⚽Andrei Haș 31′, Róbert Gergely 38′, 83′, Sergiu Ciocan 59′, Sebi Zádori 90+2′ / Cosmin Milian 44′

🙋‍♂️Arbitri: Marius Andor – Jeanina Păduraru și Răzvan Necșoiu (toți din Oradea)
👀Observator AJF: Gheorghe Rusu (Șuncuiuș)

💚CAO: 43. M. Reynolds – 7. D. Pop, 14. Ov. Ienciu (20. Ed. Tămaș 86′), 2. D. Guppy (4. M. Abagiu 77′), 5. Vl. Naghi (10. Sg. Ciocan 57′) – 21. Cr. Jurcuț (6. Al. Panc 86′), 25. P. Fadnis, 8. A. Haș (77. R. Pohl 86′) – 11. R. Gergely, 44. Seb. Zádori (C), 88. L. Mănoiu

🔄Rezerve: 1. Ct. Har – 3. Ant. Hadade
🗣Antrenor: Imre Lukács

🟣Cociuba Mare: 1. A. Danciu (30. Fl. Zbârcea 66′) – 13. B. Haș, 3. I. Țirban, 6. B. Chiricheu, 20. C. Milian, 4. P. Timp (2. D. Milian 85′) – 10. B. Laslău (C), 14. Fl. Vesa (8. B. Moldovan 66′), 17. Rzv. Husar (9. D. Budean 66′) – 7. A. Șut, 15. M. Vesa (5. Al. Laza 85′)

🔄Rezerve: –
🗣Antrenor: Bogdan Chiricheu

Club Atletic Oradea și-a confirmat statutul de favorită și a reușit să se impună în fața “lanternei roșii”, Izvorul Cociuba Mare, echipă care a rămas fără vreun punct acumulat în acest sezon. Deși concludent, scorul final a fost stabilit pe final, Izvorul oferind o replică destul de bună, cu suficiente momente în care a reușit să anuleze încercările ofensive ale favoriților noștri.

PRIMA REPRIZA. AVANTAJ MINIM, COCIUBA A AVUT SANSA EI

Prima ocazie a disputei au avut-o oaspeții, în min. 3, când Andrei Șut a surprins defensiva “alb-verde”, cu o repunere rapidă, pentru Mario Vesa, care a pătruns în careu, iar de la 7-8 m lateral dreapta l-a întins bine pe Matthew Reynolds, cu un șut la colțul scurt. A urmat apoi replica gazdelor, după 13 minute, prin Lucian Mănoiu, care de la 14 m l-a luat la țintă pe goalkeeper-ul Andrei Danciu, ieșit în întâmpinare. După jumătate de oră de joc, Róbert Gergely a încercat să rupă echilibrul de pe tabelă, dar după o cursă solitară, Danciu a reușit să pareze cu piciorul, șutul său din 6 m. După doar un minut, CAO a dezvoltat un atac în viteză, în partea stângă, Lucian Mănoiu l-a servit pe Andrei Haș, iar acesta nu a iertat, trimițând la colțul lung, din 6 m, 1–0.

În min. 38, amfitrionii aveau să-și dubleze avantajul, după o cursă a lui Róbert Gergely, încheiată cu un șut la colțul lung, cursă venită la capătul unei pase filtrante de la Sebi Zádori, 2–0. Bucuria “atleticilor” avea să fie însă de scurtă durată, antrenorul-jucător Bogdan Chiricheu a executat lung, o fază fixă de la 45 de m, Cristian Jurcuț a deviat nefericit pe spate, mingea a ajuns la Cosmin Milian, care nemarcat fiind la colțul lung, a îndeplinit o simplă formalitate, 2–1. Gol căzut cum nu se putea mai bine pentru oaspeții din Cociuba Mare și cum nu se putea mai rău pentru ai noștri, stările de spirit cu care s-a intrat la cabine fiind diametral opuse, față de scorul indicat pe tabela de marcaj.

REPRIZA SECUNDA. GAZDELE S-AU DESCATUSAT PE FINAL

Startul de repriză secundă a fost însă, surprinzător, mai bun pentru orădeni, iar în min. 47, la chiar prima fază, Ovidiu Ienciu a scuturat bara laterală, cu reluarea sa din 6 m, după un corner executat de pe partea stângă, de Andrei Haș, urmat de o recentrare, din partea lui Gergely. În min. 59, golgheterul Sergiu Ciocan, revenit după o accidentare, și-a făcut din plin datoria, reușind să ne desprindă la două goluri diferență, după ce a fructificat, cu mult sânge rece, o pasă de gol venită de la Gergely, 3–1.

Au urmat momente de joc cam anost, atât “alb-verzii”, cât și “violeții” au părut să fie mulțumiți cu desfășurarea ostilităților din teren. Izvorul a replicat tot mai rar, o dată cu trecere timpului și a acumulărilor fizice, în timp ce CAO a intrat într-o stare de apatie. Apoi în min. 83, ai noștri au avut o tresărire de orgoliu, Pranay Fadnis l-a găsit bine în lateral dreapta pe Darius Pop, acesta a centrat în 6-7 m, mingea s-a oprit la Gergely, care cu un șut la colțul lung a reușit astfel dubla, 4–1. În al doilea minut al prelungirilor a ieșit la rampă și Sebi Zádori, cu un gol așteptat de câteva etape, venit în urma unui balon trimis plasat, de la 17-18 m, zonă centrală, final 5–1.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)