Cronica. Infrangere pe final

Deși și-a dorit mult să obțină o victorie în fața liderului Minaur Baia Mare, CAO 1910 Oradea a trebuit să se recunoască învinsă din nou, pe teren propriu, cu scorul de 0-1, cu toate că a controlat partida de sâmbătă din etapa a 5-a a play-off-ului Seriei a 10-a a Ligii a III-a.

Desfășurat la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”, meciul a început bine pentru orădeni, care au abordat încrezători derby-ul, dar nu a reușit să înscrie, deși și-au creat destule oportunități, atât în prima repriză, cât și în cea de-a doua.

În minutul 9, Mark Kovacs a expediat un șut pe jos de la 22 de metri, dar l-a reținut portarul oaspeților. Apoi, în minutul 16, Chitaș a șutat din unghi, la colțul scurt, dar goalkeeperul Băilă a scos din nou, în corner. Trei minute mai târziu, același Chitaș a avut o incursiune în careu, a trimis periculos în fața porții, dar s-a respins.

În minutul 27, Minaur a avut prima oportunitate, Viorel Chinde a șutat de la marginea careului, dar fără probleme pentru tânărul portar Radu Bob. Replica nu a întârzâiat și, în minutul următor, Răzvan Gunie a intrat cu mingea la picior în careul maramureșenilor, dar a șutat pe lângă poartă.

Cea mai mare ocazie a primei reprize s-a consemnat însă în minutul 30, când CAO a trecut pe lângă deschiderea scorului. Atunci, șutul bun a lui Florin Chitaș, din interiorul careului, a fost scos cu dificultate, în corner, de portarul Raul Băilă.

De partea cealaltă, în minutul 41, Patrick Petre a șutat pe jos, de la 20 de metri, dar mingea a fost reținută de portarul orădean Bob.

În fine, ultima ocazie a primei reprize a aparținut gazdelor, dar șutul lui Răzvan Gunie, din minutul 45, de la 25 de metri, a fost reținut de portarul băimărean.

În repriza a doua, tot orădenii au început mai determinați, iar în minutul 51, după o lovitură de colț executată de Adrian Popa de pe dreapta, Mark Kovacs, deși era nemarcat la 10 metri, a trimis cu capul defectuos, pe lângă bară. Apoi, două minute mai târziu, căpitanul bihorenilor, Daniel Stan, a expediat un șut de la 25 de metri, puțin peste transversală.

CAO a continuat să pună presiune, în timp ce oaspeții au replicat pe contraatac. Așa s-a întâmplat și în minutul 55, când Cătălin Jucan a trimis din unghi, din careu, peste poartă.

Apoi, în minutul 72, Raul Ardelean a șutat de la 25 de metri, dar a scos portarul maramureșean, respingând în față.

Timpul a trecut și CAO nu a reușit să înscrie, iar cum ocaziile se răzbună, finalul de joc a adus o echipă băimăreană mai periculoasă. Mai întâi, în minutul 83, după o lovitură de colț executată de Sergiu Ciocan, Gabriel Oiță a reluat periculos cu capul, din 5 metri, dar pe lângă bară.

În minutul 85, Sergiu Ciocan a fost faultat în careu de Claudiu Petruș, iar tot el a executat penalty-ul în minutul imediat următor și a deschis scorul. De fapt, a fost unicul gol al disputei, pentru că până la final nu s-a mai marcat. S-a mai consemnat totuși o eliminare, în minutul 90+1, când fundașul central al celor de la Minaur, Gabriel Oiță a primit cartonașul roșu.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO 1910 Oradea:

„Per ansamblu, eu zic că am făcut un joc bun, am încercat să blocăm, pe cât s-a putut, culoarele și momentele de construcție ale adversarilor. Am fost destul de agresivi, am avut o posesie bună, sigur că neșansa a făcut să nu înscriem, pentru că ne-am creat vreo patru ocazii de a marca, dar, așa cum se știe, tinerețea și lipsa de experiență fac de multe ori să nu poți să înscrii sau să te desprinzi pe momentul bun al jocului, dar, una peste alta, eu zic că sunt mulțumit de băieți și îi felicit pentru atitudine, pentru dăruire. A fost un joc pe care l-am avut la îndemână, dacă înscriam, cu siguranță jocul era de partea noastră, dar așa am luat un gol prea ușor, dintr-o fază prea ușoară, de interpretare a noastră, dar eu zic că prea ușor a fost acordat și penalty-ul, pentru că Petruș a stat și a tatonat, iar adversarul și-a lăsat piciorul acolo, dar asta e, asta a făcut diferența în acest joc”.

CA Oradea – Minaur Baia Mare 0–1 (0–0)

Au marcat: Sergiu Ciocan (min. 86, din penalty)

CAO: R. Bob – C. Jurj, Cl. Petruș, D. Stan – ctp., M. Kovacs – G. Cherman (min. 89 P. Chiș-Toie), R. Gunie – A. Gheorghiță (min. 69 R. Ardelean), Ad. Popa (min. 69 D. Cîrjan), Fl. Chitaș – M. Ion (min. 69 Sg. Jurj). Antrenor: Florin Farcaș

Minaur: R. Băilă – M. Potcoavă, G. Oiță (min. 90+1 eliminat), M. Lazăr, D. Simion – C. Jucan, D. Matei, M. Donca (min. 78 Sg. Ciocan), V. Chinde – P. Petre (min. 90+1 C. Tand) și C. Stanciu – ctp. (min. 65 A. Văsălie). Antrenor: Ciprian Danciu

Au arbitrat: Rareș Vidican (Satu Mare) – Ionuț Petrică Câmpeanu (Cluj-Napoca) și Csaba Antal (Baciu – Cluj).

Miercuri, 4 mai, în etapa intermediară de săptămâna viitoare, CAO va juca în deplasare, de la ora 18, la Sânmartin, cu Lotus Băile Felix.