⚽️Arbitri: Andrei Bulzan – Adina Moza și Sergiu Cearnău (toți din Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har – 88. L. Mănoiu, 6. Al. Panc, 4. M. Abagiu, 5. Vl. Naghi – 77. L. Criste (22. Vl. Jiroș 78′), 14. Ov. Ienciu (9. R. Bodea 67′) – 11. N. Farcaș, 25. A. Morar (7. Rob. Pădurean 55′), 10. Sg. Ciocan (90. E. Zádori 78′) – 97. Á. Waritz (8. D. Farcaș 67′)

🔄Rezerve neutilizate: 12. Rob. Bodea – 3. Vl. Spiridon
🗣Antrenor: Dragoș Căvășdan

🔵Roșia: 1. Fl. Pup – 3. Fl. Dumea, 18. L. Tirla, 15. Ct. Mândru, 21. Ad. Sârb – 10. Ș. Ușvat, 13. Rzv. Bogdan – 8. Al. Tipea, 4. I. Oraș (6. Val. Burescu 75′), 7. Ad. Patrone (17. Cr. Galea 81′) – 20. A. Cornea (12. A. Duma 81′)

🔄Rezerve neutilizate: – 5. R. Moțiu
🗣Antrenor: Ioan Oraș

În Sâmbata Paștelui Ortodox, Club Atletic Oradea a dispus cu un poker de Unirea Roșia, “bau bau-ul” din tur, după o nouă partidă în care motorul “alb-verde” a fost pe diesel, având nevoie de mai mult de o repriză pentru a sparge gheața.

PRIMA REPRIZA. ROSIA SI-A VANDUT SCUMP PIELEA

În prima parte a duelului de pe dealurile Paleului, “roșienii” au făcut o partitură aproape perfectă, apărându-se organizat și reușind să pună chiar și probleme pe unele contre și faze fixe. În min. 16, Adrian Patrone a încercat primul poarta, dar Cătălin Har a fost la post. În min. 18, Laurențiu Criste, a trimis și el de la 17 m, dar Florin Pup a intervenit salvator. După trei minute, Unirea a surprins din nou, acum prin antrenorul-jucător Ioan Oraș, care a reluat din 6 m de puțin alături. Ultima parte a primului mitan a aparținut “atleticilor”, care au forțat deschiderea scorului prin Ovidiu Ienciu, cu un șut bun de la 25 de m, ce a trecut de puțin alături (min. 29), respectiv Noah Farcaș, a cărui șut pe colțul scurt a fost reținut de portarul oaspete (min. 38).

REPRIZA SECUNDA. FAVORITII NOSTRI AU DAT DRUMUL LA FOTBAL

Prima ocazie i-a aparținut lui Ákos Waritz, care a reluat cu capul din 4 m, de puțin alături. Două minute mai târziu, Criste avea să expedieze un șut sănătos sub bară, dar din nou, Pup a fost salvator. “Alb-verzii” aveau să deschidă scorul prin Sergiu Ciocan (min. 60), care a executat direct pe poartă o lovitură liberă de la 25 de m, lateral stânga, mingea purtată de vânt și (probabil) ușor deviată de Waritz s-a oprit în vinclu, 1–0. Imediat după, oaspeții au rămas în 10, Răzvan Bogdan văzând cel de-al doilea cartonaș galben din partea centralului Bulzan. În min. 71, nou intratul Raul Bodea îl întrebuințează și el serios pe Pup, cu un șut sub bară, apoi după doar un minut, același nouar orădean, lansat excelent de David Farcaș, îl liftează elegant pe bravul goalkeeper roșian, pentru 2–0. În min. 83, veteranul Emeric Zádori gestionează excelent o diagonală, centrează în 6 m, de unde Noah Farcaș trimite la colțul lung, impecabil, 3–0. Tabela avea să fie închisă de Robert Pădurean, care a croșetat printre trei apărători adverși înainte de a fi faultat, tot el a executat lovitura de pedeapsă în dreapta portarului, final 4–0.

✍️Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)