Cronica. CAO elimina U Cluj din Cupa Romaniei

Băieții de la CAO s-au mobilizat exemplar și au reușit miercuri o frumoasă performanță, cea mai mare, de altfel, de până acum, din scurta istorie, de la reînființare.

Deși au avut în față o echipă de tradiție din fotbalul românesc, jucătorii pregătiți de Florin Fărcaș nu s-au lăsat intimidați. Mai mult, în prima repriză, nu numai că s-au bătut de la egal la egal cu partenerii lor de întrecere, dar chiar au avut mai multe ocazii decât aceștia, dintre care, pe două le-au fructificat. Mai întâi, în minutul 35, prin Marian Porumb, care a înscris un gol frumos cu un șut lobat de la marginea careului, șut care l-a surprins pe portarul Micle, ușor ieșit în întâmpinare. Mingea s-a dus sub transversală.

Nu au trecut decât patru minute și CAO a făcut 2-0, spre marea bucurie a suporterilor orădeni, prezenți în număr de aproximativ o mie la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”.

Până la pauză, Cristian Copil și Constantin Roșu au avut și ei două ocazii bune, dar le-au irosit, cum și oaspeții au ratat prin Blejdea.

În partea a doua, după ce tehnicianul Erik Lincar a efectuat patru schimbări la pauză, clujenii au dominat jocul, dar nu au reușit mai mult de un gol, prin Dragoș Tescan, în minutul 64. În rest, orădenii s-au apărat foarte bine și au știut să țină re rezultat, obținând, în final, o victorie frumoasă, cu 2-1, victorie care a declanșat fiesta, atât în rândul echipei orădene, cât și în tribune, spectatorii orădeni aplaudând îndelung favoriții.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO:

„O victorie frumoasă, o victorie muncită, cu un adversar puternic, din toate punctele de vedere. Noi, o echipă în creștere, o echipă în formare, am obținut un rezultat mare din punctul nostru de vedere. Am obținut acest rezultat, în primul rând, pentru publicul minunat care a venit la stadion. Sunt mulțumit de evoluția băieților, pentru că am practicat un joc frumos, mai ales în prima repriză, care a fost favorabilă nouă din toate punctele de vedere. Este o victorie meritată”.

CA Oradea – Universitatea Cluj 2–1 (2–0)

Au marcat: Flaviu Porumb (min. 35) și Florin Chitaș (min. 39) / Dragoș Tescan (min. 64)

CAO: Barabaș – Gunie, C. Letan – ctp., D. Stan, L. Ioviță (min. 65 M. Kovacs) – G. Cherman, R. Ardelean – Cr. Copil, C. Roșu (min. 82 M. Hosu), Fl. Chitaș (min. 67 Al. Lezeu) – Porumb (min. 67 Gheorghiță). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe

U Cluj: G. Micle – M. Ciobanu, C. Gugu – ctp, T. Vomir, Taub (min. 46 Fl. Mitrea) – D. Novac (min. 46 Ribeiro Hora), Cr. Balgiu – D. Teșcan (min. 78 Alarcon), V. Moraru, A. Blejdea (min. 46 Haită) – A. Voinea (min. 46 Al. Boiciuc). Antrenori: Erik Lincar, Viorel Domocoș și Alexandru Chirilov.

Au arbitrat: Cătălin George Roman (Timișoara) – Raul Ghiciulescu (Lugoj) și Răzvan Nistoran (Reșița). Arbitru de rezervă: Alexandru Gornic (Arad)

Observatori FRF: Ștefan Szilaghi (Satu Mare) și Ioan Papp (Carei).

În șaisprezecimile de finală, care sunt programate pe data de 22 septembrie, vor intra în competiție și echipele de primă ligă, prilej pentru iubitorii fotbalului bihorean de a aștepta la Oradea o nouă echipă cu nume fotbalul românesc.