Cronica. CAO–Satu Mare 2–1

Deși au avut în față un adversar redutatbil, jucătorii noștri au reușit să obțină victoria în meciul de sâmbătă cu CSM Satu Mare și astfel să pășească cu dreptul și în noua ediție de campionat. Orădenii s-au impus din nou pe Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”, de această dată cu scorul de 2-1 și, au acumulat, astfel, din start, primele trei puncte din noul sezon al Ligii a III-a.

Victoria a fost cu atât mai frumoasă, cu cât golul care a decis cele trei puncte a fost marcat în minutul 90. Partida a avut două părți diferite, în prima CAO a fost „vioara întâi”, marcând în minutul 9, prin George Cherman, dar și ratând două ocazii clare, prin Marian Porumb. În replică, sătămrenii au expediat balonul în bară, prin Mark Nyeki.

Repriza secundă a adus o echipă sătmăreană mult mai motivată, pe fondul cedării deliberat a terenului de câtre orădeni. În minutul 78, CSM Satu Mare a reușit să restabilească egalitatea, printr-un gol marcat de Luca Tincău, dar finalul de joc a adus golul victoriei pentru CAO, care a înscris golul de 2-1 chiar în minutul 90, după un șut de la 14 metri a lui Andrei Gheorghiță.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CA Oradea: „Trebuie să mulțumim Celui de Sus că ne-a dat cele trei puncte. A fost un joc destul de dârz, destul de echilibrat. Am început meciul bine, am controlat jocul, ne-am creat trei ocazii mari, din care am materializat una. Dacă intram cu 2-0 la pauză, jocul putea fi mult mai în favoarea noastră. A doua repriză, în schimb, am cedat deliberat foarte ușor mijlocul terenului și echipa din Satu Mare a fost mai activă și mai prezentă în joc, arătând că are calitate și experiență. Și-au creat câteva oportunități de a marca, chiar au egalat, dar, așa cum am spus, norocul ține câteodată cu cei care își doresc foarte mult și au șansa de a câștiga, iar noi am avut astăzi”.

CA Oradea – CSM Satu Mare 2–1 (1–0)

Au marcat: George Cherman (min. 9), Andrei Gheorghiță (min. 90) / Luca Tincău (min. 79)

CAO: Barabaș – Cr. Copil, Mintaș, Letan, Ioviță – R. Gunie, R. Ardelean (min. 57 A. Gheorghiță), C. Roșu (min. 57 Al. Lezeu), G. Cherman, Fl. Chitaș (min. 90+1 D. Stan) – F. Porumb (min. 57 Șt. Meșter, min. 77 D. Marina)

Antrenor: Florin Farcaș

CSM Satu Mare: A. Cadar – C. Vădan, Barth, R. Ritli, M. Nyeki – Svarczkopf (min. 66 L. Tincău), R. Ziman (min. 66 C. Brata) – E. Zsiga, F. Stajic, T. Moldovan (min. 77 B. Nylvan) – C. Cadar (min. 66 F. Ionescu)

Antrenor: Zoltan Ritli

Au arbitrat: Cătălin Flonta (Cluj-Napoca) – Sergiu Duma și Alexandru Turian (ambii din Zalău)

În etapa a II-a, CA Oradea va juca tot pe teren propriu, cu CFR Cluj II. Meciul va avea loc sâmbătă, 4 septembrie, de la ora 17.