Cronica. CAO invinge si Somesul Dej

Chiar dacă s-au văzut conduși încă de la început și au avut de a face cu un teren foarte greu, tare și denivelat, jucătorii de la CAO au reușit să obțină victoria și duminică, în ultima partidă din etapa a III-a a Ligii a 3-a.

Orădenii au evoluat la Vad, localitatea clujeană unde își dispută Someșul Dej meciurile de acasă, și s-au impus cu scorul de 2-1, adăugându-și încă trei puncte în clasament, fapt care-i plasează pe locul 3, după trei etape.

Gazdele au deschis scorul în minutul 3, prin Visic, care a profitat de o nesincronizare în apărarea orădeană.

În minutul 18, CAO l-a pierdut pe Cherman, care a ieșit accidentat, dar antrenorul Florin Fărcaș a introdus un atacant în locul său, pe Andrei Gheorghiță.

Întărirea compartimentului ofensiv s-a văzut, pentru că până la pauză orădenii au restabilit egalitatea, marcând prin fundașul central Daniel Stan, după o centrare a lui Cristian Copil.

Deși repriza secundă a debutat cu două ocazii ale gazdelor, elevii antrenorului Florin Fărcaș au fost mult mai prudenți în apărare și au început să controleze disputa. Până la final, în minutul 85, au reușit chiar să și înscrie, golul victoriei, realizat de Raul Ardelean, în urma unei faze bune de atac, care i-a avut coautori pe Marina și Hosu.

Fluierul final al arbitrului botoșenean Dorin Băltuță a consființit victoria orădenilor, care acumulează încă trei puncte și urcă pe locul 3 al clasamentului în Seria a 10-a.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO:

„Este o victorie muncită. Am avut un adversar bătăios, terenul a fost foarte greu, și tare și denivelat, dar băieții merită toate felicitările pentru felul cum s-au comportat. Sunt bucuros pentru că venim după trei jocuri într-o săptămână, iar această victorie este importantă. Încă o dată îi felicit pe băieți, pentru atitudine și rezultat”.

Someșul Dej – CA Oradea 1–2 (1–1)

Au marcat: Stefan Visic (min. 3) / Daniel Stan (min. 45) și Raul Ardelean (min. 85)

CAO: Barabaș – Gunie, Letan – ctp., D. Stan, Ioviță – Cherman (min. 18 A. Gheorghiță), R. Ardelean – Cr. Copil, C. Roșu (min. 80 M. Kovacs), Chitaș (min. 80 Marina) – Porumb (min. 61 Hosu). Antrenor: Florin Fărcaș

Someșul: D. Farcaș – M. Maxin, M. Ionescu, Sz. Kovacs, Mureșan – Creciunesc -ctp., E. Negru – Ciurcui, Ferhaoui (min. 78 Hordouan), V. Cristea – Visic (min. 83 Vasnic). Antrenor: Dragomir Șomcherechi.

În etapa viitoare, CA Oradea va evolua pe teren propriu, cu Luceafărul Oradea, sâmbătă, 18 septembrie.