea, ușor deviată de fundașul de la CAO, a trecut pe lângă portar, ieșit și el în față, și s-a dus în dreapta acestuia, scor 1-4.

Chiar în prelungiri, în minutul 90+2, după o aruncare de la margine din stânga, atacantul echipei orădene Mihai Ion a trecut lejer, din preluare, pe lângă Jairo, a pătruns în careu, în poziție centrală și a șutat puternic din 14 metri în dreapta, fără speranțe pentru portarul Lefter, stabilind scorul final, 2-4.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO 1910 Oradea:

„Au fost două reprize diferite, o primă repriză destul de bună, în care am controlat destul de bine jocul, chiar dacă am luat gol destul de repede, pe o lipsă de sincronizare, dar am revenit, am controlat jocul, ne-am creat două – trei bune ocazii de a marca, de altfel, am și înscris. Am intrat la pauză cu 1-1, am revenit, dar am primit golul 2 prea repede, în secunda 40, după o greșeală defensivă. S-a văzut că lipsa de experiență și maturitate a făcut diferența. După cum s-a putut vedea, am jucat pe linia de fund cu patru jucători care nu depășesc 22 de ani. Dar, una peste alta, eu spun că a fost o experiență bogată pentru copii, un joc în care, după cum am precizat, diferența a făcut-o experiența și maturitatea”, a declarat, la finalul meciului, antrenorul echipei CAO, Florin Fărcaș.

CA Oradea – CS Hunedoara 2–4 (1–1)

Au marcat: Ștefan Cîrjan (min. 25 din penalty) și Mihai Ion (min. 90+2) / Ovidiu Trășcan (min. 10), Sergiu Arnăutu (min. 47), Antonio Bradu (min. 49) și Andrei Roșu (min. 70)

CAO: R. Bob – C. Jurj, D. Stan – ctp., M. Kovacs, D. Lupșe (min. 65 M. Ion) – R. Ardelean (min. 52 Ad. Popa), G. Cherman (min. 65 A. Gheorghiță) – R. Gunie, D. Cîrjan (min. 76 R. Săutiuț), Fl. Chitaș – Sg. Jurj (min. 76 A. Chindlea). Antrenor: Florin Farcaș

CS Hunedoara: Șt. Lefter – Fl. Iacob, R. Garutti, Rodrigues, M. Trășcan, A. Bradu (min. 72 Cl. Giura), Ad. Bedea (min. 65 Al. Mogoș), L. Buș – ctp., Sg. Arnăutu (min. 65 P. Șimon), A. Hergheligiu și A. Roșu. Antrenor. Florin Maxim

Au arbitrat: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Răzvan Nistoran (Reșița) și Ioan Humiță (Armeniș – Caraș Severin).

Partida retur este programată sâmbătă, de la ora 17:30, la Hunedoara.

Într-o altă partidă de la baraj, Minaur Baia Mare s-a impus cu 4-0 în deplasare, pe terenul celor de la Metalurgistul Cugir.