⚽️Arbitri: Laurențiu Pentek – Daniel Leuca și George Urs (toți din Oradea)
👀 Observator AJF: Cristian Nagy (Oradea)

🔵Nojorid/Livada: 12. R. Doboș (C) – 11. M. Chifor (17. Ad. Suiugan 46′), 4. M. Dobai, 8. I. Născuțiu (16. D. Feraru 55′), 13. I. Copos – 7. D. Olimpiu (14. Ș. Ionoi 46′), 15. Seb. Praja – 9. Sg. Ciatău, 10. C-tin. Antal (5. P. Pavel 55′), 21. A. Rexhbecaj (21. N. Tudor 46′) – 18. Ad. Olariu

🗣Antrenor: Gheorghe Rus

💚CAO: 1. Ct. Har – 16. D. Pop, 14. Ov. Ienciu (6. Al. Panc 55′), 4. M. Abagiu (22. Vl. Jiroș 64′), 5. Vl. Naghi – 21. Cr. Jurcuț, 17. R. Pohl (20. Ed. Tămaș 55′), 44. Seb. Zádori (C) – 11. R. Gergely, 9. Á. Waritz (98. M. Bica 64′), 88. L. Mănoiu (19. Sz. Kincses 77′)

🔄Rezerve: 30. D. Negrea – 8. A. Haș
🗣Antrenor: Imre Lukács

Băieții noștri au îndeplinit primul obiectiv al sezonului de toamnă, după ce au trecut de CSC Nojorid-Livada în Sferturile de Finală ale Cupei României (faza județeană), astfel reușind calificarea în final four-ul competiției, alături de formații precum: CS Diosig, Bihorul Beiuș sau Crișul Aleșd.

PRIMA REPRIZA. MECI LA DISCRETIA ALB-VERZILOR

Partida de la Nojorid a fost dominată cap-coadă de formația noastră, care încă de la pauză avea să conducă cu un neverosimil 1–7. În ciuda căldurii insuportabile și a terenului ars de soare, “alb-verzii” au deschis rapid balul, prin Ákos Waritz, care a tras de la 16 m, Raul Doboș fiind depășit, 0–1. Au urmat minute bune ale gazdelor, care preț de un sfert de oră au crezut în șansa lor, Constantin Antal a executat o lovitură liberă de la 18 m lateral stânga, Cătălin Har a respins greu, până la Adrian Olariu, care a îndeplinit o simplă formalitate, 1–1 (min. 15). Bucuria gazdelor a durat doar două minute, Sebi Zádori l-a servit ideal pe Lucian Mănoiu, care a trecut inclusiv de portar, pentru a ne readuce în avantaj, 1–2.

În min. 25, Róbert Gergely a centrar din corner, iar Mario Abagiu s-a înălțat din 6 m, trimițând necruțător cu capul, 1–3. După un minut, același Gergely a fost blocat de Doboș din 6 m, iar după alte patru minute, tot jucătorul nostru cu nr. 11, a centrat în 6 m, de unde Waritz a realizat dubla, 1–4. Gergely, din pasa filtrantă a lui Cristi Jurcurț, a dus scorul la 1–5 (min. 37), apoi Abagiu, cu o nouă lovitură de cap, la indigo, din centrarea lui Gergely, a închis setul, 1–6. La chiar ultima fază a reprizei, Waritz l-a găsit decisiv pe activul Gergely, care a trecut și de Doboș, pentru a stabili scorul pauzei, 1–7.

REPRIZA SECUNDA. NICI O EMOTIE PANA LA FINAL

Al doilea act al acestei partide era greu de crezut că ar putea aduce ceva semnificativ, lucru care nici nu s-a întâmplat. CAO și-a văzut de joc, ba chiar a încercat să facă spectacol pe alocuri, în timp ce formația gazdă s-a limitat în a păstra cât de cât proporțiile scorului, atât cât a putut ea. Roland Pohl, cu prima reușită în alb-verde (min. 47), șut la lung, după o nouă pasă filtrantă de la Jurcuț, respectiv Waritz, din pasa decisivă a lui Gergely (min. 52), au dus rapid scorul la 1–9. După 10 minute, Lucian Mănoiu a luat la țintă bara transversală a buturilor apărate de Doboș, apoi jocul a intrat într-o oarecare notă de acalmie.

“Atleticii” au mai forțat pe final, profitând și de nota de prospețime dată de nou intrați, dar tot incisivul Gergely avea să puncteze, dintr-un vole violent, sub bara porții apărate de Doboș, în urma unei centrări a aceluiași căpitan, Sebi Zádori (min. 86). Final 1–10, scor prin intermediul căruia ne calificăm în semi-finalele fazei județene a Cupei României, ținem să îi felicităm pe băieții noștri, care au fost la înălțime, iar cu această competiție ne vom revedea la primăvară, până atunci, urmând a ne focusa pe jocurile de campionat, debutul fiind sâmbătă, acasă, cu Victoria Avram Iancu.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș