🙋‍♂️Arbitri: Cristian Bologan – Diana Ilie și Giuliano Marchica (toți din Oradea)

🔴Salonta: 1. D. Zaha (C) – 2. P. Iabloncic, 5. A. Katona, 3. E. Pop, 6. C. Chișe – 9. D. Borzescu, 17. M. Budău – 13. R. Iabloncic, 11. P. Boiț, 14. M. Pușcaș (15. Al. Hodișan 66′) – 10. Vl. Daina

🔄Rezerve: 42. M. Avram – 4. Ad. Mal, 7. P. Ardelean, 8. I. Avram, 12. R. Vâlcan, 16. Ad. Șusea
🗣Antrenor: Cristian Țirban

💚CAO: Ct. Har – 16. D. Pop, 6. Al. Panc (22. Vl. Jiroș 66′), 14. Ov. Ienciu, 5. Vl. Naghi – 8. A. Haș, 44. Seb. Zádori (C), 17. R. Pohl (20. Ed. Tămaș 66′) – 88. L. Mănoiu (19. Sz. Kincses 84′), 11. R. Gergely, 3. A. Hadade (9. Á. Waritz 46′)

🔄Rezerve: 30. D. Negrea – 4. M. Abagiu, 18. D. Coroianu
🗣Antrenor: Imre Lukács

Club Atletic Oradea a avut o zi mai puțin fastă în Sud-Vestul județului, unde, în ciuda ocaziilor de gol importante pe care și le-a creat, nu a reușit să scuture nici măcar o dată plasa porții apărate de Daniel Zaha, portarul Olimpiei Salonta fiind într-o formă de zile mari.

PRIMA REPRIZA. OCAZII DA, GOLURI BA

Norocul nu a fost unul dintre punctele forte ale formației pregătite de Imre Lukacs, în prima repriză a disputei de pe Municipalul salontan, în fața gazdelor de la Olimpia. Prima ocazie s-a arătat în min. 8, când Andrei Haș a executat un corner de pe partea dreaptă, în direcția de atac a orădenilor, Sebi Zádori a deviat de la 10-11 m, mingea a ajuns în piciorul lui Ovidiu Ienciu, care din 6 m nu l-a putut învinge pe Daniel Zaha. După doar cinci minute, Róbert Gergely îl găsește cu o pasă filtrantă pe Lucian Mănoiu, care este blocat în 6 m, de același goalkeeper salontan. După alte două minute, tot Mănoiu trage puternic sub bară, din interiorul careului mare, dar Zaha intervine providențial.

Extrema “alb-verzilor”, în formă excelentă de joc, mai trimite o dată periculos, acum de puțin pe lângă stâlpul din dreapta portarului gazdă (min. 29). În min. 38, Olimpiei i-a mai trecut o dată glonțul pe la ureche, la șutul deviat a lui Zádori, parat din nou, de îngerul păzitor al gazdelor, Daniel Zaha. Cu cinci minute înainte de pauză, Antonio Hadade, aflat la debut, trimite o minge înșelătoare, de la 25 de m, Zaha pare pentru prima dată depășit, dar balonul “mușcă” violent din transversală. Pauză, cele două echipe intrând la cabine cu un 0–0 mai mult decât mulțumitor pentru gazde, respectiv dezamăgitor pentru oaspeți.

REPRIZA SECUNDA. 50%-50% IN JOC SI PE TABELA

Actul al doilea al disputei de la Salonta a fost început la fel de bine de către favoriții noștri, iar Zádori l-a testat pe portarul Olimpiei, cu un nou șut, din întoarcere, dar acesta a fost și de această dată la post. “Roș-alb-albaștrii” au replicat după șase minute, când au ratat cea mai mare șansă a lor, prin Vlad Daina, care a profitat de o eroare a defensivei noastre și a trimis la poartă din aprox. 7-8 m, dar Cătălin Har a parat cu piciorul, mingea a ricoșat la 14-15 m, unde a apărut lansat Radco Iabloncic, dar șutul său a fost parat, tot de Har, care astfel a menținut tabela intactă.

În min. 70, CAO a semnat cea de a doua bară transversală, prin Gergely, care a trimis un trasor violent, apoi Salonta a părut că poate echilibra disputa, dupa ce a replicat prin același Daina, care a trimis cu capul din 6 m, dar nu a putut cadra (min. 79). Până la final, orădenii au mai expediat șuturi spre poarta gazdă, dară fără succes, apoi în prelungirile partidei, tensiunea a atins cote importante, Mihai Budău primind al doilea galben, pentru o tragere grosolană de tricou, la Andrei Haș, iar optarul orădean a văzut roșu direct, pentru o reacție nervoasă la adresa jucătorului gazdelor. Final 0–0, ambele echipe ajungând la 4 puncte în clasament și continuând astfel cursa pentru primele 4 locuri, cele care trimit în play-off.

Cu formația noastră ne vom reîntâlni miercuri, 6 septembrie, la Paleu, unde “alb-verzii” vor primi vizita formației Bihorul Beiuș, într-un nou duel tare al Seriei Sud, din Liga a 4-a.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș