💚CA Oradea – Universitatea Oradea🎓 0–3 (0–1)

🕔 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Baza Sportivă Paleu
⛅ Vremea: Senin, 20°C
🏟️ Teren: Bun
⚽️ Arbitri: Daniel Tocuț – Gheorghe Bologan și Jeanina Păduraru (toți din Oradea)

👀 Observator AJF: Stelian Dem (Peștiș)

💚CAO: 12. M. Axente – 16. D. Pop, 9. V. Dobrescu (21. A. Catana 83′), 22. C. Letan (C), 4. M. Abagiu – 17. D. Bóné (5. L. Gal 83′) – 11. N. Farcaș, 77. L. Criste, 6. D. Farcaș (88. I. Pop 77′), 10. Sg. Ciocan – 97. R. Bodea (8. Vl. Negruțiu 68′)

🔄Rezerve neutilizate: 1. Ct. Har – 2. Ad. Mal, 98. P. Torj
🗣Antrenori: Ciprian Dianu, Cosmin Letan, Victor Dobrescu și Attila Váradi

🎓Univ. Oradea: 1. T. Caciora – 13. G. Voiț, 18. C. Bulz (C), 6. Ad. Balog, 2. Fl. Peic – 20. V. Mândruț (17. Ant. Gnandt 77′), 14. Ct. Galea – 10. Ad. Ungur (21. Al. Csaszar 90+2), 5. P. Dragoș, 4. D. Jurcă – 11. P. Chiș (8. C. Hreniuk 78′) (7. T. Cioflan 90+2′)

🔄Rezerve neutilizate: 12. D. Laza – 15. C. Grigor, 19. Bg. Sturzu
🗣Antrenori: Codruț Bulz și Mihai Șandra

Înainte de a trece la cronica propriu-zisă a partidei de sâmbătă, ar fi de menționat că înaintea primului fluier, s-a ținut un moment de reculegere în memoria tatălui jucătorului nostru, Robert Pădurean, plecat la cele veșnice mult prea devreme și în mod tragic. De asemenea băieții noștri au ales să evolueze în echipamentul negru, în semn de solidaritate față de colegul lor.

Un alt moment marcant a fost dat de prezența domnilor Attila Serfőző și Bence Serfőző, nepotul, respectiv strănepotul legendarului Gavril Serfőző, aceștia dând și lovitura de începere a derby-ului orădean. Cei doi au primit de asemenea titlurile de “Membri de Onoare” ai Clubului Atletic din Oradea, Gavril Serfőző având 100 de meciuri și 12 goluri în “alb-verde”, plus titlul național din 1949 în palmares.

PRIMA REPRIZA. UNII CU OOCAZIILE, ALTII CU GOLURILE

Partida de la Paleu a debutat sub semnul echilibrului, însă nu după mult timp CAO a încercat să-l rupă, arătându-și “colții” prin Sergiu Ciocan (min. 9), care a reluat violent sub bară, de la aprox. 11 m (la capătul unei faze plecate de la Cosmin Letan și purtate bine în banda dreaptă de Noah Farcaș) însă goalkeeper-ul “studenților”, Tudor Caciora, a salvat cu un reflex excelent. În replică Universitatea a reușit deschiderea scorului, două minute mai târziu, fostul “atletic” Adrian Balog a bătut o lovitură liberă de la 40 de m lateral dreapta, Axente a ratat intercepția balonului, acesta din urmă a ricoșat dintr-un “buchet” de jucători înapoi pe 6 m, de unde Adrian Ungur a reluat cu capul, în poarta rămasă goală, 0–1.

În min. 15, Victor Dobrescu a executat o lovitură liberă din lateral stânga (aprox. 20 de m), dar mingea a trecut alături, apoi după alte 10 minute, Raul Bodea a trimis la colțul lung, dar același Caciora s-a opus. Au urmat minute de fotbal încâlcit, “alb-verzii” construind cursiv doar până undeva în 20 de m advers, unde apărarea “studenților” a stat bine cantonată sub conducerea antrenorului-jucător Codruț Bulz. În min. 35, ai noștrii aveau să rateze o nouă ocazie rarisimă, centrare Abagiu din lateral stânga, Ciocan prelungește pe colțul lung, de unde Noah Farcaș reia lângă bară, dar Caciora (aflat în zi de grație), parează și de această dată, spre disperarea spectatorilor prezenți la această partidă. Din cornerul rezultat, CAO iși mai trece în cont o mare ocazie, Ciocan centrează pe 6 m, Mario Abagiu reia cu capul, mingea prinde pământul, dar Caciora (în cădere fiind) are un reflex (am îndrăzni să spunem) de pe altă planetă. Până la pauză, CAO a continuat să domine, dar steril, astfel că oaspeții au intrat în avantaj la cabine.

REPREIZA SECUNDA. LEGILE FOTBALULUI NU IARTA PE NIMENI

“Atleticii” au început partea secundă la fel de motivați în  a remonta diferența de pe tabelă, iar prima ocazie mai însemnată s-a ivit în min. 52, centrare Ciocan din lovitură liberă de partea dreaptă, Raul Bodea reia din 3 m, dar defectuos, cu umărul, Caciora intervine din nou, pe respingere însă Letan și Abagiu se încurcă reciproc, în fața oportunității de a egala scorul pe tabela de marcaj. După doar un minut, același Ciocan a sprintat fantastic pe lângă liniile defensive ale oaspeților și a trimis din prima, de la 6 m lateral dreapta, dar Caciora para din nou, spre disperarea noastră. După câteva momente de joc ceva mai liniștit, căpitanul Letan îl găsește cu o pasă în adâncime pe Ciocan, acesta sprintează din nou spre mult doritul gol egalizator, dar reia de la 14 m de puțin alături.

În min. 70, centralul Tocuț acordă o lovitură liberă pentru Universitatea, din poziție periculoasă, după un presupus fault a lui David Farcaș la Cătălin Galea, fază cel puțin interpretabilă. Același Ungur trimite bine, îl surprinde ușor pe Axente, care încă își mai poziționa zidul, și scorul devenea 0–2. După acest gol, moralul formației noastre s-a clătinat serios încercările de a reveni în joc fiind tot mai sterile, apoi în min. 80, “alb-bleu-azurii” pleacă pe un contraatac, Jurcă reia cu stângul din 6-8 m, Axente parează spre colțul lung, iar Ungur, scăpat din marcaj de Abagiu reia în poarta goală, 0–3. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, astfel că Universitatea s-a impus în derby-ul local, confirmând încă o dată o lege nescrisă a fotbalului, și anume “Ocaziile se răzbună”!

Săptămâna viitoare, Club Atletic Oradea va evolua tot pe teren propriu, sâmbătă de la ora 11:00, împotriva penultimei clasate, Viitorul Dobrești, meci în care nu ne mai permitem absolut niciun pas greșit, pentru a mai spera la un loc de play-off.

✍️Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)