🙋‍♂️Arbitri: Laurențiu Pentek – Eusebiu Irina și Florian Toia (toți din Oradea)

💚CAO: 43. M. Reynolds – 88. L. Mănoiu (3. A. Hadade 78′), 14. Ov. Ienciu, 2. D. Guppy, 5. Vl. Naghi – 21. Cr. Jurcuț (77. R. Pohl 57′), 25. P. Fadnis (8. A. Haș 57′), 44. Seb. Zádori (C) – 11. R. Gergely, 9. Á. Waritz, 10. Sg. Ciocan (7. D. Pop 69′)

🔄Rezerve: 1. Ct. Har – 6. Al. Panc, 20. Ed. Tămaș
🗣Antrenor: Imre Lukács

🎓UO: 27. D. Săvescu (C) – 7. T. Cioflan, 6. C. Bulz, 15. Ov. Boneta, 18. Ct. Boiciuc – 14. P. Dragoș (5. Al. Mitrea 82′), 19. D. Dardai – 9. M. Șandra, 10. Ct. Galea (11. D. Ștef 82′), 4. D. Jurcă (17. D. Sasu 64′) – 16. Al. Ilieș jr. (20. C. Grigor 61′)

🔄Rezerve: 1. Al. Meneși – 8. Cr. Ardelean, 13. D. Haidu
🗣Antrenor: Codruț Bulz

Club Atletic Oradea a demonstrat în duelul din etapa a 8-a că poate juca oricând un fotbal total, iar într-o zi bună, puține echipe din Liga a 4-a Bihor îi pot ține piept cu adevărat. În ciuda unei prime reprize bune a “studenților”, forcing-ul “alb-verde” a fost aproape imposibil de stăvilit, victoria fiind una concludentă, iar răspunsul bine argumentat, pentru echipa care ne-a lăsat în afara play-off-ului sezonul trecut.

PRIMA REPRIZA. STUDENTII NU AU REFUZAT FOTBALUL

Primul mitan a debutat cu o ocazie a gazdelor, Róbert Gergely reluând de puțin pe lângă colțul lung al porții apărate de Dragoș Săvescu (min. 4). Replica “studenților” nu s-a lăsat așteptată, iar în min. 5, la primul șut pe poartă, Mihai Șandra a reușit să-l învingă pe Matthew Reynolds, cu o execuție înșelătoare, de la 16 m, care a șters piciorul lui Vlad Naghi, dar și gazonul acoperit de rouă de la Paleu, oprindu-se în plasă, 0–1. Golul oaspeților a avut însă un efect invers decât cel scontat, pornind mașinăria “alb-verde” a golurilor, egalarea fiind anunțată imediat, în min. 9, de o dublă ocazie a lui Sergiu Ciocan și Sebi Zádori, însă de fiecare dată Săvescu a fost la post. Din cornerul rezultat, aceeași doi jucători au adus egalarea, centrare Ciocan, cap Zádori, de pe 6 m, mingea poposind sub bara transversală, 1–1.

La doar șapte minute de la golul egalizator, decarul nostru avea să-și pună din nou amprenta pe soarta partidei, transformând în gol o reluare a lui Zádori, bâlbâită pe 11 m de către defensiva oaspeților, 2–1. Au urmat momente bune ale “alb-bleu-azuriilor”, încununate de o dublă ocazie (min. 26), semnată Codruț Bulz și Cătălin Galea, care pe rând, l-au încercat pe Reynolds, însă portarul jamaican a fost de fiecare dată la post. Între timp, la poarta cealaltă, amfitrionii au construit o fază de vis, Lucian Mănoiu a recuperat incredibil la 40 de m de poarta adversă, a trimis mai departe la Gergely, care l-a servit ideal pe Ciocan în 3-4 m, iar acesta nu a ratat, 3–1. Până la pauză, “atleticii” aveau să mai puncteze o dată, la capătul unei acțiuni în care mingea a circulat pe axa Waritz-Ciocan-Gergely, cu acesta din urmă punctând spectaculos, din rabona, 4–1.

REPRIZA SECUNDA. A RAMAS DOAR CAO

Echipa Universității nu a mai putut da o replică solidă și în partea a doua a disputei de la Paleu, în schimb la poarta acestora a ieșit în evidență inegalabilul Róbert Gergely, care după o combinație cu Ákos Waritz, a scăpat singur cu goalkeeper-ul oaspete, plasând balonul în plasa de la colțul lung, 5–1 (min. 56). Doar șase minute mai târziu, Ciocan și Gergely puteau închide setul, dar șutul primului a fost parat de Săvescu, care apoi s-a mai remarcat cu o intervenție extraordinară, la reluarea lui Gergely, atent pe respingerea portarului oaspete.

Tot CAO s-a dovedit mai periculoasă și în continuare, dar Gergely a trimis alături din poziție ideală, 6 m lateral dreapta, (min. 65), apoi o minge ce a circulat excelent pe traseul Zádori-Gergely-Haș nu a putut fi cadrată de cel din urmă, de la aprox. 16 m (min. 73). În replică studenții au beneficiat de o lovitură liberă indirectă, de la 7-8 m, dar Denis Dardai a trimis în blocaj (min.78). În cele din urmă, “alb-verzii” avea să realizeze setul, Andrei Haș a trimis pentru Sebi Zádori, acesta a preluat pe piept și a trimis necruțător de la 16 m, fără nici o speranță pentru nefericitul Săvescu, 6–1 (min. 84). După alte două minute, Gergely avea să realizeze hattrick-ul și implicit să închidă tabela, după ce a intrat cu minge cu tot în plasă, transformând în gol o centrare venită de la Zádori, final 7–1.

Duminica viitoare, Club Atletic Oradea se va deplasa la Luncasprie, pentru partida cu Viitorul Dobrești, ce va conta pentru ultima etapă a turului, din sezonul regulat. Startul disputei se va da la ora 14:00, “vulturii” fiind într-o formă excelentă și ei, ocupând locul 4, de play-off, înaintea duelului direct.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)