Cronica. Pierdem derby-ul judetean

Desfășurat la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”, derby-ul județului Bihor la fotbal CAO 1910 Oradea – Lotus Băile Felix s-a încheiat cu victoria echipei din Sânmartin, care s-a impus cu scorul de 1-0, printr-un gol reușit în prima repriză, în minutul 15, când a marcat Florin Pop.

După ce au fost egalați în prelungiri în jocul din sezonul regular, jucătorii de la CAO și-au dorit să tranșeze acum victoria de partea lor și să mai acumuleze încă trei puncte importante în clasament. Nu a fost să fie însă, pentru că cei de la Lotus au venit bine organizați, au marcat și au stat bine în teren, chiar și în repriza a doua când au evoluat în inferioritate numerică. Pe lângă acestea, tânărul portar Eduard Beke s-a remarcat din nou.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 15, când Blăgea a executat o lovitură de colț, mingea a ajuns la Oros, care, nemarcat la 10 metri, a șutat, portarul Barabaș a scos, dar mingea respinsă de acesta a fost trimisă în poartă din doi metri de Florin Pop.

După primirea golului, CAO a încercat să revină, și-a creat câteva ocazii, dar oaspeții au avut în tânărul Eduard Beke un portar de zile mari. În minutul 36, acesta a intervenit salutar, după ce, angajat în careu, pe partea stângă, Sergiu Jurj nu l-a putut învinge cu un șut din 12 metri. Și la lovitura de colț ce a urmat, executată de pe stânga, Beke a intervenit de două ori din fața lui Mark Kovacs, cel care a reluat din șase metri, dar portarul Lotusului a respins de fiecare dată.

Chiar în finalul primei reprize echilibrul numeric s-a rupt, după ce Vlad Costea de la Lotus a primit al doilea cartonaș galben, implicit și pe cel roșu, în urma unui fault comis la mijlocul terenului.

În repriza a doua, deși s-au aflat în superioritate numerică, jucătorii de la CAO au încercat să înscrie, dar nu au reușit, presiunea partidei fiind resimțită de ei, după jocul haotic arătat. Totuși, chiar în final, în minutul 90, orădenii puteau egala, numai că reluarea spectaculoasă, din foarfecă, pe spate, a lui Mihai Ion, a fost scoasă din nou de același brav portar Eduard Beke.

Ultima ocazie a disputei i-a aparținut tot lui Mihai Ion, dar reluarea cu capul al acestuia, în minutul 90+2, a trecut peste poartă.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO:

„Am pierdut un joc de la care noi credeam că cele trei puncte vor fi ale noastre, dar, din păcate, se pare că atunci când tinerii noștri jucători evoluează sub presiune, parcă au o temere și o reținere față de ceea ce înseamnă miza jocului. Dar, așa cum am spus-o tot timpul, noi învățăm din jocurile acestea, creștem din aceste meciuri și sperăm ca la următoarele dispute să prindem mult mai mult curaj și să avem și alte rezultate, mai bune. Nu a fost un joc ușor, pentru că s-a putut vedea, Lotusul când joacă împotriva noastră, joacă cu o ambiție ieșită din comun, în plus au și jucători experimentați, care știu să trateze foarte bine presiunea jocului. Noi am avut însă și neșansă, pentru că ne-am creat trei ocazii mari și nu am reușit să înscriem deloc”.

CA Oradea – Lotus Băile Felix 0–1 (0–1)

Au marcat: Florin Pop (min. 15)

CAO: Ad. Barabaș – C. Jurj, Cl. Petruș, D. Stan – ctp., M. Kovacs (min. 48 D. Marina) – G. Cherman (min. 77 Ad. Gheorghiță), R. Ardelean – R. Gunie, Fl. Chitaș, M. Ion – Sg. Jurj (min. 56 Ad. Popa). Antrenor: Florin Farcaș

Lotus: Ed. Beke – Cr. Copil, Al. Pintea, Cr. Oros, M. Arsene – V. Costea (min. 45 eliminat), M. Popa – ctp., P. Blăgea, Șt. Meșter – C. Sîrbu (min. 90+3 S. Cucu) și Fl. Pop. Antrenor: Gheorghe Ghiț

Au arbitrat: Răzvan Lădar (Zalău) – Alexandru Turian (Zalău), Flavius Lazăr Seiche (Sînmihaiu Almașului – Sălaj)

Observatori FRF: Anghel Todea (Cluj-Napoca) și Cristian China (Baia Mare).

În etapa viitoare, vineri, 22 aprilie, de la ora 17, CAO 1910 Oradea va evolua pe terenul celor de la Someșul Dej.