Cronica. Infrangere la Baia Mare

La Baia Mare, pe Stadionul Viorel Mateianu, CAO a disputat sâmbătă derby-ul seriei cu formația locală Minaur.

Miza pentru cele două echipe a fost locul 1, iar acest fapt s-a simțit în exprimarea din teren, ambele combatante părând a fi apăsate de acest deziderat.

Antrenorul Florin Fărcaș nu i-a putut folosi pe cei doi fundași laterali din meciul anterior (C. Jurj și L. Ioviță) și a tebuit să improvizeze. Totuși, orădenii s-au descurcat bine în prima repriză, care a fost echilibrată, dar care nu a fost prea darnică cu ocaziile. O bună oportunitate a avut-o însă decarul bihorenilor, Florin Chitaș, care, în minutul 27 a șutat din unghi, dar portarul băimărenilor a scos de pe linia porții. La pauză s-a intrat cu 0-0.

În repriza a doua, lucrurile au stat tot cam la fel. Nu au fost mai multe ocazii, doar că cei de la Minaur au fost mai eficienți și, în minutul 49, au reușit să înscrie, prin Sergiu Ciocan, cel care l-a învins pe portarul Barabaș cu un șut din interiorul careului.

Din păcate, orădenii nu au replicat periculos până în finalul jocului, când, în urma unei centrări a lui Gheorghiță, portarul maramureșenilor Băilă a respins de sub transversală, dar Mihai Ion a reluat cu capul pe lângă bară.

S-a terminat 1-0, iar CAO a cedat șefia clasamentului celor de la Minaur, care au acum un punct mai mult decât orădenii.

Minaur Baia Mare – CA Oradea 1–0 (0–0)

A marcat: Sergiu Ciocan (min. 49)

Minaur: R. Băilă – D. Simion (min. 65 R. Rus), M. Potcoavă, G. Oiță, M. Lazăr, R. Gneba, M. Donca, Sg. Ciocan (min. 82 D. Matei), V. Chinde, A. Văsălie (min. 46 C. Jucan), Gh. Gondiu (min. 84 M. Petran). Antrenor: Ciprian Danciu

CAO: Ad. Barabaș – R. Gunie, Cl. Petruș, D. Stan, D. Lupșe, R. Ardelean (min. 84 A. Gheorghiță), G. Cherman, Ad. Popa (min. 64 M. Ion), D. Marina (min. 64 M. Kovacs), Fl. Chitaș și Sg. Jurj. Antrenor: Florin Farcaș

Au arbitrat: Cătălin George Roman (Timișoara) – Daniel Ioan Humiță (Armeniș – Caraș Severin), Ștefan Patrik Sandu (Timișoara)

În ultima etapă din sezonul regular, CAO va susține derby-ul județean cu Lotus Băile Felix. Meciul va avea loc la Stadionul „Iuliu Bodola”.