Cronica. CAO confirma cu o noua victorie

Seria jocurilor și a rezultatelor foarte bune pentru CAO 1910 Oradea a continuat și sâmbătă, când, la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”, elevii antrenorului Florin Fărcaș au primit replica formației Someșul Dej, în derby-ul etapei a 12-a a Seriei a 10-a din Liga a III-a. Partida, desfășurată fără spectatori, din cauza restricțiilor impuse de autorități, ca urmare a pandemiei de Covid-19, a opus echipele situate pe pozițiile 3 și 4.

Cu toate că au avut în față un adversar dificil, orădenii au obținut și cel de-al patrulea succes consecutiv, după ce s-au impus cu scorul de 2-0.

Cu un început mai bun, bihorenii au reușit deschiderea scorului în primul sfert de oră. Aceasta după ce Florin Chitaș a scos penalty-ul în minutul 12, în urma unui duel în careu cu Marius Ionescu, cel care a și fost avertizat cu cartonașul galben. Lovitura de la 11 metri a fost executată un minut mai târziu de căpitanul Cosmin Letan, care a transformat impecabil.

După deschiderea scorului, jocul s-a echilibrat, cei de la Dej au început să pună și ei probleme, dar lovitura liberă executată de Dobrea, în minutul 36, și șutul bun al lui Raoul Cristea de la 22 de metri, nu l-au putut învinge pe portarul Barabaș.

În pauză s-a intrat cu 1-0, iar la reluare cei de la Someșul au devenit mai motivați, nefiind împăcați cu situația de pe tabelă. Astfel, în minutele 56, 57 și 59 oaspeții și-au creat trei ocazii.

După minutul 60, orădenii au echilibrat jocul, iar în minutul 67, Hosu putea majora diferența, numai că, din 7 metri, atacantul bihorean nu a putut înscrie, trimițând în blocaj. În minutul 72, același Hosu a deviat cu capul, pe lângă bară, o minge venită dintr-o centrare din lovitură de colț.

În minutul 75, echilibrul numeric s-a rupt, după ce jucătorul oaspeților Stefan Ferhaoui a primit cel de-al doilea cartonaș galben, implicit și pe cel roșu și a fost eliminat.

De omul în plus a știut să profite CAO, care, în minutul 85, a marcat pentru 2-0, prin Raul Ardelean, acesta înscriind cu un șut plasat din interiorul careului, după o pasă primită de la Chitaș.

Chiar în final și cei de la Someșul au avut o ocazie, după ce Dobrea a încercat să-l surprindă pe portarul Barabaș cu un șut de la 35 de metri, dar mingea a șters bara transversală.

În prelungiri, în minutul 90+1, CAO a avut, la rândul său, o nouă oportunitate, dar după ce mingea venită în fața porții de pe dreapta a fost lăsată de Porumb, Lezeu, din doi metri, nu a reușit să înscrie.

Jocul s-a terminat cu scorul de 2-0, iar CAO și-a mai adăugat încă trei puncte importante în clasament, fiind acum la cea de-a opta victorie stagională.

„În acest derby ambele echipe și-au dorit să câștige, pentru a-și consolida o poziție pe podium. A fost un meci destul de echilibrat, cu o echipă foarte bună, Someșul, dar noi cu un moral bun și cu o atitudine pozitivă am reușit să facem diferența în joc și să materializăm ce ne-am propus, chiar dacă, analizând bine jocul, ne-am creat câteva ocazii mari, unu contra unu, dar per ansamblu, eu sunt mulțumit de rezultat și de joc”, a declarat, la finalul meciului, antrenorul principal Florin Fărcaș.

Cu 26 de puncte, CAO se află la egalitate cu cei de la Lotus Băile Felix, dar ocupă locul 3, din cauza golaverajului mai slab. În schimb s-a distanțat la patru puncte de ocupanta poziției a IV-a, care a rămas Someșul Dej.

„Din punctul meu de vedere, a fost cel mai greu meci al nostru. Am întâlnit o echipă foarte bună, care și-a arătat valoarea prin rezultatele obținute în acest campionat. Practic, după victoria noastră din tur, de la ei, această echipă a legat victorii consecutive, până în etapa trecută, când au făcut un rezultat de egalitate acasă cu Lotus Băile Felix. Știam de la bun început că va fi un meci foarte greu, jucătorii s-au pregătit foarte bine pentru această partidă, au intrat concentrați și motivați în acest joc, ceea ce a făcut să controlăm din punct de vedere tactic jocul, să ne apărăm bine, iar pe contraatac am avut foarte multe situații, dar din păcate vârful nostru de atac n-a fost de această dată tocmai într-o zi inspirată”, a afirmat, după meci, și președintele echipei CAO 1910, Laurențiu Danșa.

CA Oradea – Someșul Dej 2–0 (1–0)

Au marcat: Cosmin Letan (min. 13, penalty), Raul Ardelean (min. 85)

CAO: Barabaș – Cr. Copil (min. 88 M. Kovacs), C. Letan, D. Stan, L. Ioviță – R. Gunie, G. Cherman, D. Cîrjan (min. 62 C. Roșu), Fl. Chitaș (min. 88 Al. Lezeu), A. Gheorghiță (min. 62 R. Ardelean) – M. Hosu (min. 90 Fl. Porumb). Antrenor: Florin Farcaș

Someșul: D. Farcaș – M. Maxin, M. Ionescu, E. Negru, D. Mureșan – R. Suciu (min. 82 Hordouan), I. Dobrea, D. Ciurcui, R. Cristea (min. 88 R. Babiciu), St. Ferhaoui (min. 75 eliminat) și St. Visic. Antrenor: Dănuț Șomcherechi.

Au arbitrat: Claudiu Ștef – Cosmin Bojan (ambii Târgu Mureș) și Răzvan Sopoonar (Baia Mare)

În etapa viitoare, sâmbătă, 20 noiembrie, CAO va juca la Sânmartin, pe terenul echipei Luceafărul Oradea.