Cronica. CAO trece si de Luceafarul

Chiar dacă nu au mai prestat un joc atât de bun precum în etapele precedente, jucătorii de la CAO 1910 Oradea s-au impus sâmbătă la Sânmartin, pe terenul echipei Luceafărul Oradea, cu scorul de 2-0, și au urcat pe locul secund al clasamentului în Seria a 10-a a Ligii a III-a, egalând la puncte liderul Minaur Baia Mare.

Cu unele schimbări în primul 11 față de jocurile anterioare, CAO a început bine jocul de pe terenul ultimei clasate, ratând încă din primul minut o oportunitate de a deschide scorul, prin atacantul Hosu.

A urmat apoi un joc lipsit de spectaculozitate, fară nicio ocazie de poartă, până în minutul 35, când Gunie, intrat în careu, a finalizat cu un șut slab.

La pauză tehnicinaul Florin Fărcaș a efectuat însă trei schimbări, iar acest lucru s-a văzut, Hosu având o nouă oportunitate de a marca în minutul 52. Doar trei minute mai târziu, Ștef, fundașul luceferilor a primit cel de-al doilea cartonaș, implicit și pe cel roșu și a fost eliminat. De acest lucru au profitat jucătorii de la CAO, care în minutul imediat următor au avut o bună ocazie, dar Gheorghiță a trimis cu capul peste transversală.

În minutul 62 a venit și deschiderea scorului. Atunci, Chitaș a centrat de pe partea dreaptă, Porumb a prelungit, iar Hosu a trimis în poartă din 4 metri.

Rămasă în inferioritate numerică, tânăra echipă a Luceafărului nu a avut puterea să reacționeze după primirea golului, tot jucătorii de la CAO fiind la timona jocului. Astfel, în minutul 72, Cr. Copil a fost faultat în suprafața de pedeapsă de Goilean, arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri, iar căpitanul echipei CAO, Cosmin Letan, a transformat cu siguranță.

Cum până la final nu s-a mai întâmplat mare lucru, jucătorii formației CAO 1910 s-au impus cu scorul de 2-0 și au obținut alte trei puncte importante în clasament, ajungând la egalitate cu liderul Minaur Baia Mare.

Este cea de-a cincea victorie consecutivă pentru CAO, care pare echipa cea mai în formă din acest moment din Seria a 10-a a Ligii a III-a.

Luceafărul Oradea – CA Oradea 0–2 (0–0)

Au marcat: Marius Hosu (min. 62) și Cosmin Letan (min. 72 – penalty)

Luceafărul: A. Cristea – R. Ștef (min. 55 eliminat), D. Borma, D. Laza, C. Banienschi, N. Goilean, Fl. Drăgan, D. Sfârlea (min. 83 G. Costea), R. Tirla (min. 46 R. Pădurean), Al. Jurcuț, D. Lăsconi (min. 59 R. Toderici). Antrenor: Dorin Mudura

CAO: Barabaș – M. Kovacs, C. Letan, D. Stan, L. Ioviță (min. 61 Fl. Porumb) – R. Ardelean (min. 46 G. Cherman), R. Gunie (min. 70 Cr. Copil), D. Cîrjan (min. 46 A. Gheorghiță), D. Marina (min. 46 Al. Lezeu), Fl. Chitaș – M. Hosu. Antrenor: Florin Farcaș

Au arbitrat: Sebastian Raul Bădărău (Hunedoara) – Claudiu Ioan Georgiu (Dej) și Claudiu Giorgiu (Cluj-Napoca)

În etapa viitoare, sâmbătă, 27 noiembrie, de la ora 14, CAO 1910 Oradea va evolua pe teren propriu în compania celor de la Progresul Șomcuta Mare.