Cronica. Debutam cu dreptul in play-off

Fotbaliștii de la CAO au debutat cu dreptul în faza play-off a Seriei a 10-a din Liga a III-a la fotbal. Orădenii s-au impus pe teren propriu, sâmbătă, la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”, în fața formației Someșul Dej, cu scorul de 2-0 și s-au distanțat la șapte puncte în clasament de ocupanta poziției a III-a, însuși Someșul Dej.

Meciul a fost per ansamblu echilibrat, însă echipa orădeană a fost mai eficientă în atac și golurile reușite de Adrian Popa în prima repriză, respectiv Sergiu Jurj, în partea a doua, au făcut diferența.

Prima ocazie a întâlnirii s-a petrecut în minutul 7, când Cherman a șutat periculos de la 22 de metri, dar portarul celor de la Someșul a reținut în doi timpi.

În minutul 19 însă CAO a deschis scorul, când orădenii au beneficiat de o lovitură liberă de pe linia careului de 16 metri, din partea stângă. Mingea a fost trimisă în interiorul careului, de unde, de la aproximativ 14 metri, nemarcat, Adrian Popa a înscris cu un șut frumos.

Tot gazdele au continuat să fie periculoase în fața porții și în minutul 22 o schemă lucrată la antrenament dintr-o lovitură liberă s-a dovedit a crea emoții dejenilor, dar Gunie, din colțul careului mic, a trimis prin fața porții.

Până la pauză, cei de la Someșul au avut și ei un șut bun, expediat de Raul Suciu din lovitură liberă de la 22 de metri, dar puțin pe lângă stâlpul din partea stângă a porții orădene.

În repriza a doua, oaspeții au avut prima ocazie, dar șutul bun al atacantului Visic, de la marginea careului mare, a fost reținut de portarul Barabaș. În replică, în același minut, Răzvan Gunie a trimis de la 17 metri puțin pe lângă bară.

În minutul 72 însă CAO a dus scorul la 2-0, după ce Sergiu Jurj a fost angajat în careu, a scăpat singur cu portarul, l-a driblat în dreapta și a trimis în poarta goală.

În minutul 75, Gunie a trimis din nou de la colțul careului mare, puțin pe lângă poartă. Peste alte șase minute, Florin Chitaș a avut o incursiune periculoasă pe partea dreaptă, încheiată cu un șut bun, dar scos de portar în corner.

Pe final oaspeții au fost mai periculoși. În minutul 82, Vitan a avut o incursiune bună pe partea dreaptă, a trimis periculos în fața porții, mingea a fost respinsă până la Visic, care a ratat incredibil din centrul careului, trimițând peste poartă. Apoi, două minute mai târziu, fundașul central al Someșului, Emanuel Negru a șutat periculos de la marginea careului, dar balonul a lovit bara transversală.

Jocul s-a terminat cu victoria orădenilor, cu 2-0, care au totalizat astfel 42 de puncte, și-au consolidat poziția secundă în clasament, dar rămân la trei puncte în urma liderului, Minaur Baia Mare, care, la rându-i, s-a impus sâmbătă acasă, cu 4-0, în fața celor de la Lotus Băile Felix.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO 1910 Oradea:

„Era foarte important pentru noi să începem play-off-ul cu o victorie. Am reușit, deși jocul a fost destul de greu, pentru că am întâlnit o formație foarte bine așezată, o echipă experimentată și o echipă care și-a propus ca obiectiv finala barajului de promovare, dar, una peste alta, eu cred că am făcut un joc bun, am fost destul de bine organizați, chiar dacă am pierdut destule mingi la mijlocul terenului. Am fost însă destul de bine organizați pe fază defensivă și am știut să speculăm spațiile și culoarele de joc și am și înscris de două ori. Astfel, nu pot decât să fiu bucuros și să îi felicit pe băieți”.

CA Oradea – Someșul Dej 2–0 (1–0)

Au marcat: Adrian Popa (min. 19) și Sergiu Jurj (min. 72)

CAO: Ad. Barabaș – M. Kovacs, Cl. Petruș, D. Stan – ctp., D. Lupșe – G. Cherman (min. 72 Cîrjan), R. Ardelean (min. 90+1 R. Săutiuț) – R. Gunie, Ad. Popa (73 D. Marina), Fl. Chitaș (min. 90+1 A. Chindlea) – Sg. Jurj (min. 73 M. Ion). Antrenor: Florin Farcaș

Someșul: Boison – M. Maxin, E. Negru, Sz. Kovacs, Al. Papp (min. 81 P. Chiș) – Al. Creciunesc (min. 46 R. Vitan), R. Suciu (min. 88 I. Dobrea) – Ad. Rad, D. Ciurcui, R. Cristea (min. 70 R. Babiciu) – St. Visic. Antrenor: Dănuț Șomcherechi

Au arbitrat: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Casian Băla (Arad) și Daniel Lar (Baia Mare)

În etapa viitoare, sâmbătă, 9 aprilie, de la ora 17, CAO 1910 Oradea va juca pe terenul liderului, Minaur Baia Mare.