⚽️Arbitri: Norbert Orbán (Oradea) – Adina Moza (Sântandrei) și Jeanina Păduraru (Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har – 88. L. Mănoiu, 14. Ov. Ienciu, 4. M. Abagiu, 5. Vl. Naghi (16. D. Pop 75′) – 21. Cr. Jurcuț (77. L. Criste 89′), 17. R. Pohl (8. A. Haș 55′), 44. Seb. Zádori – 11. R. Gergely, 9. Á. Waritz, 7. R. Pădurean

🔄Rezerve neutilizate: 12. Rob. Bodea – 6. Al. Panc, 22. Vl. Jiroș, 98. M. Bica
🗣Antrenor: Imre Lukács

🎓Univ. Oradea: 12. T. Caciora – 7. T. Cioflan (5. D. Ștef 87′), 18. C. Bulz, 23. Ov. Boneta, 2. Al. Peic (13. D. Haidu 67′) – 11. Ct. Galea (C), 14. Cr. Ardelean (17. Al. Csaszar 87′) – 9. M. Șandra, 8. C. Hreniuk (15. Al. Mitrea 67′), 4. D. Jurcă – 20. C. Grigor (19. D. Sasu 80′)

🔄Rezerve neutilizate: 27. Dg. Săvescu – 3. D. Hordo
🗣Antrenor: Codruț Bulz

Debut cu dreptul pentru “alb-verzi”, la startul noului sezon competițional, start ce a constat într-un derby local, câștigat la scor de neprezentare în fața Universității Oradea. Cu acest triumf, favoriții noștri se califică în faza Sferturilor de finală ale Cupei României (Jud. Bihor), care vor avea loc sâmbăta viitoare.

PRIMA REPRIZA. OFENSIVA GAZDA GREU DE OPRIT

Club Atletic Oradea a dezvoltat un joc foarte bun pe toată durata acestei partide, băieții pregătiți de Imre Lukács, Andrei Haș, Attila Váradi și Cristian Gurău sufocând defensiva universitară, în multe momente ale jocului. Prima ocazie a partidei i-a aparținut lui Sebi Zádori, care din 6 m, a trimis cu capul, milimetric pe lângă bara porții apărate de Tudor Caciora. A urmat o ocazie monumentală, a lui Ákos Waritz, care din 6 m, singur cu Caciora, nu a putut prinde poarta (min. 15), apoi după șapte minute, același Waritz avea să se revanșeze, reluând mingea în plasă, din 4-5 m, după o acțiune creată de Zádori, în partea stângă, 1–0.

Cu un sfert de oră înainte de pauză, “studenții” și-au arătat colții prin căpitanul Cătălin Galea, a cărui șut deviat a trecut (nu mult) peste transversala porții apărate de Cătălin Har. La cealaltă poartă, replicile “atleticilor” n-au încetat să apară, un șut deviat de Ovidiu Boneta, din interiorul careului, a “mușcat” transversala porții universitare (min. 36), iar Róbert Gergely, aflat la debut, a trimis un șut-centrare din lateral dreapta, ce l-a depășit pe Caciora, izbind stâlpul din dreapta acestuia (min. 39).

REPRIZA SECUNDA. CAO A RAMAS VIOARA INTAI

La fel de bine au arătat băieții noștri și în partea secundă, partitura desfășurându-se similar, și debutând tot cu o lovitură de cap foarte periculoasă a lui Zádori (și tot din 6 m) acum după o centrare venită de la Andrei Haș (min. 56). “Alb-bleu-azurii” s-au văzut salvați de bravul Caciora, la reluarea lui Gergely (min. 66), apoi după o fază încâlcită, Ovidiu Ienciu a trimis cu capul, din 6-7 m, în bara laterală (min. 67), așadar a treia bară a meciului și a doua ocazie “alb-verde”, în două minute.

Amfitrionii aveau să se desprindă decisiv în min. 73, când neobositul Sebi Zádori fructifica o minge venită de la Gergely, majorând astfel diferența, 2–0. Pressing-ul creat de formația noastră avea să mai dea o dată roade, în min. 90+1, când Róbert Gergely avea să prindă poarta, cu un șut din unghi, balonul scuturând plasa lui Caciora, final 3–0. Cu acest rezultat, ne calificăm în Sferturile de finală ale Cupei României (faza județeană), urmând a ne afla adversarul la începutul săptămânii viitoare.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)