⚽️ Arbitri: Sergiu Bărcan – Stelian Beleneși, Balázs Oszaczky (toți din Oradea)

💚CAO: Ct. Har (M. Axente 75′) – D. Bóné (A. Catana 71′), C. Letan (C), M. Abagiu, D. Pop (Ad. Mal 71′) – D. Sabău (I. Pop 56′) – R. Pădurean (P. Torj 78′), L. Criste, D. Farcaș (R. Bodea 78′), Sg. Ciocan (R. Pădurean 84′) – V. Dobrescu (N. Farcaș 56′)

🗣Antrenori: Ciprian Dianu, Cosmin Letan, Victor Dobrescu și Attila Váradi

🔴Foresta: Ed. Ruska – Cr. Fitero, B. Iova, S. Ungur, Vl. Naghi – Em. Filip, R. Ember (C) – Vl. Daina, A. Petrică, G. Moga – S. Ban

🔄Au mai intrat: Gab. Luca – S. Tanchiș, R. Ungur, M. Covrig, C. Vereș, B. Szabados, Șt. Meșter, S. Popa și D. Filip
🗣Antrenori: Ovidiu Morna și Géza
Király

Astăzi, 27 august, în ultimul joc al perioadei de pregătire din vară, formația noastră favorită, Club Atletic Oradea, a cedat 3–4 pe teren propriu în fața Forestei Tileagd, echipă clasată pe locul 3, la finalul sezonului trecut de Liga a 4-a.

PRIMA REPRIZA. ALB-VERZII LA UN NIVEL BUN

Prima parte a duelului dintre CAO și Foresta a fost una deosebit de disputată, cu un important plus pentru băieții noștri, care pe lângă golurile reușite au mai avut și o sumedenie de alte ocazii irosite. În min. 3, Dobrescu a deschis seria ocaziilor orădene, cu o minge trimisă în transversala porții lui Ruska, apoi după alte patru minute, Criste a trimis și el periculos, dar alături. În min. 13, același Victor Dobrescu a scăpat singur cu Ruska, l-a fentat pe acesta și a trimis apoi mingea în plasă, 1–0. După doar trei minute, “forestierii” au replicat prin Bogdan Iova, care a lovit bine mingea cu capul, dintr-un ciorchine de tricouri alb-verzi. După patru minute, tot Dobrescu, vioara întâi astăzi în linia noastră ofensivă, a scăpat din nou singur, Ruska s-a opus, dar pe respingere, experimentatul nostru atacant a reluat cu capul pentru 2–1. Au urmat apoi trei ocazii importante prin Dobrescu (min. 34), Ciocan (min. 43) și Pădurean (min. 45+2), dar tabela a rămas nemodificată până la pauză, 2–1.

REPRIZA SECUNDĂ. NOI CU OCAZIILE, TILEGDANII CU GOLURILE

Foresta a început mult mai bine partea secundă, iar în min. 55, Sorin Ban a transformat sigur o lovitură de pedeapsă, pentru 2–2. În replică, Luca l-a blocat pe Ciocan din poziție de unu la unu (min. 61), iar după alte trei minute, nou intratul Vereș a trimis un șut-centrare care s-a oprit direct în plasa laterală a porții apărate de Har, astfel scorul devenea 2–3. Imediat după acest gol, favoriții noștri s-au năpustit în atac, dar Ciocan (min. 65) și Pădurean (min. 66) nu l-au putut învinge pe Luca. Foresta a revenit în ofensivă prin Ember, care a centrat din lovitură liberă (lateral stânga), Har a ezitat să iasă din poartă, iar Szabados a profitat, trimițând în plasă, din apropiere, 2–4. Schimbările efectuate în tabăra noastră au dat însă roade, Torj (min. 83) și Bodea (min. 86) ratând incredibil din poziții de unu la unu cu Luca, goalkeeper-ul tilegdanilor, aflat în zi de grație. Până la urmă, în min 89, Paul Torj avea să reducă din diferență, cu o scăriță peste portarul oaspete, pentru 3–4, dar era deja prea târziu, ocaziile ratate cu seninătate se răzbunaseră.

CONCLUZII

CAO pierde la finalul unui meci în care a avut nu mai puțin de 23 de șuturi spre poartă și pe poartă, dar la finalul căruia putem spune că băieții au arătat multe lucruri pozitive, dar și faptul că și-au remediat o parte din greșelile văzute la Chișineu-Criș, săptămâna trecută. Weekend-ul viitor, alb-verzii debutează în noul sezon tocmai într-un derby al Oradiei, pe terenul celor de la FC Bihor II, ziua și ora de disputare urmând a fi stabilite săptămâna viitoare.