🏟️ Stadion: Aurel Ardelean (Chișineu-Criș)

🔵CRI: Ad. Iliescu – A. Haloș, S. Bortiș, R. Hreniuc, G, Siminic – Ct. Dinu, A. Iuga – Ct. Grigore, Janu, A. Moise – Ct. Barbu

🔄Au mai intrat: Malița – Pașca, Popa, Pavel, Ciornei, Burlă, Gavrilaș și Toboșaru
🗣Antrenori: Dan Stupar, Remus Lung și Ovidiu Pașcalău

💚CAO: Ct. Har (I. Țuțu 80′) – A. Catana (Ad. Mal 56′), C. Letan (C), M. Abagiu, Vl. Negruțiu (D. Sabău 56′) – D. Bóné – N. Farcaș (P. Torj 56′), D. Farcaș (L. Gal 69′), L. Criste (R. Vulciu 74′), R. Pădurean (Sz. Kincses 74′) – V. Dobrescu (R. Bodea 74′)

🔄Rezerve neutilizate: –
🗣Antrenori: Ciprian Dianu, Cosmin Letan, Victor Dobrescu și Attila Váradi

În penultimul amical al verii, Club Atletic Oradea s-a deplasat în județul Arad, mai exact la Chișineu-Criș, unde a întâlnit formația locală, Crișul, o echipă clasată în fiecare an în prima parte a Ligii a 3-a, iar lecția fotbalistică primită a fost una destul de dură.

PRIMA REPRIZĂ. AVANTAJ MINIM PENTRU ARĂDENI

Prima parte a duelului de pe malul Crișului Alb a fost una dominată teritorial de gazde, fără a avea însă parte de vreo avalanșă de ocazii la poarta apărată de Cătălin Har. Prima acțiune mai periculoasă a amfitrionilor a venit în min. 13, când Haloș a șutat de la aprox. 25 m, dar Har a reținut fără emoții. Replica “alb-verzilor” a venit după numai șapte minute, prin Victor Dobrescu, care după o incursiune reușită din lateral stânga, a tras puternic, de la aprox. 16 m, de puțin peste buturile lui Iliescu. Crișul a replicat aproape instant, dar Barbu a trimis și el balonul peste, după o lovitură de cap din 6 m, ca după alte șapte minute, Grigore să centreze din lateral dreapta și Janu să îndeplinească o simplă formalitate, din marginea careului mic, scor 1–0.

REPRIZA SECUNDĂ. CRIȘUL S-A “ÎNVOLBURAT”

“Alb-albaștrii” s-au năpustit în atac imediat după reluarea partidei, iar în min. 47 au profitat de bâlbâiala noastră defensivă, la un corner de pe partea dreaptă, Toboșaru dublând avantajul. Același Dobrescu l-a încercat pe Malița cu un șut de la distanță, apoi Har a salvat echipa de la încasarea golului al treilea, cu un reflex senzațional la șutul violent a lui Burlă. Același Burlă a întors o minge pentru golul lui Grigore, după doar un minut, iar tabela s-a modificat din nou, 3–0. În min. 66, același goalkeeper orădean s-a evidențiat cu o nouă paradă salvatoare, iar în replică Janu a trimis puternic sub bară, pentru 4–0 (min. 78). Nou intratul portar Țuțu (aflat în probe) a fost surprins de Ciornei, cu o execuție din lovitură liberă, de la 20 de m (min. 81), apoi același Janu a reușit hattrick-ul, când mai erau doar trei minute de joc, cu un nou șut sănătos în diagonală, de undeva de la 18 m, final 6–0.

Băieții noștri au avut parte de un duș rece, dar considerăm antrenamentul de la Chișineu-Criș unul reușit, în condițiile în care am avut în față o echipă solidă de Liga a 3-a, care ne-a arătat deficiențele pe care le avem și unde mai trebuie realizate reglaje înainte de startul noului sezon. Până la prima etapă a noului campionat (care va avea loc pe 3-4 septembrie), CAO va mai avea un ultim meci amical împotriva Forestei Tileagd, sâmbătă 27 august, locul și ora de disputare a partidei urmând a fi decise săptămâna viitoare.